Trwa ładowanie...

Czy szczepić się w upał? Co robić przed i po szczepieniu? Dr Krajewska rozwiewa wątpliwości

Avatar placeholder
20.06.2021 08:57
Czy przekładać szczepienie w upał?
Czy przekładać szczepienie w upał? (getty)

Wobec fali upałów, która przetacza się przez Polskę, pojawia się wiele wątpliwości co do szczepienia przeciw COVID-19. Czy przy tak ekstremalnych warunkach pogodowych możemy spokojnie wykonać zaplanowane szczepienie? Jak się do niego przygotować? Jakie zalecenia stosować po podaniu szczepionki? O radę zapytaliśmy dr Magdalenę Krajewską.

spis treści

1. Szczepienie a upał

Według prognozy nadal czekają nas koszmarne upały w dzień i noce, które dadzą tylko trochę wytchnienia od fali gorąca – temperatura może nie spadać poniżej 19-20 st. C. Synoptycy alarmują, że w najbliższych dniach, szczególnie na zachodzie kraju, możemy się spodziewać nawet 36 st. C. Będzie to pierwsza z dwóch fal czerwcowych upałów – kolejna zapowiadana jest na koniec miesiąca.

Jednocześnie wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy. By w pełni móc się cieszyć się wolnym czasem poza domem, wiele osób chce zdążyć z drugą dawką przed wyjazdem lub po prostu dopiero ma możliwość zapisania się na szczepienie. I tu pojawiają się wątpliwości: czy na pewno w obliczu fali upałów rozsądne jest się szczepić? Czy może jednak starać się o inny termin, gdy już będzie trochę chłodniej?

2. Najgroźniejsze jest odwodnienie

Zobacz film: "Jak rozpoznać udar? Najważniejsze objawy"

- Należy się szczepić. I to jak najszybciej – zaleca specjalista medycy rodzinnej Magdalena Krajewska, znana w sieci jako @instalekarz. Trzeba pamiętać tylko, że może wystąpić złe samopoczucie i gorączka na drugi dzień, więc trzeba się na to przygotować, jeśli są upały, należy mieć ze sobą butelkę wody i pamiętać o tym, by pić ją regularnie. Jest to bardzo ważne, ponieważ przy upałach i ewentualnej gorączce, która może wystąpić później, dużo łatwiej o odwodnienie – ostrzega lekarz.

Należy pamiętać, że spożycie wody jest uzależnione od wielu czynników. To jest wiek, aktywność fizyczna, miejsce zamieszkania czy płeć. Istnieją przeróżne przeliczniki, ile wody tak naprawdę potrzebujemy w odniesieniu np. do kalorii czy kilogramów, ale średnia, jaką podają amerykańscy naukowcy z National Academy of Sciences, Engineering and Medicine to 2,6 litra płynów w przypadku kobiet i litr więcej w przypadku mężczyzn. Powinniśmy jednak zawsze dostosować ilość przyjmowanych płynów do naszego stylu życia, warunków pogodowych i stanu zdrowia, chociażby właśnie po szczepieniu.

- Zawsze te wartości są indywidualne, ale w takie gorące dni powinniśmy spożywać większe ilości płynów niż normalnie. Po pierwsze sam upał pozbawia organizm wody, a po drugie, jeśli później, po szczepieniu, wystąpiłaby jakaś gorączka, to ona tym bardziej nas odwadnia, może też powodować brak apetytu. Należy jak najwięcej pić, przede wszystkim wody - uświadamia ekspert.

- Mówi się również o zakrzepach, których prawdopodobieństwo wystąpienia jest znikome, ale których tak obawiają się pacjenci – tym bardziej musimy spożywać dużo wody, nie możemy być odwodnieni, żeby do jakichkolwiek potencjalnych efektów ubocznych nie doszło - radzi dr Krajewska.

Według naszego eksperta najlepiej oczywiście pić wodę bez cukru. Ponadto warto dodać do niej elektrolity, wtedy jeszcze bardziej się nawodnimy. Wielbiciele herbaty i kawy nie muszą również rezygnować ze swoich ulubionych napojów.

- Jak najbardziej możemy spożywać herbatę i kawę, kofeina ma dodatkowo działanie przeciwbólowe. Nie służą one do nawadniania, ale też nie przynoszą odwrotnego efektu, więc nie ma się czego obawiać. Pamiętajmy jednak, że najlepsza jest woda – podsumowuje dr Krajewska.

3. Szczepienie a upał — zalecenia

Wiemy już, że nie należy przekładać szczepienia przeciw COVID-19 ze względu na nadchodzącą upalną pogodę. Co możemy zatem zrobić, żeby przygotować organizm do szczepienia, wspomóc go w wytwarzaniu odporności przeciw koronawirusowi zarówno w upały, jak i na co dzień i zniwelować ryzyko ewentualnych skutków ubocznych?

Dr Magdalena Krajewska doradza:

Pij przede wszystkim dużo wody; herbata i kawa nie są przeciwskazane, ale uważaj na alkohol – m.in. odwadnia organizm. • Przygotuj się na to, że ewentualne objawy tj. gorączka lub złe samopoczucie mogą wystąpić i jest to normalne. • Możesz schłodzić organizm okładem, jeśli temperatura nie jest zbyt wysoka (do ok. 38 st. C.) i w miarę dobrze się czujesz. • Ogranicz stres, który dodatkowo odwadnia organizm i zwiększa prawdopodobieństwo efektów ubocznych i złego samopoczucia. • Odżywiaj się zdrowo na co dzień, by organizm miał siłę się bronić. • Stosuj standardowe wytyczne zalecane przy upałach.

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że wirus w lecie nie znika, tylko może jego transmisja być mniejsza. Pamiętając, że nadal z nami będzie, nie powinniśmy unikać szczepienia ze względu na upały. Należy to zrobić jak najszybciej – podsumowuje ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze