Trwa ładowanie...

Asfiksja pozycyjna – czym jest? Dlaczego jest tak niebezpieczna?

 Katarzyna Kurek
21.03.2022 09:25
Asfiksja pozycyjna może zagrażać niemowlakom w źle dobranych fotelikach
Asfiksja pozycyjna może zagrażać niemowlakom w źle dobranych fotelikach (Adobe Stock)

Asfiksja pozycyjna to stan, w którym z powodu nieprawidłowej pozycji ciała do organizmu nie jest dostarczany tlen. Sytuacja ta jest bardzo niebezpieczna, bowiem jeśli trwa zbyt długo, może doprowadzić do niedotlenienia, śpiączki, a nawet śmierci. Jak dokładnie objawia się asfiksja pozycyjna? Jak jej zapobiegać?

spis treści

1. Czym jest asfiksja pozycyjna?

Asfiksja pozycyjna to niedotlenienie organizmu spowodowane zaburzeniami oddychania wynikającymi z ułożenia ciała. Przedłużająca się asfiksja wymaga natychmiastowej interwencji, ponieważ utrzymujący się stan niedoboru tlenowego w organizmie może mieć nieodwracalne konsekwencje – zagraża on zarówno zdrowiu, jak i życiu. Jeśli czynności ratownicze nie zostaną podjęte w odpowiednim momencie, asfiksja pozycyjna może zakończyć się śpiączką, a nawet śmiercią.

Asfiksja pozycyjna może przydarzyć się każdemu – niezależnie od wieku, jednak najwięcej jej przypadków dotyczy niemowląt, które były zbyt długo pozostawione w jednej pozycji.

2. Jak objawia się asfiksja pozycyjna?

Drogi oddechowe niemowląt mogą zostać zablokowane przez nieodpowiednią pozycję ciała lub pochylenie główki. Niestety, w pierwszych miesiącach życia dzieci nie mają jeszcze pełnej kontroli głowy i szyi. Dlatego też nie są w stanie samodzielnie poprawić jej ułożenia na tyle, aby przywrócić prawidłowy rytm oddechowy.

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Przedłużająca się asfiksja pozycyjna u najmłodszych dzieci może objawiać się:

  • zasinieniem powłok skórnych,
  • bladością skóry,
  • nieprawidłowymi funkcjami oddechowymi.

Krótkotrwała asfiksja pozycyjna nie zawsze musi prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia. Jednak przedłużające się zaburzenia prawidłowego rytmu oddechowego mogą przynieść tragiczne dla dziecka konsekwencje. Wiele zależy od tego na jakim etapie dziecku zostanie udzielona odpowiednia pomoc – im szybsza reakcja opiekuna, tym większe szanse na zminimalizowanie ryzyka.

2.1. Do jakiego wieku dzieci są zagrożone uduszeniem pozycyjnym?

Asfiksja pozycyjna może wystąpić niezależnie od wieku, nawet u osoby dorosłej. Jednak dorosłemu (o ile to możliwe) łatwiej jest zmienić samodzielnie ułożenie ciała, które zakłóca rytm oddechowy. Dlatego też asfiksją pozycyjną zagrożone są najbardziej niemowlęta oraz małe dzieci.

W pierwszych miesiącach życia dziecko nie jest w stanie w pełni samodzielnie kontrolować ułożenia głowy i szyi. Początkowo obwód główki noworodka jest większy od obwodu klatki piersiowej, dopiero około 4. miesiąca obwody te wyrównują się. Dlatego też jeśli maluch zostanie pozostawiony zbyt długo w nieodpowiedniej pozycji, np. z opadającą na klatkę piersiową, głową, może dojść do uduszenia pozycyjnego.

Z kolei u nieco starszych maluchów, które przebywają zbyt długo w pozycji pionowej (np. w fotelikach samochodowych), mogą pojawiać się zaburzenia krążenia. Nawet u zupełnie zdrowych maluchów, pozostawionych zbyt długo w pozycji zbliżonej do siedzącej, mogą pojawić się problemy z krążeniem – zmniejszenie poziomu tlenu we krwi, wzrost tętna oraz oddechu.

3. Najczęstsze przyczyny asfiksji pozycyjnej

Asfiksja pozycyjna spowodowana jest takim ułożeniem ciała, które niesie za sobą ryzyko uduszenia. Osoba znajdująca się w nieprawidłowej pozycji nie może uzyskać wystarczającej ilości powietrza do oddychania. Najczęstszą jej przyczyną jest użytkowanie fotelików samochodowych w sposób niezgodny z przeznaczeniem – zbyt długie pozostawianie w nich dzieci, nawet po zakończonej podróży.

Oczywiście nie jest to jedyne miejsce, w którym może dojść do asfiksji pozycyjnej u dzieci. Coraz częściej zaleca się, aby rodzice nie pozwalali maluchów na drzemki w huśtawkach, leżakach, bujakach czy wózkach spacerowych.

3.1. Jak prawidłowo korzystać z fotelików samochodowych?

Foteliki samochodowe, jak sama nazwa wskazuje, powinny być montowane w autach. Ich głównym zadaniem jest ochrona zdrowia i życia dziecka w czasie niespodziewanej kolizji. Jednak poza samochodem mogą one stanowić zagrożenie dla życia najmłodszych dzieci. Foteliki samochodowe postawione na płaskiej powierzchni wymuszają bowiem na dziecku przybranie nieprawidłowej pozycji – główka malca może znaleźć się w takim ułożeniu, które będzie utrudniało przepływ powietrza do płuc.

Jeśli fotelik samochodowy używany jest zgodnie ze swoim przeznaczeniem, wówczas zamontowany jest w aucie pod odpowiednim kątem. Odpowiedni kąt montażu sprawia, że główka dziecka nie opada. Ponadto coraz więcej producentów, chcąc zminimalizować zagrożenie związane z asfiksją pozycyjną, oferuje foteliki, które wyposażone są w funkcję spania. Możliwość regulacji pozwala malcom utrzymać bezpieczną pozycję w czasie snu podczas jazdy.

4. Zapobieganie asfiksji pozycyjnej, czyli jak zadbać o bezpieczny sen dziecka?

Najskuteczniejszym sposobem na ochronę malucha przed asfiksją pozycyjną jest zadbanie o to, by miejsce snu dziecka było bezpieczne – zarówno podczas krótkich drzemek, jak i całonocnego odpoczynku. Zaleca się, aby niemowlęta spały w dedykowanych dla nich łóżeczkach – stabilnych, płaskich o dość twardym podłożu. Drzemki w huśtawkach czy bujakach nie są zalecane.

W przypadku najmłodszych dzieci warto zadbać o to, żeby w łóżeczku nie znajdowały się żadne potencjalnie niebezpieczne przedmioty, takie jak poduszki, duże maskotki czy zbyt obszerne koce. Nie zaleca się także pozostawiania bez nadzoru niemowląt śpiących na brzuchu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze