Czy wiesz, jak rozpoznać odwodnienie? Lekarz wymienia trzy najbardziej nietypowe symptomy
Szczególnie w wakacje, podczas upałów grozi nam odwodnienie. Może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet dla życia m.in. seniorów czy osób przewlekle chorych. Jak rozpoznać, że nasz orgznizm jest odwodniony? Znany lekarz na TikToku publikuje wideo, w którym omawia trzy najbardziej nietypowe objawy odwodnienia.
1. Czym może grozić odwodnienie?
O łagodnym odwodnieniu mówimy wtedy, kiedy nasz organizm traci zaledwie półtora proc. wody. Gdy pojawia się silne uczucie pragnienia, to znak, że utraciliśmy od jednego do dwóch proc. płynów. A tyle wystarczy, by doszło do zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wraz z wodą tracimy cztery bardzo ważne pierwiastki, czyli magnez, potas, sód i wapń. To one odpowiadają m.in. za sprawne funkcjonowanie naszych mięśni, w tym jednego bardzo ważnego – mięśnia sercowego. Dlatego też odwodnienie może prowadzić do omdleń, zaburzeń rytmu serca i spadku ciśnienia tętniczego krwi.
Mogą pojawić się także:
- zaburzenia wzroku,
- problemy z oddawaniem moczu,
- zaparcia,
- suchość skóry,
- zmęczenie lub problemy z koncentracją,
- osłabienie.
Długotrwałe odwodnienie grozi z kolei uszkodzeniem nerek, a utrata wody rzędu 10-15 proc. – nawet śmiercią.
- Zawsze swoim pacjentom mówię o takim prostym teście, który jest dobrym wyznacznikiem prawidłowego nawodnienia organizmu. Wystarczy dotknąć warg językiem – jeśli są wilgotne, to znaczy, że organizm jest nawodniony w optymalnym stopniu – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie lek. med. Urszula Puczkowska, internista Centrum Medycznego Damiana.
2. Trzy zaskakujące objawy odwodnienia
Dr Karan Rajan, chirurg, który jest też aktywnym użytkownikiem social mediów, wskazuje trzy nietypowe objawy tego, że naraziliśmy się na odwodnienie.
2.1. Apetyt na słodycze
W krótkim wideo tłumaczy, że nieodparta chęć na coś słodkiego może być jednym z takich symptomów.
"Dzieje się tak, ponieważ jesteś tak odwodniony, że twoja wątroba zmaga się z rozłożeniem glikogenu do glukozy" – tłumaczy.
Oznacza to, że we krwi może być wówczas mniejsze stężenie glukozy, co jest szczególnie niebezpieczne dla chorych na cukrzycę oraz osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej.
2.2. Suchość oczu
Suche, zaczerwienione i podrażnione oczy, uczucie piasku pod powiekami to kolejna dolegliwość, która zwłaszcza podczas fali upałów może sygnalizować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu.
"Twoje ciało wytwarza łzy nie tylko wtedy, gdy płaczesz. Łzy służą również do nawilżenia i oczyszczenia oczu" – dodaje lekarz.
2.3. Nieświeży oddech
Wraz z nadmierną utratą wilgoci z ciała przestajemy się pocić, nasze oczy nie mogą produkować łez, a w jamie ustnej jest mniejsza ilość śliny. To sprawia, że szkodliwe dla drobnoustrojów pH przestaje być barierą – patogeny mogą się namnażać, skutkiem czego jest nieprzyjemny oddech.
"Odwodnienie oznacza mniej śliny, więcej bakterii i więcej nieprzyjemnego oddechu" – mówi wprost dr Karan Rajan.
W czasie upałów warto mieć przy sobie butelkę z wodą, żeby nie zapominać o nawodnieniu. Dr Puczkowska zwraca uwagę, że ten problem często dotyka seniorów, którzy nie odczuwają pragnienia.
- Podobny brak kontroli jest niebezpieczny w przypadku dzieci – one również mogą zapominać o piciu wody i nie zdają sobie sprawy z zagrożenia – dodaje ekspertka.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.