Trwa ładowanie...

Detoks - przeciwwskazania, efekty, przepisy

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
Katarzyna Wąś-Zaniuk 16.05.2023 17:06
Detoks może uwzględniać spożywanie soków, koktajli bądź napojów ziołowych.
Detoks może uwzględniać spożywanie soków, koktajli bądź napojów ziołowych. (Adobe stock)

Detoks organizmu to w ostatnich latach bardzo modny trend. Jest to proces ukierunkowany na usunięcie szkodliwych substancji, zwanych toksynami z ciała. Najbardziej widocznymi efektami detoksykacji organizmu są: utrata nadmiaru wody, poprawa kondycji skóry twarzy, redukcja obrzęków. Niestety, metoda ta nie jest dla każdego. Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia detoksu?

spis treści

1. Co to jest detoks organizmu?

Detoks to proces oczyszczania organizmu z toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii, które mogą gromadzić się w organizmie z powodu złych nawyków żywieniowych, narażenia na zanieczyszczenia środowiskowe, czy stosowania leków. Potencjalnie szkodliwe zanieczyszczenia zalegające w naszym ciele mogą wynikać także z powodu prowadzenia mało higienicznego trybu życia.

Detoks może przybrać wiele form, w tym zmianę diety na bardziej zdrową i naturalną, uwzględniającą ograniczenie spożycia pokarmów przetworzonych czy pochodzących z upraw opryskiwanych pestycydami, wyeliminowanie cukru oraz zwiększenie spożycia warzyw i owoców.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Kuracja może także obejmować stosowanie specjalnych soków i koktajli oczyszczających, jak również suplementów diety i ziół o działaniu detoksykacyjnym. Oprócz wyeliminowania szkodliwych produktów z diety, ważne jest unikanie alkoholu i papierosów, uprawianie regularnej aktywności fizycznej, picie większej ilości wody.

2. Wskazania do przeprowadzenia detoksu

Detoks może być skuteczną metodą oczyszczania organizmu z toksyn, ale również sposobem na wyeliminowanie dolegliwości, które mają ścisły związek z zalegającymi w organizmie zanieczyszczeniami. Najczęstsze wskazania do przeprowadzenia detoksu to przede wszystkim:

3. Jakie efekty można uzyskać dzięki detoksowi?

Wśród potencjalnych korzyści z detoksu zwolennicy kuracji oczyszczających wymieniają:

  • poprawę funkcjonowania układu trawiennego,
  • regulację wypróżnień
  • poprawę jakości snu i zwiększenie energii
  • wzmocnienie układu immunologicznego
  • poprawę wyglądu skóry i włosów
  • redukcję obrzęków
  • utratę wagi ciała,
  • redukcję stresu,
  • poprawę samopoczucia.

4. Detoks organizmu – przeciwwskazania

Istnieją pewne przeciwwskazania, które należy wziąć pod uwagę przed przystąpieniem do detoksu sokowego, detoksu ziołowego czy szybkiego detoksu odchudzającego. Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać detoksu, ponieważ może w ich przypadku kuracja oczyszczająca
może prowadzić do niedoborów składników odżywczych bądź wpłynąć w sposób negatywny na prawidłowy rozwój dziecka.

Kuracjom detoksykacyjnym nie powinny także poddawać się osoby z chorobami przewlekłymi np. cukrzycą, schorzeniami kardiologicznymi, chorobami wątroby, schorzeniami nerek. Wśród innych przeciwwskazań wymienić należy:

Szczególną ostrożność przed przystąpieniem do detoksu zaleca się osobom przyjmującym leki nasercowe, środki na nadciśnienie, cukrzycę czy chorą wątrobę. Pacjenci z tego rodzaju schorzeniami przed rozpoczęciem detoksu muszą skonsultować się z lekarzem.

5. Detoks sokowy – przepisy

Chociaż kuracje sokowe, detoksy oczyszczające, a także wzmacniające shoty weszły na stałe do oferty wielu firm cateringowych, napoje o działaniu detoksykacyjnym można przyrządzić również samodzielnie. Do ich przyrządzania możesz wykorzystywać rozmaite owoce i warzywa, zawierające cenne źródło składników mineralnych oraz witamin.

Sok z marchwi, jabłek i imbiru

Do przyrządzenia soku marchiowo-jabłkowo-imbirowego potrzebne będą:

  • 4 marchwie
  • 2 jabłka
  • 1 mały kawałek imbiru
  • 1 szklanka wody

Wszystkie składniki umyj, a następnie pozbądź się skórek i nasion. Włóż do blendera i zmiksuj na gładką konsystencję. Jeśli konsystencja jest zbyt gęsta, dodaj trochę wody.

Sok z jarmużu, szpinaku i selera naciowego:

Przygotuj następujące składniki:

  • 2 szklanki jarmużu
  • 2 szklanki szpinaku
  • 1 szklanka selera naciowego
  • 1 mała pomarańcza
  • 1 szklanka wody.

Wszystkie składniki umyj, a następnie pozbądź się skórek i nasion. Włóż do blendera i zmiksuj. Smacznego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze