Trwa ładowanie...

Dewitalizacja zęba

Dewitalizacja zęba jest jednym z etapów leczenia kanałowego. Niekiedy próchnica zębowa jest tak zaawansowana, że prowadzi do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi, a wtedy leczenie kanałowe staje się konieczne. Początkowym etapem jest właśnie dewitalizacja miazgi, czyli tak zwane zatrucie zęba. Polega to na umieszczeniu w pobliżu miazgi specjalnej substancji zwanej parapastą, która powoduje lokalną, kontrolowaną martwicę miazgi. Po umieszczeniu parapasty ubytek zamyka się opatrunkiem na czas 7 do 14 dni (w zależności od rodzaju zęba). Po tym okresie miazga jest już martwa i możliwe jest opracowanie kanałów zębowych (usunięcie miazgi wraz z nerwami), czyli dalsze etapy leczenia kanałowego. Należy pamiętać, aby nie przekroczyć okresu 7-14 dni, ponieważ parapasta jest bardzo toksyczna i może powodować uszkodzenia zęba i tkanek otaczających. Alternatywą dla dewitalizacji jest tak zwana ekstyrpacja miazgi, czyli usunięcie żywej miazgi (bez jej zatruwania) przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Magdalena Pikul
Następny artykuł: Wypełnienie ubytku
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza