Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Czy w ciąży można malować mieszkanie lub lakierować drewno?

Malowanie w ciąży naraża ciężarną na kontakt z wieloma środkami chemicznymi, które mogą być szkodliwe dla płodu.
Malowanie w ciąży naraża ciężarną na kontakt z wieloma środkami chemicznymi, które mogą być szkodliwe dla płodu. (AdobeStock)

Kobiety w ciąży powinny unikać kontaktu z chemikaliami. Drażniące zapachy mogą spowodować mdłości i zawroty głowy u każdej osoby. W organizmie kobiet ciężarnych dochodzi do znacznych zmian hormonalnych, które nie pozostają bez wpływu na jej reakcje. Przyszłe mamy mają między innymi niezwykle wyczulony węch. Wdychanie szkodliwych substancji chemicznych może wywołać silniejszą reakcję niż u innych osób. Poza tym zawarte w farbach i lakierach substancje drażniące mogą poważnie zaszkodzić maleństwu w brzuchu mamy.

spis treści

1. Czy w ciąży można malować mieszkanie?

W czasie ciąży kobieta powinna unikać kontaktu ze szkodliwymi substancjami chemicznymi, gdyż może to stanowić poważne zagrożenie dla płodu. 

Malowanie w ciąży naraża ciężarną na kontakt z wieloma środkami chemicznymi, które mogą być szkodliwe dla płodu. Dokładne ryzyko nie jest jednak zbadane.

 Jeśli kobieta w ciąży chce zmienić kolor ścian w domu, powinna znaleźć fachowca lub powierzyć to zadanie partnerowi. Można też poczekać z remontem na czas po porodzie.



Lakier a ciąża
Lakier a ciąża

Jednorazowy kontakt ze środkami do lakierowania nie powinien wywołać skutków ubocznych, mimo to kobiety

zobacz galerię
Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Ciężarna, która zdecyduje się na malowanie ścian, powinna nałożyć na twarz specjalną maskę, rękawice, długie spodnie oraz bluzkę z długimi rękawami, aby zminimalizować ryzyko kontaktu z farbą. W czasie malowania nie wolno pić ani jeść.

 Przy wyborze farby należy zwrócić uwagę na to, by miała niski lub zerowy poziom lotnych związków organicznych. Ważne jest także, aby czas malowania był możliwie krótki. Po malowaniu należy otworzyć szeroko okna i nie spać w świeżo pomalowanym pokoju.



2. Czy w ciąży można lakierować drewno?

Nie wiadomo do końca, w jaki sposób chemikalia używane do lakierowania drewna wpływają na płód, ale na wszelki wypadek zaleca się, aby kobiety w ciąży zrezygnowały z tej czynności.

 Regularny kontakt z niektórymi substancjami używanymi do malowania i renowacji mebli może nieznacznie zwiększyć ryzyko wytrzewienia narządów u dzieci. Jest to wada wrodzona, gdzie jelita i inne organy wyrastają na zewnątrz ciała płodu.

Choć jednorazowy kontakt ze środkami do lakierowania nie powinien wywołać skutków ubocznych, to kobiety w ciąży powinny szczególnie o siebie zadbać. Dlatego, gdy zbliża się lakierowanie drewna, przyszła mama powinna przynajmniej na okres remontu wyprowadzić się z mieszkania. Wrócić może dopiero po dokładnym wywietrzeniu pomieszczeń.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze