Trwa ładowanie...

David Attenborough ma 96 lat. Twierdzi, że długowieczność to zasługa wykluczenia tego produktu

Avatar placeholder
14.03.2023 12:16
David Attenborough ma już 96 lat. Zdradza sekret długowieczności
David Attenborough ma już 96 lat. Zdradza sekret długowieczności (Getty Images)

96-letni David Attenborough przyznał, że sekretem jego długowieczności są zmiany w diecie. Biolog wykluczył z diety jedną rzecz. Dzięki temu cieszy się zdrowiem.

spis treści

1. Sekret długowieczności Davida Attenborough

David Attenborough to brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej, pisarz oraz podróżnik, którego głos jest rozpoznawalny niemal na całym świecie. Attenborough ma już 96 lat i jak twierdzi, dobrym zdrowiem cieszy się dzięki zmianom w diecie.

W rozmowie z The Sun w 2017 roku biolog powiedział, że "nie widzę żadnego powodu, dla którego nie mógłby żyć dłużej niż 100 lat". Wyznał też, co składa się na jego jadłospis.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

- Z pewnością zmieniłem swoją dietę. Nie w jakiś dramatyczny sposób. Ograniczyłem spożycie czerwonego mięsa, jem ser i ryby. Ale ogólnie rzecz biorąc, w ciągu ostatnich kilku lat stałem się bardziej wegetarianinem. Muszę przyznać, że nie myślałem, że kiedykolwiek nim będę – przyznał 96-latek.

Według brytyjskiej ochrony zdrowia (NHS) ograniczenie spożycia czerwonego mięsa korzystnie wpływa na zdrowie i jest jednym z czynników zmniejszających ryzyko zachorowania na raka, a zwłaszcza raka jelita grubego.

Do czerwonego mięsa zalicza się:

  • wołowinę,
  • jagnięcinę,
  • wieprzowinę,
  • baraninę
  • koźlinę,
  • dziczyznę
  • cielęcinę.

WHO zaleca także ograniczenie spożycia czerwonego mięsa, do którego zaliczamy wszelkiego rodzaju wędliny, kiełbaski, boczek czy szynki. Istnieje szereg badań, które dowodzą, że tego typu żywność sprzyja rozwojowi wielu chorób.

Przykładowo badania przeprowadzone przez badaczy z Harvard T.H. Chan School of Public Health wykazały, że regularne spożywanie przetworzonej żywności zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 i otyłości. Ponadto przyspiesza także procesy onkogenne, które prowadzą do rozwoju raka jelita grubego.

Co ciekawe w ostatnich latach powstają też badania, które wskazują na powiązanie diety z kondycją psychiczną. W badaniu opublikowanym w 2019 roku stwierdzono, że spożywanie dużej ilości przetworzonej żywności zwiększa ryzyko depresji.

Z kolei inne badania sugerują, że przetworzona żywność może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, prowadząc do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób takich jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, a nawet schizofrenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze