Przejdź na WP

Czy można skutecznie wyleczyć infekcje intymne?

Świąd pochwy, ból podczas stosunku i upławy o nieprzyjemnej woni to typowe objawy infekcji intymnej. Przypadłość ta dotyka wiele kobiet, także te, które dbają o zdrowie i regularnie odwiedzają ginekologa. Niestety, nawet po zastosowanym leczeniu infekcje intymne mogą nawracać. Kobiety czują się wówczas bezsilne, a uciążliwe dolegliwości nie pozwalają im w pełni cieszyć się swoją kobiecością. Czy stany zapalne dróg rodnych można skutecznie wyleczyć?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Co sprawia, że infekcje wracają?

Wbrew obiegowej opinii, problemy ze zdrowiem intymnym nie są zwykle wynikiem zaniedbań higienicznych. Mimo iż złe nawyki, takie jak noszenie bielizny ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza tkanin, zwiększają podatność kobiety na infekcje dróg rodnych, główną przyczyną nawracających zakażeń są zaburzenia flory bakteryjnej pochwy.

Liczba korzystnych dla zdrowia Gram-dodatnich pałeczek bakterii Lactobacillus w pochwie zmniejsza się na skutek działania różnych czynników. Infekcjom intymnym sprzyja przyjmowanie antybiotyków, stres, zmiany hormonalne (np. w czasie ciąży, menopauzy czy podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej), stosowanie antykoncepcji doustnej, radioterapia i chemioterapia. Gdy dochodzi do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej w pochwie, ryzyko wystąpienia bakteryjnej waginozy oraz innych stanów chorobowych wyraźnie wzrasta.

Podatność na infekcje intymne zwiększa się także w związku z błędami żywieniowymi – szczególnie niekorzystna jest nadmierna podaż węglowodanów. Ryzyko ponownego zachorowania rośnie również przy braku mechanicznego zabezpieczenia podczas kontaktów seksualnych. W trakcie zbliżeń może bowiem dochodzić do mikrourazów, które osłabiają odporność organizmu na zakażenia wirusowe i bakteryjne. Warto podkreślić fakt, iż jeśli po zdiagnozowaniu infekcji intymnej leczeniu poddała się tylko kobieta, a jej partner nie, niezabezpieczone stosunki po wyleczeniu zakażenia mogą z czasem doprowadzić do nawrotu infekcji.

2. Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Skuteczna profilaktyka zakażeń dróg rodnych opiera się na utrzymywaniu równowagi mikrobiologicznej pochwy. Jeśli chcesz uniknąć infekcji intymnych, stosuj się do następujących zaleceń:

  • W trakcie przyjmowania antybiotyku stosuj preparat osłonowy – probiotyk przywraca prawidłową florę bakteryjną w obrębie pochwy, chroniąc przed namnażaniem się patogenów odpowiedzialnych za zakażenia intymne.
  • Do mycia okolic intymnych stosuj łagodne płyny o pH zbliżonym do kwaśnego odczynu pochwy.
  • Noś bawełnianą, przewiewną bieliznę i unikaj obcisłych spodni ze sztucznych tkanin – luźna spódnica jest nieocenionym sprzymierzeńcem w profilaktyce zakażeń pochwy.
  • Jedz produkty wieloziarniste, owoce i warzywa – zdrowa dieta, uboga w słodycze, korzystnie wpływa na cały organizm, także na układ moczowo-płciowy.
  • Jeśli lekarz zdiagnozował u ciebie zakażenie intymne, w trakcie leczenia, któremu poddany powinien być również twój partner, unikaj kontaktów seksualnych bez prezerwatywy.

3. Jak leczyć infekcje intymne?

W kwestii leczenia zakażeń dróg rodnych warto postawić na sprawdzone rozwiązania. Podstawą walki z infekcjami intymnymi jest zastosowanie odpowiedniego leku przeciwgrzybicznego, przeciwbakteryjnego lub przeciwrzęsistkowego – wybór środka farmakologicznego zależy od przyczyny stanu chorobowego. Ogromnie ważne jest również przywrócenie równowagi mikrobiologicznej pochwy, właściwa ilość dobrych bakterii chroni bowiem przed nadmiernym wzrostem liczby drobnoustrojów chorobotwórczych i nawrotami zakażenia. Jak poprawić florę bakteryjną pochwy?

Aby terapia zakażeń pochwy nie była walką z wiatrakami, należy stosować się do zaleceń lekarskich i nie próbować leczyć się na własną rękę bez konsultacji z lekarzem. Niektóre środki i zabiegi mogą bowiem bardziej zaszkodzić, niż pomóc, czego przykładem mogą być irygacje pochwy. Wypłukiwanie bakterii z pochwy w trakcie irygacji dodatkowo zaburza równowagę mikrobiologiczną, zwiększając tym samym ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Niewskazane jest również odkładanie leczenia zakażeń pochwy, zwłaszcza gdy kobieta spodziewa się dziecka. Nieleczone infekcje w okresie ciąży wiążą się bowiem ze wzrostem podatności na powikłania ciążowe.

infekcje intymne
infekcje intymne (istock)

Uciążliwe infekcje pochwy nie muszą stać się twoim udziałem. Zadbaj o zdrowie intymne za pomocą zdrowej diety, dobrych nawyków higienicznych i odpowiedniego preparatu dopochwowego!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy