Trwa ładowanie...

Drętwienie nóg. Lekarze wyjaśniają, na jakie choroby może wskazywać

Drętwieją ci nogi? Być może powodem jest zbyt długie siedzenie w tej samej pozycji lub niedobory witamin i minerałów. Są jednak i dużo poważniejsze przyczyny. Niektóre z nich będą wymagać pilnych konsultacji neurologicznych.

spis treści

1. Drętwienie nóg

Co mają wspólnego drętwienie nóg i stóp, wrażenie mrowienia i uczucie piekącego bólu? Wszystkie te dolegliwości określa się jednym mianem.

Zobacz film: "Drętwienie nóg sygnałem chorób"

- Właściwym terminem medycznym określającym wszelkiego rodzaju drętwienia czy mrowienia, są parestezje. Klasycznie mówimy tu o dolegliwościach, które pojawiają się bez uchwytnej przyczyny, tzn. bez dostarczania zewnętrznego bodźca – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Adam Hirschfeld, neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP w Poznaniu.

Doświadczasz parestezji, jeśli doskwiera ci:

  • drętwienie łydek, ud bądź stóp,
  • mrowienie w okolicy stóp,
  • zaburzenia czucia,
  • niewrażliwość na niektóre bodźce lub nadwrażliwość na nie,
  • uczucie dreszczy lub rażenia prądem.

- Parestezje to manifestacja stosunkowo powszechna i dotykająca właściwie każdego obszaru ciała. Myślę, że nie pomylę się, mówiąc, że właściwie każdy człowiek doświadcza ich w ciągu swojego życia – przyznaje ekspert.

Jednak niekiedy parestezje mogą być jednym z objawów poważnej przypadłości.

2. Problemy z kręgosłupem – dyskopatia i inne choroby

Zmiany zwyrodnieniowe kręgów w odcinku lędźwiowym oraz krzyżowym mogą się objawiać drętwieniem nóg oraz zaburzeniami czucia powierzchownego. W przypadku przepukliny krążka międzykręgowego, która przez pacjentów potocznie nazywana jest wypadaniem dysku, również mogą pojawić się takie dolegliwości.

- W najbardziej typowej manifestacji objawiają się jako silny jednostronny ból i drętwienie w przebiegu tzw. rwy kulszowej. Niemniej jednak dolegliwości nie muszą być tak silnie wyrażone i w sposób oczywisty nakierowywać na źródło problemu – przyznaje neurolog.

3. Choroby zwyrodnieniowe stawów

Postępująca degradacja chrząstki stawowej, a w konsekwencji całego stawu może dotykać nie tylko kręgosłupa, ale też stawu biodrowego czy kolanowego, a nawet stawów w obrębie rąk czy nóg. Wtedy również mogą się pojawić objawy w postaci drętwienia okolic zajętego chorobą stawu. Najczęściej chory odczuwa wtedy także ból.

- Powtarzające się przeciążenia mogą doprowadzić do wytworzenia się różnego rodzaju zmian w stawach. Mogą tworzyć się np. wyrośla kostne, zwężenie szpary stawowej, co objawia się bólem – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie reumatolog, dr Bartosz Fiałek.

4. Zespół Guillaina-Barrégo i inne schorzenia neurologiczne

Zespół Guillaina-Barrégo, zwany też ostrą polineuropatią zapalną, jest chorobą obwodowego układu nerwowego. Zaburzenia przewodnictwa nerwowego prowadzą do drętwienia stóp czy dłoni. Z czasem obejmując coraz większy obszar ciała.

To jedna z wielu chorób neuropatycznych, które związane są z uszkodzeniami nerwów. Najbardziej powszechną jest neuropatia na tle cukrzycy.

5. Neuropatia cukrzycowa

Jednym z powikłań cukrzycy jest stopa cukrzycowa o podłożu neuropatycznym. To konsekwencja nieleczonej lub źle leczonej choroby, gdy pacjent nie kontroluje poziomu cukru. Glukoza zaburza funkcje włókien nerwowych, zakłócając prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych.

- Czasem zaburzeniom tym może towarzyszyć silne uczucie palenia w obrębie stóp. Warto mieć to na uwadze, w szczególności, że cukrzyca jest chorobą mogącą rozwijać się podstępnie i przez wiele lat pozostawać niewykrytą – uprzedza dr Hirschfeld.

Jednak nie tylko cukrzycy powinni mieć się na baczności.

- W ostatnich latach wiedza na tyle wyewoluowała, że my lekarze mamy świadomość, że nie tylko nieleczona latami cukrzyca jest groźna – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie internistka z Centrum Medycznego Damiana, lek. Joanna Pietroń. Ekspertka dodaje, że spotyka pacjentów, którzy nie chorują na cukrzycę, a przychodzą do lekarza z jej powikłaniami, to jest z neuropatią cukrzycową.

- Jeśli pomiar pokazuje nam na czczo glikemię trzycyfrową - powyżej 100, to jest to sygnał, że trzeba się za siebie wziąć. Sprawdzić, czy nie jest to cukrzyca, zmodyfikować dietę i nawyki żywieniowe tak by cukier spadł do odpowiednich wartości – radzi ekspertka. - Wszystkie stany hiperglikemii są dla nas niebezpieczne - podkreśla.

Neuropatia może rozwinąć się również na skutek niektórych terapii lekami, np. przeciwnowotworowymi, a także jako jedno z powikłań choroby alkoholowej.

6. Miażdżyca

Zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego, w tym nieprawidłowy przepływ krwi do kończyn, mogą powodować drętwienia zarówno kończyn górnych, jak i dolnych. Najczęściej na takie dolegliwości skarżą się chorzy w przebiegu miażdżycy.

- Wraz ze zwężeniem kalibru naczyń doprowadzających krew do kończyny może dochodzić do wystąpienia chwilowych problemów z ukrwieniem, co objawiać się będzie jako drętwienie czy ból. Czasami chorzy obserwują, że kończyna jest nieco chłodniejsza oraz to, że zaniechanie aktywności ruchowej w danym momencie przynosi chwilową ulgę – mówi dr Hirschfeld. Zjawisko to nosi nazwę tzw. chromania przestankowego.

Drętwienie czy ból nóg pojawiają się w czasie marszu i ustępują, gdy chory się zatrzymuje. W takim wypadku jest to definitywna oznaka miażdżycy.

7. Nieprawidłowa postawa, niedobory i inne przyczyny

Jeśli jedynym objawem, który cię martwi, jest nawracające sporadycznie drętwienie nóg, zwróć uwagę, kiedy się pojawia. Jeśli w czasie, gdy siedzisz przed komputerem lub telewizorem, to może oznaczać, że przyjmujesz złą postawę, negatywnie wpływającą na kręgosłup i krążenie krwi w kończynach.

- Do nieco rzadszych przyczyn parestezji kończyn dolnych możemy zaliczyć obniżony poziom niektórych kluczowych witamin, np. witaminy B1, B6, B12 lub rzut stwardnienia rozsianego. Istnieją też choroby, w których przebiegu może dochodzić do występowania polineuropatii, a niekoniecznie odruchowo są z tym związane, np. zakażenie HIV, borelioza, celiakia, toczeń czy marskość wątroby – tłumaczy neurolog.

W skrajnych przypadkach zatrucia metalami ciężkimi (np. ołowiem) również mogą manifestować się przez drętwienie nóg. Objaw drętwienia kończyn bywa także jednym z symptomów bardzo rzadkiej, niespotykanej już w krajach rozwiniętych choroby zakaźnej – trądu.

- Spektrum potencjalnych przyczyn jest bardzo szerokie i często wymaga rozległej diagnostyki w celu ustalenia przyczyny – podsumowuje dr Hirschfeld.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza