Trwa ładowanie...

Daje objawy jak chore jelita. Od razu biegiem do endokrynologa

 Paula Jakubasik
21.11.2023 08:55
Masz problemy jelitowe? Koniecznie zbadaj tarczycę
Masz problemy jelitowe? Koniecznie zbadaj tarczycę (Getty Images)

Problemy jelitowe, takie jak ból brzucha, wzdęcia czy zaparcia, rzadko kojarzają się ze schorzeniami niezwiązanymi z układem pokarmowym. Okazuje się jednak, że choroba Hashimoto, czyli przewlekłe zapalenie tarczycy, może odpowiadać za problemy z trawieniem.

spis treści

1. Wpływ choroby Hashimoto na układ pokarmowy

Choroba Hashimoto to przewlekły stan zapalny powstały w wyniku produkowania przez układ immunologiczny przeciwciał przeciwko tarczycy. W efekcie dochodzi do stopniowego niszczenia gruczołu, spadku produkcji hormonów i rozwoju niedoczynności tarczycy.

Przebieg choroby Hashimoto jest zróżnicowany, ale schorzenie może wpływać na układ pokarmowy i zaburzenia metaboliczne. Okazuje się, że przewlekły stan zapalny tarczycy przyczynia się do uszkodzenia bariery jelitowej za sprawą przedostawania się patogenów do krwi.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Nawet u połowy pacjentów dochodzi do rozwoju SIBO, IBS czy celakii. Powszechnie rozpoznawane są również nietolerancje pokarmowe, alergie, infekcje o podłożu wirusowym lub bakteryjnym.

W efekcie chorzy cierpią na szereg dolegliwości, takich jak ból brzucha, niestrawność, zgaga, refluks, wzdęcia, zaparcia, biegunka, nudności i wymioty. Dlatego jeśli doskwierają ci te objawy, to oprócz gastrologa warto skontaktować się z endokrynologiem.

2. Jak rozpoznać chorobę Hashimoto?

U niektórych osób choroba Hashimoto rozwija się bezobjawowo lub wywołuje na tyle niespecyficzne symptomy, że poprawna diagnoza zajmuje nawet kilka lat.

Najczęstsze objawy to:

Po zaobserwowaniu pogorszenia samopoczucia należy wybrać się na wizytę do endokrynologa, który zleci badania krwi w celu oznaczenia stężenia TSH, przeciwciał anty-TPO oraz anty-TG. Dużą wartość diagnostyczną ma również USG tarczycy, które uwidacznia zmiany o charakterze zapalnym.

Leczenie choroby Hashimoto polega na przyjmowaniu syntetycznych hormonów tarczycy, choć pozytywny wpływ na organizm ma również regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta.

Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze