Czy wiesz, kiedy możesz wezwać pogotowie?
1 z 5Nagminne nadużycia
Piaseczno. Dyspozytor odbiera dramatyczne wołanie o pomoc. Pacjent przechodzi zawał serca, przestaje oddychać, bliscy podejmują akcję reanimacyjną. Karetka błyskawicznie dociera na miejsce. Okazuje się, że ratownicy pokonali ponad 20 kilometrów, by udzielić pomocy choremu psu.
Opole. Kobieta zgłasza silny atak duszności i zmiany skórne. Po dotarciu specjalistów na miejsce wychodzi na jaw, że wysypka pojawiła się u niej przed dwoma tygodniami, a pacjentka nie wie, co ją wywołuje. Wystarczyłaby wizyta u lekarza pierwszego kontaktu.
Jak wynika z raportu NIK, nawet jedna trzecia wyjazdów karetek jest nieuzasadniona. Polacy wzywają fachową pomoc do bólów menstruacyjnych, drobnych skaleczeń i otarć czy niegroźnych dolegliwości trawiennych. Nierzadko ratownicy wyjeżdżają do domowych awantur oraz osób, które nadużyły alkoholu. Zdarza się, że karetka zostaje wezwana… z ciekawości. Niektórzy chcą sprawdzić, jak długo musieliby czekać, gdyby faktycznie potrzebowali kiedyś pomocy. Skutki takiej bezmyślności mogą być tragiczne.