Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Czy w ciąży można uprawiać seks lub karmić piersią?

Avatar placeholder
06.09.2022 12:18
Czy w ciąży można uprawiać seks lub karmić piersią?
Czy w ciąży można uprawiać seks lub karmić piersią? (Shutterstock)

Seks w ciąży to świetny sposób na relaks - tym bardziej, że ciężarne kobiety mogą odczuwać większy popęd seksualny niż wcześniej. Obawy, że seks w ciąży może źle wpływać na dziecko, są niepotrzebne, chyba że ciąża jest zagrożona lub ginekolog zalecił wstrzemięźliwość. Czasami zdarza się, że kobieta, która zaszła w ciążę, ma jeszcze laktację i karmi piersią swoje starsze dziecko. Co w takiej sytuacji powinna zrobić? Czy karmienie piersią w ciąży jest szkodliwe?

spis treści

1. Czy w ciąży można uprawiać seks?

Wiele ciężarnych odczuwa większą ochotę na seks, lecz obawia się, że seks w ciąży może negatywnie wpłynąć na płód. Lekarze są jednak zgodni - jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań, aby kobieta uprawiała seks. Dziecko jest chronione przez gęsty śluz otaczający szyjkę macicy, który chroni płód przed infekcjami. Także owodnia i silne mięśnie macicy dbają o bezpieczeństwo dziecka. Seks w ciąży nie wpływa negatywnie na płód, dlatego wystarczą zachowanie ostrożności i unikanie niektórych pozycji, a udane życie płciowe będzie udziałem każdej ciężarnej.



Penis partnera nie może w żaden sposób uszkodzić płodu podczas stosunku. Niewykluczone, że po orgazmie matki płód będzie się poruszał niespokojnie, jednak nie należy się tym martwić. Jest to naturalna reakcja na szybsze bicie serca matki. Dziecko nie wie, co się dzieje, ale nie czuje z tego powodu dyskomfortu. W niektórych okolicznościach należy jednak zachować ostrożność odnośnie do seksu. Jeśli kobieta zauważyła u siebie krwawienie lub plamienie we wczesnym etapie ciąży, które nie jest plamieniem implantacyjnym,  jej ginekolog może odradzić uprawianie seksu do 14. tygodnia. Okres abstynencji może zostać przedłużony na całą ciążę, jeżeli kobieta ma słabą szyjkę macicy lub nisko położone łożysko.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Lekarze zaprzeczają, jakoby istniała zależność między seksem a przedwczesnym porodem. Zdarza się, że jest nawet przeciwnie - istnieje teoria mówiąca o tym, że regularne współżycie w ciąży może zmniejszyć ryzyko wcześniejszego rozwiązania. Inaczej sprawa wygląda u kobiet, które urodziły przed terminem swoje starsze dzieci. Ginekolog może zalecić im rezygnację z seksu w ostatnim trymestrze ciąży.

2. Czy w ciąży można karmić piersią?

Wiele kobiet zastanawia się, czy karmienie piersiąmoże mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży. Jeśli jednak ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazań, aby kobieta karmiła piersią starsze dziecko. W czasie karmienia u ciężarnej pojawiają się skurcze macicy, ale są one również odczuwane przez kobietę regularnie przez całą ciążę, podczas ćwiczeń lub orgazmu.

Warto wiedzieć, że karmienie piersią nie zwiększa ryzyka poronienia, chyba że ciąża jest zagrożona. Jeśli kobieta zdecyduje się na karmienie, powinna więcej czasu przeznaczyć na odpoczynek, ponieważ dodatkowy wysiłek powoduje większe zmęczenie. Ponadto ciężarna powinna spożywać więcej kalorii.



Minusem karmienia piersią jest zwiększona tkliwość sutków, dlatego kobieta powinna spróbować zmieniać pozycję dziecka. Niewykluczone jest także zmniejszenie ilości mleka w piersiach podczas drugiego trymestru, ponadto smak mleka może się w tym czasie zmienić, co może nie odpowiadać dziecku, które samo odstawi się od piersi.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze