Trwa ładowanie...

Debridat - charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
30.03.2021 23:17
Debridat przeznaczony jest do regulowania pracy przewodu pokarmowego
Debridat przeznaczony jest do regulowania pracy przewodu pokarmowego (123rf.com)

Debridat to lek wypisywany na receptę, który przeznaczony jest do stosowania regulacji motoryki jelit. Debridat stosuje się także w zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego.

spis treści

1. Debridat - charakterystyka

Debridat to preparat wypisywany na receptę, którego substancją czynną jest trimebutyna, która przywraca do normy pracę przewodu pokarmowego. Reguluje ona pracę całego przewodu pokarmowego, czyli: napięcie dolnego zwieracza przełyku, proces opróżniania żołądka, perystaltykę jelita cienkiego oraz okrężnicy. Trimebutyna może działać zarówno hamująco, jak i pobudzająco na pracę układu pokarmowego. Pobudzająco działa na mięśnie o obniżonej motoryce, natomiast hamująco działa na napięcie ścian jelita. Debridat działa także przeciwskurczowo na mięśnie o wzmożonej pobudliwości ruchowej. Debridat po przyjęciu doustnym swoje maksymalne stężenie w osoczu wykazuje po około dwóch godzinach. Lek całkowicie wydalany jest wraz z moczem.

2. Debridat - wskazania i przeciwwskazania

Debridat przeznaczony jest do regulowania pracy przewodu pokarmowego. Wskazaniami do stosowania debridatu są więc: ból związany ze złą pracą jelit oraz dróg żółciowych oraz wszelkie zaburzenia motoryki, dolegliwości związane z czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego. Debridat może stosować każdy, kto nie jest uczulony na jakikolwiek składnik leku. Przeciwskazaniem do stosowania debridatu są ciąża oraz karmienie piersią. Osoby, które chorują na cukrzyce oraz na zespół złego wchłaniania glukozy–galaktozy, muszą poinformować o tym lekarza, ponieważ może to być przeciwwskazaniem do stosowania debridatu.

Zobacz film: "Na czym polega gastroskopia?"
Jak uniknąć zapalenia jelit i żołądka?
Jak uniknąć zapalenia jelit i żołądka? [5 zdjęć]

Zapalenie żołądka czy jelit może mieć podłoże autoimmunologiczne, infekcyjne bądź toksyczne. Choroby

zobacz galerię

3. Debridat - dawkowanie

Debridat występuje pod postacią granulatu, z którego należy wykonać zawiesinę. Aby otrzymać potrzebną zawiesinę, należy wlać przegotowanej i ostudzonej wody do kreski zaznaczonej na opakowaniu granulatu. Po wlaniu wody należy bardzo energicznie potrząsać butelką aż do otrzymania zawiesiny. Przed każdym użyciem debridatu należy potrząsnąć buteleczką.

Dawkowanie debridatu ustala lekarz. Zaleca najczęściej, aby osoby dorosłe przyjmowały 15 ml preparatu trzy razy na dobę. W bardzo wyjątkowych przypadkach dawka debridatu może zostać zwiększona do przyjmowania 15 ml sześć razy na dobę. Dzieci oraz niemowlęta mogą stosować lek debridat. Lekarz oblicza idealną dawkę na podstawie masy ciała małego pacjenta. Zazwyczaj przepisuje się 1mg/kg masy ciała dwa lub trzy razy na dobę. W opakowaniu znajduję się specjalna miarka, która ułatwia odmierzanie odpowiedniej ilości leku.

Zobacz także:

4. Debridat - skutki uboczne

U niektórych osób czasem mogą wystąpić skutki uboczne po przyjęciu debridatu. Działania niepożądane występują rzadko i u bardzo niewielu osób. Zazwyczaj mają charakter bardzo łagodny i szybko mijający, ponieważ skutki uboczne związane są z reakcją alergiczną. Jeśli natomiast zdarzy się sytuacja, że wystąpią niepokojące skutki uboczne po zażyciu debridatu należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, który przepisał preparat, ponieważ może się okazać, że będzie trzeba całkowicie odstawić lek lub zamienić go na inny.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze