Przejdź na WP

Dalacin C – działanie, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności, działania niepożądane

Dalacin C to antybiotyk linkozamidowy, który stosuje w przypadku zakażeń bakteryjnych. Dalacin C najczęściej jest wykorzystywany w takich działach medycyny jak dermatologia, laryngologia oraz stomatologia. Dalacin C charakteryzuje się działaniem bakteriobójczym oraz bakteriostatycznym.

Zobacz film: "Jak uniknąć problemów po antybiotykoterapii?"

spis treści

1. Dalacin C - działanie

Substancją czynną antybiotyku Dalacin C jest klindamycyna, która hamuje syntezę białek bakteryjnych. Dalacin C blokuje struktury komórkowe oraz rybosomy bakteryjne odpowiedzialne za zespalanie się białek. W efekcie, czego niemożliwy jest dalszy wzrost oraz namnażanie się komórek bakteryjnych.

Dalacin C nie tylko ma działanie bakteriostatyczne, ale również bakteriobójcze. Jest to antybiotyk o szerokim zakresie działania. Leczenie zakażeń bakteryjnych z wykorzystaniem leku Dalacin C wskazane jest u osób nadwrażliwych lub uczulonych na penicylinę.

Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków
Błędy najczęściej popełniane podczas przyjmowania antybiotyków [7 zdjęć]

Narodowy Program Ochrony Antybiotyków to kampania prowadzona pod różnymi nazwami w wielu krajach. Jej...

zobacz galerię

2. Dalacin C - wskazania

Wskazaniami do zastosowania leku Dalacin C są różnego typu ciężkie zakażenia wywołane przez bakterie beztlenowe i gram-dodatnie, takie jak na przykład:

3. Dalacin C – przeciwwskazania i środki ostrożności

Tak jak w przypadku innych leków istnieją pewne przeciwskazania do stosowania leku Dalacin C oraz sytuacje w czasie, których należy zachować szczególną ostrożność. Podstawowym przeciwskazaniem jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek składnik leku lub linkomycynę.

W przypadku niektórych dolegliwości należy zachować szczególną ostrożności, jeśli chodzi o dawkowanie i przyjmowanie antybiotyku Dalacin C, należą do nich między innymi:

  • zaburzenia czynności wątroby
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (choroba Parkinsona, miastenia)
  • schorzenia przewodu pokarmowego.

W czasie długotrwającej terapii antybiotykiem Dalacin C (powyżej trzech tygodni) zaleca się wykonywanie systematycznych badań kontrolnych krwi oraz czynności wątroby i nerek. Długotrwałe leczenie Antybiotykiem Dalacin C zwiększa ryzyko rozwoju w organizmie lekoopornych grzybów oraz bakterii. Dlatego w takiej sytuacji wskazana jest stała obserwacja pacjenta pod kontem wystąpienia nowych symptomów zakażenia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Przyjmowanie leku Dalacin C może być powodem wystąpienia niepożądanych objawów
Przyjmowanie leku Dalacin C może być powodem wystąpienia niepożądanych objawów (123rf.com)

4. Dalacin C - działania niepożądane

Przyjmowanie leku Dalacin C może być powodem wystąpienia niepożądanych objawów takich jak: bóle brzucha, rozwolnienia, wymioty, mdłości, żółtaczka, rzekomobłoniaste zapalenie jelit, zapalenie wątroby, wysypka, świąd, gorączka polekowa, wstrząs anafilaktyczny, duszność, małopłytkowość, zespół Stevensa i Johnsona, leukopenia, zmniejszenie liczby granulocytów, zapalenie skóry, zwiększoną aktywności enzymów wątrobowych, hamowanie przewodzenia nerwowo-mięśniowego, zapalanie pochwy, zapalenie okrężnicy.

Zbyt szybkie dożylne podanie antybiotyku Dalacin C może być przyczyną nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Odnotowano również przypadki obrzęku oraz podrażnienia tkanek w miejscu podania antybiotyku a także zakrzepowego zapalenia żył.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy