Trwa ładowanie...

Elektroniczne papierosy a zdrowie. Czy e-papierosy są szkodliwe?

 Agnieszka Gotówka
30.03.2021 23:15
W Polsce papierosy regularnie pali 9 milionów osób
W Polsce papierosy regularnie pali 9 milionów osób (1233RF)

E-papieros miał pomóc pozbyć się szkodliwego nałogu nikotynowego. Dzisiaj wiemy jednak, że również może być szkodliwy. Czy papieros elektroniczny to dobry wybór?

spis treści

1. E-papieros - działanie

Papieros elektryczny to urządzenie służące do aplikacji nikotyny. Wyglądem może przypominać długopis. Tak samo jak w przypadku papierosów tradycyjnych palacz zaciąga się nim dostarczając do organizmu dawkę nikotyny. E-papieros składa się z kartridża (pojemnika na liquid, czyli płyn nikotynowy), atomizera (grzałki) i baterii. Wykorzystywany do palenia liquid zawiera w sobie kilkanaście substancji m.in.: wodę, nikotynę, glicerynę, glikol propylenowy i różne aromaty. Dodane do olejku aromaty nadają papierosom różne smaki np. owocowy lub miętowy. Podczas zaciągania się umieszczony w papierosie mikroprocesor uruchamia grzałkę, za pośrednictwem której płyn zostaje podgrzany uwalniając do powietrza dawkę nikotyny i pozostałych związków. Prowadzi to do wytworzenia mgiełki o delikatnym, słodkawym zapachu. Proces spalania nie następuje, palacz wdycha opary zawartych w liquidzie substancji.

2. E-papieros a rzucanie palenia

Palenie papierosów jest szkodliwe, o czym nie trzeba nikogo przekonywać. Wobec tego faktu wiele osób zaczyna walkę z nałogiem. Ale rzucenie palenia nie jest wcale łatwe. Nie wszystkim udaje się za pierwszym razem, co tylko zniechęca ich do kolejnych prób. Idea e-papierosa wydaje się w takich sytuacjach bardzo dobrym rozwiązaniem. W teorii zaspokajamy głód nikotynowy, ale nie wdychamy szkodliwego dymu. Czy aby na pewno?

3. E-papieros - wpływ na zdrowie

Zobacz film: "Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy"

E-papieros (elektroniczny inhalator nikotyny) wyglądem przypomina pisak. Jest zasilany akumulatorem. Można go mieć zawsze przy sobie, a jeszcze do niedawna jego używanie w zamkniętych pomieszczeniach było dozwolone. Zgodne z prawem było również jego reklamowanie i sprzedawanie nieletnim. Od września 2016 roku papierosy elektroniczne objęto wieloma ograniczeniami, pod tym względem zrównując je z papierosami tradycyjnymi.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Czy zastanawiasz się nad rzuceniem palenia, ale brakuje ci motywacji? Zwykły slogan "palenie jest niezdrowe"

zobacz galerię

Choć e-papierosy emitują mniejszą ilość substancji szkodliwych dla zdrowia, nadal zawierają nikotynę, silnie rakotwórczy związek chemiczny. Towarzyszą mu też inne substancje, równie niebezpieczne dla zdrowia osoby palącej elektroniczne papierosy, jak i narażonej na wdychanie dymu. Jedną z nich jest benzen, który toksycznie działa na szpik kostny i tym samym może przyczynić się do rozwoju białaczki. Substancja ta może być uwalniana w e-papierosach pracujących na wysokiej mocy. Warto jednak dodać, że przypadku papierosów tradycyjnych jest to i tak 50-100 razy mniejsza ilość.

Należy też pamiętać, że choć nie wszystkie obecne w e-papierosach substancje są szkodliwe, mogą takie się stać, gdy zostaną podgrzane. A tak dzieje się w papierosach elektronicznych, gdzie za pomocą grzałki podgrzewa się płyn, który zmienia się w parę. Jednym z jej składników jest glikol propylenowy, bezwonna substancja z grupy alkoholi o lekko słodkim smaku. Stosuje się go powszechnie, m.in. w medycynie. Jest nieszkodliwy, ale podczas obróbki cieplnej może niekorzystnie wpływać na nasz organizm. Dotychczas odnotowanym skutkiem długotrwałego wdychania glikolu jest kaszel i drapanie w gardle. Należy być jednak ostrożnym, gdyż potrzeba jeszcze wielu lat badań, aby dokładnie zbadać wpływ dużych ilości podgrzewanego glikolu na nasz organizm.

Badania potwierdzają, że elektroniczne papierosy są zdrowsze dla otoczenia. Bierne palenie e-papierosów w przeciwieństwie do papierosów tradycyjnych nie wpływa na zdrowie. Powietrze w pomieszczeniach, gdzie palono elektroniczne papierosy jest znacznie lepsze niż te, które wdychamy na co dzień w centrach dużych miast.

4. E-papieros - skutki palenia

Wątpliwości budzą też olejki do e-papierosów. Tych na rynku jest całe mnóstwo. Do wyboru jest wiele różnych smaków, różnice są też w ich składach. A im dłuższa jest lista składników, tym większa jego toksyczność.

Trzeba też pamiętać, że e-papierosy są stosunkowo nowe na rynku (w Polsce pojawiły się w 2009 r.), trudno więc ocenić, jakie skutki dla zdrowia przyniesie ich długoletnie stosowanie. Niektóre kraje zakazują sprzedaży papierosów elektronicznych z nikotynowym wkładem (m.in. Australia, Dania), inne – choćby Belgia czy Niemcy – nie stosują wobec nich żadnych obostrzeń prawnych. Badania nad ich toksycznością prowadzone są w wielu różnych ośrodkach naukowych na całym świecie.

Trwają także badania nad wpływem e-papierosów na układ krążenia. Wstępne testy wykazały, że papierosy elektroniczne nie mają dużego wpływu na organizm. W tym zestawieniu o wiele gorzej wypadają palacze tradycyjnych papierosów, u których nawet po dość krótkim czasie stan zdrowia ulega znacznemu pogorszeniu.

5. E- papieros – szkodliwe związki

Papierosy elektroniczne nie są pozbawione szkodliwych dla zdrowia substancji. Posiadają około 10 związków, które mogą szkodzić zdrowiu. Jednak jest to o wiele mniej niż w przypadku papierosów tradycyjnych. Klasyczne papierosy zawierają 5600 związków chemicznych, z czego około 400 jest niezwykle szkodliwych dla zdrowia.

6. Czy e-papierosy są zdrowsze od tradycyjnych?

Nie ma wątpliwości, że e-papierosy także wpływają niekorzystanie na nasz organizm. Mogą również doprowadzić do uzależnienia. Jednak pod względem medycznym e-papierosy są lepszym rozwiązaniem niż papierosy tradycyjne. Zawierają one kilkaset mniej szkodliwych dla zdrowia substancji, przez co ich wpływ na organizm jest o wiele mniejszy. Niestety zawierają one nikotynę, która negatywnie wpływa na różne narządy. Najlepszym wyborem będzie całkowite rzucenie palenia, jednak mając do wyboru papierosy tradycyjne, a elektroniczne te drugie mogą być nieco lepszym wyborem. Należy jednak pamiętać, że papierosy elektroniczne to dość nowy produkt, przez co nie został jeszcze dokładnie przebadany.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze