Czy na serce może zachorować każdy, nawet młoda osoba? Jakie czynniki zwiększają to ryzyko?
Choroby układu krążenia są przyczyną prawie połowy wszystkich zgonów. Są najważniejszą grupą chorób wpływających na stan zdrowia Polaków. Im człowiek starszy, tym ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia jest większe. Czy zagrożeni zawałem i udarem mózgu mogą być też ludzie młodzi?
Jak wynika z ocen ekspertów, młode osoby również są w grupie ryzyka. Teoretycznie na chorobę serca może zachorować każdy, w każdym wieku. Pewne choroby są częściej spotykane u osób dorosłych i częstość ich występowania wiąże się z wiekiem, takie jak np. choroba wieńcowa serca.
1. Choroby wrodzone
Choroby serca mogą być schorzeniami wrodzonymi. Występują one również w wieku płodowym i możliwe jest diagnozowanie ich już w łonie matki. Choroba, która może wystąpić u dzieci, to na przykład zapalenie mięśnia serca. Może mieć bardzo zły przebieg, z cechami niewydolności serca, czy nagłym zgonem włącznie, ale może mieć też przebieg łagodny, z pełnym wyzdrowieniem.
- Po pierwsze, u młodych osób dorosłych może się ujawnić wrodzona choroba serca. Po drugie, część osób może mieć obciążenia genetyczne - może mieć mutacje genów, które spowodują wystąpienie choroby serca w wieku 20 czy 30 lat - tłumaczy prof. Piotr Jankowski, Sekretarz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Kolejnymi przykładami chorób serca i naczyń, które mogą dotyczyć osób młodych jest nadciśnienie płucne.
- Tętnicze nadciśnienie płucne i zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne są to choroby rzadkie, występujące z częstością 15-50 na milion. Obie charakteryzują się fatalnym przeżyciem. Często są to młodzi ludzie i spodziewane przeżycie bez specjalnego leczenia to 2,5 roku. Ktoś ma 20 lat i perspektywę przeżycia 2,5 roku. Przeżycie przy tętniczym nadciśnieniu płucnym jest gorsze, niż przy większości nowotworów. Jeżeli chodzi o nadciśnienie płucne tętnicze, przedłużamy życie o kilkanaście, a czasami nawet o 20 lat, stosując odpowiednie leczenie, natomiast w zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniu płucnym, o ile jest prawidłowo rozpoznane, kieruje się chorych na operację, która może ich całkowicie wyleczyć. Dlatego rozpoznanie jest szalenie ważne - podkreśla prof. Tatiana Mularek-Kubzdela, wojewódzki konsultant w dziedzinie kardiologii w Wielkopolsce.
2. Choroby serca a styl życia
Kolejną grupą chorób serca i naczyń, na które narażone są osoby młode są choroby wynikające ze stylu życia lub współistnienia wielu innych schorzeń.
- Pamiętajmy o tym, że nieprawidłowy styl naszego życia znacząco zwiększa ryzyko występowania chorób układu krążenia. Jeśli młoda osoba pali, niezdrowo się odżywia, nie ma regularnej aktywności fizycznej czy prowadzi nieregularny tryb życia, to ryzyko wystąpienia u niej takich chorób jak miażdżyca jest większe. Konsekwencją miażdżycy jest z kolei zawał serca lub udar mózgu. Czynniki takie jak nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, otyłość, cukrzyca znacząco się zwiększają ryzyko chorób serca u osób młodych - uważa prof. Piotr Jankowski.
Wspomniane czynniki ryzyka, zwiększają kilkakrotnie ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń. Jeśli młoda osoba chce uniknąć występowania takich chorób, to przede wszystkim powinna prowadzić zdrowy, uregulowany tryb życia. Należy pamiętać o tym, że za 80 proc. wszystkich chorób układu krążenia odpowiedzialne są nasze codzienne wybory dotyczące diety, aktywności fizycznej i narażenia na dym tytoniowy.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.