Czy e-papierosy są szkodliwe? Elektroniczne papierosy a zdrowie

E-papieros miał pomóc pozbyć się szkodliwego nałogu nikotynowego. Dzisiaj wiemy jednak, że zastąpienie tradycyjnych papierosów elektronicznym nie jest najlepszym pomysłem. Dlaczego?

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy"

1. Elektroniczny papieros a rzucanie palenia

Palenie papierosów jest szkodliwe, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. Wobec tego faktu wiele osób zaczyna walkę z nałogiem. Ale rzucenie palenia nie jest wcale łatwe. Nie wszystkim udaje się za pierwszym razem, co tylko zniechęca ich do kolejnych prób. Idea e-papierosa wydaje się w takich sytuacjach bardzo dobrym rozwiązaniem. W teorii zaspokajamy głód nikotynowy, ale nie wdychamy szkodliwego dymu. Czy aby na pewno?

2. E-papieros a zdrowie

E-papieros (elektroniczny inhalator nikotyny) wyglądem przypomina pisak. Jest zasilany akumulatorem. Można go mieć zawsze przy sobie, a jeszcze do niedawna jego używanie w zamkniętych pomieszczeniach było dozwolone. Zgodne z prawem było również jego reklamowanie i sprzedawanie nieletnim. Od września 2016 roku papierosy elektroniczne objęto wieloma ograniczeniami, pod tym względem zrównując je z papierosami tradycyjnymi. Nie bez powodu zresztą.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Chcesz rzucić palenie, ale czy wiesz dlaczego? Slogan „Palenie jest niezdrowe” tu nie wystarczy. Aby...

zobacz galerię

Choć e-papierosy emitują mniejszą ilość substancji szkodliwych dla zdrowia, nadal zawierają nikotynę, silnie rakotwórczy związek chemiczny. Towarzyszą mu też inne substancje, równie niebezpieczne dla zdrowia osoby palącej elektroniczne papierosy, jak i narażonej na wdychanie dymu. Jedną z nich jest benzen, który toksycznie działa na szpik kostny i tym samym może przyczynić się do rozwoju białaczki.

Należy też pamiętać, że choć nie wszystkie obecne w e-papierosach substancje są szkodliwe, mogą takie się stać, gdy zostaną podgrzane. A taki dzieje się w papierosach elektronicznych, gdzie za pomocą grzałki podgrzewa się płyn, który zmienia się w parę. Jednym z jej składników jest glikol propylenowy, bezwonna substancja z grupy alkoholi o lekko słodkim smaku. Stosuje się go powszechnie, m.in. w medycynie. Jest nieszkodliwy, ale tylko wówczas gdy nie jest poddany obróbce cieplnej. Po pogrzaniu działa toksycznie na komórki, hamując ich rozwój.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Skutki palenia e-papierosów

Wątpliwości budzą też olejki do e-papierosów. Tych na rynku jest całe mnóstwo. Do wyboru jest wiele różnych smaków, różnice są też w ich składach. A im dłuższa jest lista składników, tym większa jego toksyczność.

Trzeba też pamiętać, że e-papierosy są stosunkowo nowe na rynku (w Polsce pojawiły się w 2009 r.), trudno więc ocenić, jakie skutki dla zdrowia przyniesie ich długoletnie stosowanie. Niektóre kraje zakazują sprzedaży papierosów elektronicznych z nikotynowym wkładem (m.in. Australia, Dania), inne – choćby Belgia czy Niemcy – nie stosują wobec nich żadnych obostrzeń prawnych. Badania nad ich toksycznością prowadzone są w wielu różnych ośrodkach naukowych na całym świecie.

4. Papierosy w liczbach

W Polsce papierosy regularnie pali 9 milionów osób. W ich przypadku zachorowanie na chorobę nowotworową jest 30-40 proc. wyższe niż u ludzi, który nie palą tytoniu. Polski budżet na ich leczenie wyda ok. 200 miliardów złotych.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy