Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Czy w ciąży można odchudzać się i ćwiczyć?

Odchudzanie w ciąży jest kategorycznie zabronione. Próba pozbycia się kilku kilogramów sprawia, że traci się wiele cennych witamin i mikroelementów. Taki spadek składników odżywczych powoduje nieprawidłowy rozwój dziecka. Inaczej rzecz wygląda z ćwiczeniami w ciąży. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie zarówno matki, jak i dziecka. Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń warto upewnić się u lekarza, że nie ma ku temu przeciwwskazań.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

1. Czy w ciąży można się odchudzać?

Czy odchudzać się w trakcie ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Warto wiedzieć, że przejście na dietę w trakcie ciąży grozi znacznym niedoborem składników odżywczych. Mimo to wiele kobiet w ciąży rozważa odchudzanie. Lekarze są zgodni, że w ciąży nie należy gwałtownie zmieniać nawyków żywieniowych. Warto natomiast urozmaicić dietę, aby była bogata we wszystkie składniki odżywcze.Aktywność fizyczna w ciąży
Aktywność fizyczna w ciąży

Ćwiczenia w ciąży są wskazane. Dbanie o swoją kondycję poprawia zdrowie, dotlenia organizm kobiety i...

zobacz galerię

W czasie ciąży zmieniają się procesy wewnętrzne, poziom cukru między posiłkami drastycznie spada, stąd uczucie głodu u wielu kobiet i chęć podjadania między posiłkami. Odchudzanie w ciąży jest więc nie tylko niebezpieczne, ale też niemożliwe. Przyszła mama nie powinna zapominać, że odpowiada za jeszcze jedną małą istotkę.Czy w ciąży można odchudzać się i ćwiczyć?
Czy w ciąży można odchudzać się i ćwiczyć? (iStock)

Istnieje także ryzyko, że dziecko nie będzie prawidłowo się rozwijać, toteż zamiast myśleć o dietach, przyszła matka powinna potraktować te 9 miesięcy jako czas zdrowego odżywiania. To pomoże zgubić nadwagę po porodzie. 

Należy pamiętać, że wzrost wagi jest nieunikniony.

2. Czy w ciąży można ćwiczyć?

Ruch to zdrowie, także w ciąży. Wysiłek fizyczny zwiększa zdolność ciała do przetwarzania tlenu, poprawia krążenie, zwiększa masę oraz siłę mięśni i pomaga budować wytrzymałość. Poza tym pływanie spala dużo kalorii, zwalcza zmęczenie i wpływa korzystnie na zdrowy sen. Regularne ćwiczenia ułatwiają także radzenie sobie z fizycznymi i emocjonalnymi wyzwaniami, jakie niesie za sobą ciąża.Aktywność fizyczna w ciąży jest ze wszech miar wskazana. Dbanie o swoją kondycję poprawia zdrowie, dotlenia organizm kobiety i dziecka. Nie zawsze jednak ćwiczenia fizyczne są zalecane. Niektóre kobiety w ciąży nie powinny obciążać swojego organizmu. Dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, kobieta powinna skontaktować się z lekarzem, który realnie oceni stan zdrowia przyszłej mamy.Kobiety, które chorują na cukrzycę, choroby serca, astmę, mają plamienie (inne niż implantacyjne) lub krwawienie, niewydolność szyjki macicy, niskie łożysko lub są w grupie ryzyka poronienia, nie powinny ćwiczyć. Nawet w pełni zdrowe ciężarne koniecznie powinny zaprzestać wykonywania ćwiczeń, gdy pojawią się u nich wszelkie niepokojące dolegliwości.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy