Demodeciodoza - charakterystyka, objawy, leczenie, w jaki sposób można się zarazić
Demodeciodoza, zwana również demodekozą jest chorobą skóry wywoływaną atakiem nużeńców, pasożytniczych bezkręgowców taksonomicznie należących do roztoczy. W wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Wśród nieznacznych symptomów chorobowych specjaliści wyróżniają przede wszystkim wykwity rumieniowo-grudkowo-guzkowe pojawiające się w obrębie skóry nosa oraz policzków oraz swędzenie skóry. W jaki sposób leczy się demodeciodozę? Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego problemu zdrowotnego?
1. Charakterystyka demodeciodozy
Demodeciodoza, określana także mianem demodekozy, wywoływana jest pasożytniczymi bezkręgowcami z rodzaju roztoczy, nużeńcami Demodex folliculorum oraz Demodex brevis. Nużeńce żyją głównie w mieszkach włosowych oraz gruczołach łojowych.
Szczególnie lubią bytować w ludzkich brwiach, rzęsach, ale również w obrębie skóry nosa, czoła, powiek czy bruzd nosowo-wargowych. Maleńkie pasożyty żywią się przede wszystkim komórkami nabłonka, lipidami oraz substancją wydzielaną przez gruczoły łojowe. W rzadkich przypadkach nużeńce atakują również skórę głowy, dłoni, stóp czy okolic narządów płciowych.
ZOBACZ TAKŻE:
2. Objawy demodeciodozy
Demodeciodoza u bardzo wielu pacjentów przebiega w sposób bezobjawowy. Nużeńce, w przeciwieństwie do innych pasożytów - świerzbowców nie drążą kanałów w naskórku, dlatego nie każdy z pacjentów odczuwa świąd skóry. Symptomy chorobowe bywają dość uciążliwe dla osób z obniżoną odpornością, a także dla pacjentów w wieku podeszłym oraz starczym. Typowymi objawami demodeciodozy są:
- swędzenie skóry,
- łuszczenie się naskórka,
- zaczerwienienie skóry,
- grudki lub krostki na skórze,
- stan zapalny mieszków włosowych z rogowaceniem ujścia,
- zapalenie skóry wokół ust,
- wągry oraz zaskórniki na skórze,
- trądzik różowaty,
- stan zapalny brzegów powiek przebiegający z zaczerwienieniem spojówek, świądem oraz pieczeniem oczu,
- łojotokowy stan zapalny skóry,
- zespół suchego oka,
- światłowstręt,
- jęczmień.
W przebiegu choroby może dochodzić również do wypadania włosów oraz rzęs.
3. W jaki sposób można zarazić się demodeciodozą?
W jaki sposób można zarazić się demodeciodozą? Do zakażenia dochodzi najczęściej przez bezpośredni kontakt ze skórą osoby chorej. Zarażenie może być następstwem kontaktu seksualnego z zarażonym. Zakazić możemy się również wówczas, gdy śpimy w tej samej pościeli, co osoba zarażona, używamy ręczników lub bielizny zakażonego. Ryzyko zachorowania na demodeciodozę wzrasta również wtedy, gdy używamy kosmetyków lub szczotki do włosów chorego.
4. Leczenie demodeciodozy
W przypadku podejrzenia, że mogliśmy się zarazić demodeciodozą, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Leczenie choroby jest długotrwałe i może trwać nawet kilka miesięcy. Po postawieniu odpowiedniej diagnozy lekarz może zalecić stosowanie maści, kremów oraz leków wykazujących działanie przeciwzapalne.
W trakcie terapii niezbędne jest również zachowywanie higieny osobistej. Często zalecanym środkiem terapeutycznym jest metronidazol. Jeśli doszło do zakażenia towarzyszącego o charakterze bakteryjnym, dermatolog może przepisać pacjentowi konkretny antybiotyk.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.