Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Czy w ciąży można odchudzać się i ćwiczyć?

Avatar placeholder
11.04.2019 13:38
Czy w ciąży można odchudzać się i ćwiczyć?
Czy w ciąży można odchudzać się i ćwiczyć? (iStock)

Odchudzanie w ciąży jest kategorycznie zabronione. Próba pozbycia się kilku kilogramów sprawia, że traci się wiele cennych witamin i mikroelementów. Taki spadek składników odżywczych powoduje nieprawidłowy rozwój dziecka. Inaczej rzecz wygląda z ćwiczeniami w ciąży. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie zarówno matki, jak i dziecka. Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń warto upewnić się u lekarza, że nie ma ku temu przeciwwskazań.

1. Czy w ciąży można się odchudzać?

Czy odchudzać się w trakcie ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Warto wiedzieć, że przejście na dietę w trakcie ciąży grozi znacznym niedoborem składników odżywczych. Mimo to wiele kobiet w ciąży rozważa odchudzanie. Lekarze są zgodni, że w ciąży nie należy gwałtownie zmieniać nawyków żywieniowych. Warto natomiast urozmaicić dietę, aby była bogata we wszystkie składniki odżywcze.



W czasie ciąży zmieniają się procesy wewnętrzne, poziom cukru między posiłkami drastycznie spada, stąd uczucie głodu u wielu kobiet i chęć podjadania między posiłkami. Odchudzanie w ciąży jest więc nie tylko niebezpieczne, ale też niemożliwe. Przyszła mama nie powinna zapominać, że odpowiada za jeszcze jedną małą istotkę.



Istnieje także ryzyko, że dziecko nie będzie prawidłowo się rozwijać, toteż zamiast myśleć o dietach, przyszła matka powinna potraktować te 9 miesięcy jako czas zdrowego odżywiania. To pomoże zgubić nadwagę po porodzie. 

Należy pamiętać, że wzrost wagi jest nieunikniony.

2. Czy w ciąży można ćwiczyć?

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Ruch to zdrowie, także w ciąży. Wysiłek fizyczny zwiększa zdolność ciała do przetwarzania tlenu, poprawia krążenie, zwiększa masę oraz siłę mięśni i pomaga budować wytrzymałość. Poza tym pływanie spala dużo kalorii, zwalcza zmęczenie i wpływa korzystnie na zdrowy sen. Regularne ćwiczenia ułatwiają także radzenie sobie z fizycznymi i emocjonalnymi wyzwaniami, jakie niesie za sobą ciąża.



Aktywność fizyczna w ciąży jest ze wszech miar wskazana. Dbanie o swoją kondycję poprawia zdrowie, dotlenia organizm kobiety i dziecka. Nie zawsze jednak ćwiczenia fizyczne są zalecane. Niektóre kobiety w ciąży nie powinny obciążać swojego organizmu. Dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, kobieta powinna skontaktować się z lekarzem, który realnie oceni stan zdrowia przyszłej mamy.



Kobiety, które chorują na cukrzycę, choroby serca, astmę, mają plamienie (inne niż implantacyjne) lub krwawienie, niewydolność szyjki macicy, niskie łożysko lub są w grupie ryzyka poronienia, nie powinny ćwiczyć. Nawet w pełni zdrowe ciężarne koniecznie powinny zaprzestać wykonywania ćwiczeń, gdy pojawią się u nich wszelkie niepokojące dolegliwości.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze