Trwa ładowanie...

Depresja alkoholowa – rodzaje, objawy i leczenie

Avatar placeholder
11.06.2021 11:43
Depresja alkoholowa to zaburzenie psychiczne, które łączy objawy typowe dla depresji z silnym uzależnieniem od alkoholu.
Depresja alkoholowa to zaburzenie psychiczne, które łączy objawy typowe dla depresji z silnym uzależnieniem od alkoholu. (123rf)

Depresja alkoholowa to zaburzenie psychiczne, które łączy objawy typowe dla depresji z silnym uzależnieniem od alkoholu. Choroba ma różne oblicza. Może się manifestować jako pierwotna depresja z wtórnym alkoholizmem, pierwotny alkoholizm z wtórną depresją czy depresja w przebiegu zespołu odstawiennego. Jakie są jej przyczyny, objawy i leczenie?

spis treści

1. Co to jest depresja alkoholowa?

Depresja alkoholowa to zaburzenie psychiczne, w którym depresja wpływa na alkoholizm, a picie alkoholu na depresję. Mówi się o niej, gdy zaburzenia depresyjne są problemem i przyczyną, dla której sięga się po alkohol.

Ponieważ depresja może być zarówno przyczyną problemów z alkoholizmem, jak i rozwinąć się dopiero jako powikłanie choroby alkoholowej, w kontekście jej rozpoznania wyróżnia się jej takie rodzaje jak:

Zobacz film: "Czy depresja jest chorobą śmiertelną?"
  • pierwotny alkoholizm z wtórną depresją. Dotyczy prawie 90% przypadków. Depresja rozwija się na tle choroby alkoholowej. Wywołuje ją wiele czynników, takich jak zmiany organiczne w mózgu, niedobory związków odżywczych czy sytuacja rodzinna bądź zawodowa,
  • pierwotna depresja z wtórnym alkoholizmem. Wówczas osoby cierpiące na depresję sięgają po alkohol, by poprawić swój nastrój lub złagodzić zaburzenia snu,
  • depresję w przebiegu zespołu odstawiennego.

Oznacza to, że depresja może:

  • rozwinąć się wcześniej niż choroba alkoholowa (alkohol ma pomóc zwalczyć objawy depresji),
  • pojawić się podczas uzależnienia, zwykle gdy osoba uzależniona uświadamia sobie swoje trudne położenie,
  • pojawić się wskutek nagłego odstawienia alkoholu przez osobę uzależnioną. Wówczas jest to element zespołu abstynencyjnego. . W takiej sytuacji zaburzenie przyjmuje formę łagodną, nie wymaga leczenia i moja po kilku tygodniach,
  • pojawić się w czasie długotrwałej abstynencji, stając się często przyczyną do tak zwanego zawrotu, czyli powrotu do alkoholizmu.

U kobiet zaburzenia nastroju częściej poprzedzają nadużywanie alkoholu, podczas gdy u mężczyzn to raczej picie poprzedza depresję.

2. Objawy depresji alkoholowej

W depresji alkoholowej pojawiają się silne uzależnienie od alkoholu oraz inne typowe objawy zaburzeń, czyli:

Gdy objawy depresji alkoholowej są elementem zespołu abstynencyjnego, po nagłym odstawieniu alkoholu, w ciągu 36 godzin pojawia się także: stres, rozdrażnienie, bezsenność, bóle głowy, drżenie, marazm, brak apetytu a w ciężkich przypadkach również halucynacje, zaburzenie świadomości, lęki, urojenia. Charakterystyczne jest, że objawy depresji alkoholowej zwykle różnią się i zależą od sytuacji.

3. Rozpoznanie depresji alkoholowej

Rozpoznanie depresji u osoby uzależnionej jest trudne, ponieważ należy rozważyć i wyeliminować bezpośredni związek objawów z powtarzanym zatruciem alkoholem lub stanem abstynencyjnym.

Rozpoznanie depresji alkoholowej ustala się na podstawie badania psychiatrycznego. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce kryteriami ICD-10, niezbędne jest stwierdzenie obecności co najmniej dwóch objawów podstawowych oraz dwóch objawów dodatkowych, gdy utrzymują się łącznie dłużej niż dwa tygodnie.

Podstawowe objawy depresji:

  • obniżenie nastroju występujące codziennie przez większą część dnia,
  • utrata zainteresowań i/lub odczuwania radości,
  • zmniejszenie energii, zwiększona męczliwość.

Dodatkowe objawy depresji:

Ważne jest także ustalenie pierwotnej przyczyny problemu, ponieważ ma to wpływ na wybór optymalnej terapii.

4. Leczenie depresji alkoholowej

Leczenie depresji alkoholowej zwykle przebiega dwutorowo, a terapia uwzględnia obydwie choroby, czyli depresję i alkoholizm. Ponieważ alkoholizm nie jest uleczany, celem leczenia jest nie tylko odzyskanie radości życia, ale i trwała abstynencja.

Leczenie obejmuje najczęściej wspartą farmakologicznie psychoterapię. Podstawową metodą terapii jest stosowanie leków przeciwdepresyjnych. Leki z wyboru to selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (sertralina, citalopram, paroksetyna, fluoksetyna i fluwoksamina). Co ważne, farmakoterapia wymaga utrzymywania abstynencji. Wypicie alkoholu podczas leczenia grozi zatruciem, a nawet śmiercią.

Większość przypadków depresji można skutecznie wyleczyć w warunkach ambulatoryjnych, pod opieką psychiatry w poradni zdrowia psychicznego. Najtrudniejszą grupą pacjentów są ci, którzy cierpią na wtórną postać tej choroby, czyli zaburzenia psychiczne pojawiły się u nich w momencie trwania nałogu. W niektórych sytuacjach niezbędna jest hospitalizacja.

Leczenie pierwszego epizodu depresyjnego w życiu trwa zwykle od 6 do 12 miesięcy, zaś kolejnych co najmniej dwa lata. Najlepszym sposobem uniknięcia nawrotów choroby jest utrzymywanie abstynencji.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze