Trwa ładowanie...

Drętwienie nóg. Lekarze wyjaśniają, na jakie choroby może wskazywać

 Karolina Rozmus
09.04.2022 16:29
Czy ty też bagatelizujesz drętwienie nóg? Niekiedy może wskazywać na groźne schorzenia
Czy ty też bagatelizujesz drętwienie nóg? Niekiedy może wskazywać na groźne schorzenia (Getty Images)

Drętwieją ci nogi? Być może powodem jest zbyt długie siedzenie w tej samej pozycji lub niedobory witamin i minerałów. Są jednak i dużo poważniejsze przyczyny. Niektóre z nich będą wymagać pilnych konsultacji neurologicznych.

spis treści

1. Drętwienie nóg

Co mają wspólnego drętwienie nóg i stóp, wrażenie mrowienia i uczucie piekącego bólu? Wszystkie te dolegliwości określa się jednym mianem.

- Właściwym terminem medycznym określającym wszelkiego rodzaju drętwienia czy mrowienia, są parestezje. Klasycznie mówimy tu o dolegliwościach, które pojawiają się bez uchwytnej przyczyny, tzn. bez dostarczania zewnętrznego bodźca – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Adam Hirschfeld, neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP w Poznaniu.

Zobacz film: "Drętwienie nóg sygnałem chorób"

Doświadczasz parestezji, jeśli doskwiera ci:

  • drętwienie łydek, ud bądź stóp,
  • mrowienie w okolicy stóp,
  • zaburzenia czucia,
  • niewrażliwość na niektóre bodźce lub nadwrażliwość na nie,
  • uczucie dreszczy lub rażenia prądem.

- Parestezje to manifestacja stosunkowo powszechna i dotykająca właściwie każdego obszaru ciała. Myślę, że nie pomylę się, mówiąc, że właściwie każdy człowiek doświadcza ich w ciągu swojego życia – przyznaje ekspert.

Jednak niekiedy parestezje mogą być jednym z objawów poważnej przypadłości.

2. Problemy z kręgosłupem – dyskopatia i inne choroby

Zmiany zwyrodnieniowe kręgów w odcinku lędźwiowym oraz krzyżowym mogą się objawiać drętwieniem nóg oraz zaburzeniami czucia powierzchownego. W przypadku przepukliny krążka międzykręgowego, która przez pacjentów potocznie nazywana jest wypadaniem dysku, również mogą pojawić się takie dolegliwości.

- W najbardziej typowej manifestacji objawiają się jako silny jednostronny ból i drętwienie w przebiegu tzw. rwy kulszowej. Niemniej jednak dolegliwości nie muszą być tak silnie wyrażone i w sposób oczywisty nakierowywać na źródło problemu – przyznaje neurolog.

3. Choroby zwyrodnieniowe stawów

Postępująca degradacja chrząstki stawowej, a w konsekwencji całego stawu może dotykać nie tylko kręgosłupa, ale też stawu biodrowego czy kolanowego, a nawet stawów w obrębie rąk czy nóg. Wtedy również mogą się pojawić objawy w postaci drętwienia okolic zajętego chorobą stawu. Najczęściej chory odczuwa wtedy także ból.

- Powtarzające się przeciążenia mogą doprowadzić do wytworzenia się różnego rodzaju zmian w stawach. Mogą tworzyć się np. wyrośla kostne, zwężenie szpary stawowej, co objawia się bólem – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie reumatolog, dr Bartosz Fiałek.

4. Zespół Guillaina-Barrégo i inne schorzenia neurologiczne

Zespół Guillaina-Barrégo, zwany też ostrą polineuropatią zapalną, jest chorobą obwodowego układu nerwowego. Zaburzenia przewodnictwa nerwowego prowadzą do drętwienia stóp czy dłoni. Z czasem obejmując coraz większy obszar ciała.

To jedna z wielu chorób neuropatycznych, które związane są z uszkodzeniami nerwów. Najbardziej powszechną jest neuropatia na tle cukrzycy.

5. Neuropatia cukrzycowa

Jednym z powikłań cukrzycy jest stopa cukrzycowa o podłożu neuropatycznym. To konsekwencja nieleczonej lub źle leczonej choroby, gdy pacjent nie kontroluje poziomu cukru. Glukoza zaburza funkcje włókien nerwowych, zakłócając prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych.

- Czasem zaburzeniom tym może towarzyszyć silne uczucie palenia w obrębie stóp. Warto mieć to na uwadze, w szczególności, że cukrzyca jest chorobą mogącą rozwijać się podstępnie i przez wiele lat pozostawać niewykrytą – uprzedza dr Hirschfeld.

Jednak nie tylko cukrzycy powinni mieć się na baczności.

- W ostatnich latach wiedza na tyle wyewoluowała, że my lekarze mamy świadomość, że nie tylko nieleczona latami cukrzyca jest groźna – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie internistka z Centrum Medycznego Damiana, lek. Joanna Pietroń. Ekspertka dodaje, że spotyka pacjentów, którzy nie chorują na cukrzycę, a przychodzą do lekarza z jej powikłaniami, to jest z neuropatią cukrzycową.

- Jeśli pomiar pokazuje nam na czczo glikemię trzycyfrową - powyżej 100, to jest to sygnał, że trzeba się za siebie wziąć. Sprawdzić, czy nie jest to cukrzyca, zmodyfikować dietę i nawyki żywieniowe tak by cukier spadł do odpowiednich wartości – radzi ekspertka. - Wszystkie stany hiperglikemii są dla nas niebezpieczne - podkreśla.

Neuropatia może rozwinąć się również na skutek niektórych terapii lekami, np. przeciwnowotworowymi, a także jako jedno z powikłań choroby alkoholowej.

6. Miażdżyca

Zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego, w tym nieprawidłowy przepływ krwi do kończyn, mogą powodować drętwienia zarówno kończyn górnych, jak i dolnych. Najczęściej na takie dolegliwości skarżą się chorzy w przebiegu miażdżycy.

- Wraz ze zwężeniem kalibru naczyń doprowadzających krew do kończyny może dochodzić do wystąpienia chwilowych problemów z ukrwieniem, co objawiać się będzie jako drętwienie czy ból. Czasami chorzy obserwują, że kończyna jest nieco chłodniejsza oraz to, że zaniechanie aktywności ruchowej w danym momencie przynosi chwilową ulgę – mówi dr Hirschfeld. Zjawisko to nosi nazwę tzw. chromania przestankowego.

Drętwienie czy ból nóg pojawiają się w czasie marszu i ustępują, gdy chory się zatrzymuje. W takim wypadku jest to definitywna oznaka miażdżycy.

7. Nieprawidłowa postawa, niedobory i inne przyczyny

Jeśli jedynym objawem, który cię martwi, jest nawracające sporadycznie drętwienie nóg, zwróć uwagę, kiedy się pojawia. Jeśli w czasie, gdy siedzisz przed komputerem lub telewizorem, to może oznaczać, że przyjmujesz złą postawę, negatywnie wpływającą na kręgosłup i krążenie krwi w kończynach.

- Do nieco rzadszych przyczyn parestezji kończyn dolnych możemy zaliczyć obniżony poziom niektórych kluczowych witamin, np. witaminy B1, B6, B12 lub rzut stwardnienia rozsianego. Istnieją też choroby, w których przebiegu może dochodzić do występowania polineuropatii, a niekoniecznie odruchowo są z tym związane, np. zakażenie HIV, borelioza, celiakia, toczeń czy marskość wątroby – tłumaczy neurolog.

W skrajnych przypadkach zatrucia metalami ciężkimi (np. ołowiem) również mogą manifestować się przez drętwienie nóg. Objaw drętwienia kończyn bywa także jednym z symptomów bardzo rzadkiej, niespotykanej już w krajach rozwiniętych choroby zakaźnej – trądu.

- Spektrum potencjalnych przyczyn jest bardzo szerokie i często wymaga rozległej diagnostyki w celu ustalenia przyczyny – podsumowuje dr Hirschfeld.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze