Deprexolet - działanie, przeciwwskazania, możliwe działania niepożądane
Deprexolet to lek należący do grupy środków przeciwdepresyjnych. Wydawany jest tylko na receptę. Stosuje się go w wielu przypadkach obniżenia nastroju i w leczeniu stanów lękowych, depresyjnych i w przypadku zaburzeń nastroju. Jak każdy lek o takim działaniu, Deprexolet musi być stosowany pod kontrolą lekarza, bo niewłaściwe jego zażywanie może wywołać niepożądane skutki uboczne.
1. Co to jest Deprexolet i kiedy się go stosuje?
Deprexolet to lek w postaci tabletek powlekanych. Jego substancją czynną jest mianseryna czyli czteropierścieniowy środek przeciwdepresyjny zaliczany do pochodnych piperazynoazepiny. Swoje działanie opiera na hamowaniu działania receptora a2-adrenergicznego oraz stymuluje przemianę noradrenaliny. Działa także antagonistycznie wobec niektórych receptorów serotoninowych.
Lek wykazuje działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Stosuje się go w przypadku obniżonego nastroju, silnych lęków i poczucia osłabienia psychicznego. Wskazany jest w każdego rodzaju stanach depresyjnych, łagodnych i ciężkich.
Deprexolet poprawia także jakość snu oraz wydłuża czas jego trwania i działa uspokajająco.
2. Przeciwsskazania do stosowania leku Deprexolet
Nie każdy może stosować ten lek, nawet jeśli występują ku temu wskazania. Przede wszystkim nie należy go przyjmować, jeśli stwierdzono nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek składnik leku.
Deprexolet nie jest wskazany także osobom, które zmagają się z chorobami wątroby (zwłaszcza ciężką niewydolnością tego narządu), a także z zespołem maniakalnym.
Leku nie powinny stosować także osoby w podeszłym wieku.
Więcej na temat depresji:
2.1. Interakcje leku Deprexolet z innymi środkami
Lek może wchodzić w interakcje z niektórymi preparatami. Przede wszystkim nie należy go stosować przy jednoczesnym przyjmowaniu inhibitorów MAO (a także dwa tygodnie po ich odstawieniu).
Substancja czynne leku Deprexolet może nasilać działanie takich leków, jak: barbiturany, anksjolityki oraz środków wpływających na układ nerwowy. Należy dodatkowo zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania pochodnych kumaryny, wobec tego należy kontrolować parametry krzepliwości krwi. W przypadku leczenia hipertensji warto na bieżąco mierzyć ciśnienie tętnicze.
Nie powinno się stosować leków przeciwarytmicznych, ponieważ może to nasilać objawy sercowe.
Podczas stosowania Deprexoletu nie można pić alkoholu.
3. Kiedy zachować szczególną ostrożność?
Niektóre choroby i dolegliwości same w sobie nie są przeciwwskazaniem do stosowania Deprexoletu, niemniej jednak należy zachować ostrożność i przyjmować lek pod ścisłą kontrolą lekarza. Czasem konieczne może okazać się zmniejszenie dawki lub wykonywanie badań kontrolnych.
Przede wszystkim ostrożność należy zachować w przypadku zaburzeń ze strony układu sercowo-naczyniowego, a także jeśli jednocześnie występują choroby, takie jak:
- cukrzyca
- niewydolność serca, wątroby lub nerek
- jaskra,
- padaczka
- zaburzenia hematologiczne
- rozrost prostaty
W przypadku silnej depresji, której towarzyszą myśli samobójcze, chorego należy poddać ścisłej obserwacji. Objawy mogą utrzymywać się kilka tygodniu, zanim lek zacznie działać.
Również osoby z chorobą afektywną dwubiegunową powinny być pod stałą kontrolą lekarza. Jeśli wystąpią objawy hipomanii, należy przerwać leczenie i skontaktować się z lekarzem.
U niektórych pacjentów leczonych Deprexoletem stwierdzono przypadki zatrzymania czynności szpiku kostnego. Wówczas pojawiają się objawy, takie jak gorączka, ból gardła i zapalenie jamy ustnej. W takiej sytuacji również zaleca się przerwać leczenie i skontaktować z lekarzem.
Podczas stosowania leku nie należy prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych, ponieważ substancja czynna może upośledzać zdolność rekacji i prawidłowej oceny sytuacji, a także powodować senność i rozkojarzenie.
4. Deprexolet a ciąża
Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania leku przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, jednak jest to sprawa bardzo indywidualna i zależy od wielu czynników, takich jak zdrowie kobiety i płodu.
Przed zastosowaniem leku należy powiadomić lekarza o wszystkich ważnych kwestiach - swoim samopoczuciu, stanie dziecka, możliwych chorobach płodu, a także o stanie samej ciężarnej (czy występują choroby towarzyszące ciąży, takie jak niedoczynność tarczycy, nadciśnienie czy cukrzyca).
5. Możliwe skutki uboczne leku Deprexolet
Działania niepożądane Deprexoletu nie pojawiają się u każdego pacjenta, jednak nie można wykluczyć ich wystąpienia.
Najczęściej podczas stosowania Deprexoletu występuje wzrost wagi i obrzęki. Znacznie rzadziej niedociśnienie ortostatyczne, wysypka, bóle stawów, drgawki, RLS, barykardia czy żółtaczka.
W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem.
6. Cena i dostępność leku Deprexolet
Lek ten można kupić w aptekach za okazaniem recepty. Dostępne są różne dawki, wobec tego różne są także ceny leku. Za 10 mg substancji czynnej zapłacimy około 10 złotych, a za 60 mg - około 50 złotych. Lek jest jednak refundowany, wówczas jego cena wynosi od 2 do 20 złotych, w zależności od dawki.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.