Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Dalacin C – działanie, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności, działania niepożądane

Avatar placeholder
22.12.2022 13:18
Przyjmowanie leku Dalacin C może być powodem wystąpienia niepożądanych objawów
Przyjmowanie leku Dalacin C może być powodem wystąpienia niepożądanych objawów (123rf.com)

Dalacin C to antybiotyk linkozamidowy, który stosuje w przypadku zakażeń bakteryjnych. Dalacin C najczęściej jest wykorzystywany w takich działach medycyny jak dermatologia, laryngologia oraz stomatologia. Dalacin C charakteryzuje się działaniem bakteriobójczym oraz bakteriostatycznym.

spis treści

1. Jak działa dalacin C?

Substancją czynną antybiotyku Dalacin C jest klindamycyna, która hamuje syntezę białek bakteryjnych. Dalacin C blokuje struktury komórkowe oraz rybosomy bakteryjne odpowiedzialne za zespalanie się białek. W efekcie, czego niemożliwy jest dalszy wzrost oraz namnażanie się komórek bakteryjnych.

Dalacin C nie tylko ma działanie bakteriostatyczne, ale również bakteriobójcze. Jest to antybiotyk o szerokim zakresie działania. Leczenie zakażeń bakteryjnych z wykorzystaniem leku Dalacin C wskazane jest u osób nadwrażliwych lub uczulonych na penicylinę.

Zobacz film: "Jak uniknąć problemów po antybiotykoterapii?"
Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków
Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków [7 zdjęć]

Narodowy Program Ochrony Antybiotyków to kampania prowadzona pod różnymi nazwami w wielu krajach. Jej

zobacz galerię

2. Wskazania do stosowania

Wskazaniami do zastosowania leku Dalacin C są różnego typu ciężkie zakażenia wywołane przez bakterie beztlenowe i gram-dodatnie, takie jak na przykład:

 • bakteryjne zapalenie wsierdzia.
 • szkarlatryna,
 • posocznica,
 • zakażenia w obrębie jamy ustnej,
 • zapalenie dolnych dróg oddechowych,
 • zapalenie gardła
 • zapalenie kości
 • zapalenie skóry
 • zapalenie stawów,
 • zapalenie tkanek miękkich,
 • zapalenie ucha środkowego,
 • zapalenie w obrębie jamy brzusznej,
 • zapalenie w okolicy miednicy,
 • zapalenie zatok,
 • infekcja narządów płciowych.

3. Przeciwskazania do stosowania leku Dalacin C

Tak jak w przypadku innych leków istnieją pewne przeciwskazania do stosowania leku Dalacin C oraz sytuacje w czasie, których należy zachować szczególną ostrożność. Podstawowym przeciwskazaniem jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek składnik leku lub linkomycynę.

W przypadku niektórych dolegliwości należy zachować szczególną ostrożności, jeśli chodzi o dawkowanie i przyjmowanie antybiotyku Dalacin C, należą do nich między innymi:

 • zaburzenia czynności wątroby
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (choroba Parkinsona, miastenia)
 • schorzenia przewodu pokarmowego.

W czasie długotrwającej terapii antybiotykiem Dalacin C (powyżej trzech tygodni) zaleca się wykonywanie systematycznych badań kontrolnych krwi oraz czynności wątroby i nerek. Długotrwałe leczenie Antybiotykiem Dalacin C zwiększa ryzyko rozwoju w organizmie lekoopornych grzybów oraz bakterii. Dlatego w takiej sytuacji wskazana jest stała obserwacja pacjenta pod kontem wystąpienia nowych symptomów zakażenia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Działania niepożądane leku

Przyjmowanie leku Dalacin C może być powodem wystąpienia niepożądanych objawów takich jak: bóle brzucha, rozwolnienia, wymioty, mdłości, żółtaczka, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, zapalenie wątroby, wysypka, świąd, gorączka polekowa, wstrząs anafilaktyczny, duszność, małopłytkowość, zespół Stevensa i Johnsona, leukopenia, zmniejszenie liczby granulocytów, zapalenie skóry, zwiększoną aktywności enzymów wątrobowych, hamowanie przewodzenia nerwowo-mięśniowego, zapalanie pochwy, zapalenie okrężnicy.

Zbyt szybkie dożylne podanie antybiotyku Dalacin C może być przyczyną nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Odnotowano również przypadki obrzęku oraz podrażnienia tkanek w miejscu podania antybiotyku a także zakrzepowego zapalenia żył.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.