Dentysta zdiagnozuje cukrzycę?
Następnym razem, gdy twój dentysta poprosi cię o szerokie otworzenie ust, nie zdziw się, jeśli znajdzie w nich coś innego niż tylko kilka ubytków i kamień nazębny. Nowe badania wykazały bowiem, że specyficzne dolegliwości jamy ustnej mogą być charakterystyczne dla osób cierpiących z powodu cukrzycy. Taka zależność sugeruje, że będzie można zidentyfikować chorobę nawet w jej najwcześniejszym stadium, co zwiększy prawdopodobieństwo sukcesu w leczeniu.
1. Cukrzyca a stan jamy ustnej
Osoby cierpiące z powodu cukrzycy są zazwyczaj podatne na problemy jamy ustnej, co związane jest ze zmieniającym się poziomem cukru w organizmie. Wyższe stężenie cukru we krwi uniemożliwia białym krwinkom zwalczanie infekcji bakteryjnych, które mogą wystąpić także w jamie ustnej.
Osoby, u których nie leczy się cukrzycy, mogą doświadczyć zmniejszenia ilości śliny w jamie ustnej. Suchość w ustach może doprowadzić do psucia się zębów i bólu. Jeśli osoba unika wizyt kontrolnych, taki stan może doprowadzić w przyszłości do utraty zębów. Cukrzycy są podatni na różnorodne choroby jamy ustnej, jak np. zapalenie przyzębia, a także zapalenie dziąseł. U osób zdrowych też mogą rozwinąć się takie dolegliwości, jednak w ich przypadku leczenie trwa znacznie krócej niż u cukrzyków. U tych drugich często istnieje konieczność operacji jamy ustnej.
2. Badania nad wpływem cukrzycy na zęby
Cukrzyca jest coraz częstszym problemem ludzi na całym świecie. Wczesne wykrycie może zmniejszyć skutki uboczne związane z postępowaniem choroby. Naukowcy z Uniwersytetu w Kolumbii odkryli niekonwencjonalny sposób diagnozy choroby, nawet w najwcześniejszym stadium. Poprzez różnorodne badania naukowcy byli w stanie wskazać, którzy ludzie cierpieli z powodu niezdiagnozowanej cukrzycy. Większość z tych osób miała bowiem choroby jamy ustnej, ubytki nazębne oraz otwarte dziąsła w miejscach, z których wypadły zęby. Właśnie takie zniszczone miejsca są środowiskiem do wzrostu i rozprzestrzeniania się bakterii. Po wykryciu tych dolegliwości u pacjentów przeprowadzono prosty test hemoglobiny, który wykazał, że właśnie te osoby chorują na cukrzycę. Większość z przebadanych osób nie miała pojęcia o rozwijającej się u nich chorobie.
Jakie jest znaczenie nowych wyników badań? Otóż, dentyści świadomi możliwości wczesnego zdiagnozowania cukrzycy u swoich pacjentów, będą zwracać większą uwagę na objawy cukrzycy widoczne w jamie ustnej. Znaczy to, że coraz więcej przypadków cukrzycy będzie można zdiagnozować na samym początku choroby, co znacznie zwiększy efektywność późniejszego leczenia. Jeśli więc następnym razem usiądziesz na fotelu dentystycznym, nie zdziw się, gdy dentysta poleci ci udać się do diabetologa.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.