Czy e-papierosy są szkodliwe? Elektroniczne papierosy a zdrowie

E-papieros miał pomóc pozbyć się szkodliwego nałogu nikotynowego. Dzisiaj wiemy jednak, że zastąpienie tradycyjnych papierosów elektronicznym nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego?

spis treści

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy"

1. Elektroniczny papieros a rzucanie palenia

Palenie papierosów jest szkodliwe, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. Wobec tego faktu wiele osób zaczyna walkę z nałogiem. Ale rzucenie palenia nie jest wcale łatwe. Nie wszystkim udaje się za pierwszym razem, co tylko zniechęca ich do kolejnych prób. Idea e-papierosa wydaje się w takich sytuacjach bardzo dobrym rozwiązaniem. W teorii zaspokajamy głód nikotynowy, ale nie wdychamy szkodliwego dymu. Czy aby na pewno?

2. E-papieros a zdrowie

E-papieros (elektroniczny inhalator nikotyny) wyglądem przypomina pisak. Jest zasilany akumulatorem. Można go mieć zawsze przy sobie, a jeszcze do niedawna jego używanie w zamkniętych pomieszczeniach było dozwolone. Zgodne z prawem było również jego reklamowanie i sprzedawanie nieletnim. Od września 2016 roku papierosy elektroniczne objęto wieloma ograniczeniami, pod tym względem zrównując je z papierosami tradycyjnymi. Nie bez powodu zresztą.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby...

zobacz galerię

Choć e-papierosy emitują mniejszą ilość substancji szkodliwych dla zdrowia, nadal zawierają nikotynę, silnie rakotwórczy związek chemiczny. Towarzyszą mu też inne substancje, równie niebezpieczne dla zdrowia osoby palącej elektroniczne papierosy, jak i narażonej na wdychanie dymu. Jedną z nich jest benzen, który toksycznie działa na szpik kostny i tym samym może przyczynić się do rozwoju białaczki.

Należy też pamiętać, że choć nie wszystkie obecne w e-papierosach substancje są szkodliwe, mogą takie się stać, gdy zostaną podgrzane. A taki dzieje się w papierosach elektronicznych, gdzie za pomocą grzałki podgrzewa się płyn, który zmienia się w parę. Jednym z jej składników jest glikol propylenowy, bezwonna substancja z grupy alkoholi o lekko słodkim smaku. Stosuje się go powszechnie, m.in. w medycynie. Jest nieszkodliwy, ale tylko wówczas gdy nie jest poddany obróbce cieplnej. Po pogrzaniu działa toksycznie na komórki, hamując ich rozwój.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Skutki palenia e-papierosów

Wątpliwości budzą też olejki do e-papierosów. Tych na rynku jest całe mnóstwo. Do wyboru jest wiele różnych smaków, różnice są też w ich składach. A im dłuższa jest lista składników, tym większa jego toksyczność.

Trzeba też pamiętać, że e-papierosy są stosunkowo nowe na rynku (w Polsce pojawiły się w 2009 r.), trudno więc ocenić, jakie skutki dla zdrowia przyniesie ich długoletnie stosowanie. Niektóre kraje zakazują sprzedaży papierosów elektronicznych z nikotynowym wkładem (m.in. Australia, Dania), inne – choćby Belgia czy Niemcy – nie stosują wobec nich żadnych obostrzeń prawnych. Badania nad ich toksycznością prowadzone są w wielu różnych ośrodkach naukowych na całym świecie.

4. Papierosy w liczbach

W Polsce papierosy regularnie pali 9 milionów osób. W ich przypadku zachorowanie na chorobę nowotworową jest 30-40 proc. wyższe niż u ludzi, który nie palą tytoniu. Polski budżet na ich leczenie wyda ok. 200 miliardów złotych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy