Trwa ładowanie...

Czy plastry antykoncepcyjne mogą wywołać choroby skóry?

Avatar placeholder
04.04.2019 14:29
Czy plastry antykoncepcyjne mogą wywołać choroby skóry?
Czy plastry antykoncepcyjne mogą wywołać choroby skóry? (123RF)

Antykoncepcja dla kobiet oferuje szeroki asortyment środków. Antykoncepcja hormonalna to obecnie najskuteczniejsza forma zapobiegania ciąży, dlatego też nie dziwi fakt, że coraz więcej kobiet decyduje się właśnie na tę metodę. Wśród hormonalnych metod antykoncepcji wyróżniamy głównie pigułki antykoncepcyjne, zastrzyki hormonalne oraz plastry antykoncepcyjne. Plastry antykoncepcyjne to nowoczesna forma antykoncepcji, która nie wymaga ani kłucia, ani pamiętania o przyjmowaniu dawki hormonów codziennie.

spis treści

1. Działanie plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne zapobiegają ciąży poprzez uwalnianie hormonów (estrogenu i progesteronu), które są wchłaniane do krwiobiegu przez skórę. Hormony zapobiegają owulacji, czyli uwolnieniu jajeczka, a bez jajeczka nie może dojść do zapłodnienia. Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych jest tak samo wysoka jak w przypadku innych metod antykoncepcji hormonalnej i wynosi ok. 99%. Zmniejszona skuteczność plastrów może wystąpić u otyłych kobiet. Taka forma ochrony antykoncepcyjnej nie jest wskazana dla kobiet ważących powyżej 90kg. Należy również pamiętać, że plastry antykoncepcyjne nie uchronią przed infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Używanie plastrów antykoncepcyjnych nie jest trudne. Wystarczy raz w tygodniu naklejać nowy plaster przez trzy tygodnie, a później zrobić tydzień przerwy, w czasie której powinien wystąpić okres. Plastry antykoncepcyjne można naklejać w różnych miejscach, np: na brzuchu, pośladku lub ramieniu.

Zobacz film: "Bóle ginekologiczne"
Najlepsza metoda antykoncepcji
Najlepsza metoda antykoncepcji

Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Jednak można sobie pomóc odnosząc się do kryterium antykoncepcji

zobacz galerię

2. Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej

Antykoncepcja hormonalna może powodować różne skutki uboczne. Przy stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych mogą się pojawić:

  • wrażliwość piersi,
  • mdłości,
  • bóle głowy,
  • huśtawki nastrojów.

Wszystkie te dolegliwości mają związek z przyjmowanymi hormonami.

Do poważnych zagrożeń ze strony antykoncepcji hormonalnej dla kobiet należą: zwiększone ryzyko tworzenia zakrzepów i zawałów serca. Ryzyko zwiększa się w przypadku, gdy kobieta pali papierosy.

3. Plastry antykoncepcyjne a choroby skóry

W związku z tym, że plastry antykoncepcyjne przykleja się bezpośrednio na skórę mogą one powodować dodatkowe skutki uboczne. Plastry mogą być przyczyną podrażnienia skóry w miejscu aplikacji.

Plastry antykoncepcyjne mogą być problematyczne dla kobiet, które nadmiernie się pocą i/lub często się kąpią, ponieważ długotrwała wilgoć utrudnia kontakt plastra ze skórą.

Biorąc pod uwagę historię zdrowia lekarz zdecyduje jaka metoda antykoncepcji jest dla ciebie najodpowiedniejsza. Na pewno plastry antykoncepcyjne mają swoje zalety, takie jak skuteczna ochrona antykoncepcyjna i fakt, że należy pamiętać o zmianie plastra raz na tydzień, a nie jak w przypadku pigułek antykoncepcyjnych codziennie. Jednak kobiety często uprawiające sport, otyłe lub mające bardzo wrażliwą skórę mogą należeć do grupy osób, którym odradza się stosowanie plastrów antykoncepcyjnych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze