Diagnostyka laboratoryjna chorób wątroby i trzustki - charakterystyka chorób, badania diagnostyczne
Diagnostyka laboratoryjna chorób wątroby i trzustki polega głównie na badaniu próbek krwi i moczu. Takie analizy laboratoryjne pozwalają wykryć wiele zmian i chorób wątroby i trzustki, często we wczesnym stadium. Krew jest pobierana z żyły łokciowej, a wyniki badania są dostępne następnego dnia. Diagnostyka laboratoryjna to ważny etap we wczesnym wykrywaniu niebezpiecznych dla zdrowia, a nawet życia chorób wątroby i trzustki.
1. Diagnostyka laboratoryjna chorób wątroby i trzustki - charakterystyka chorób
Choroby wątroby i trzustki mogą być niegroźne, na przykład te wynikające z niewłaściwego sposobu odżywiania i stylu życia. Choroby wątroby i trzustki mogą też być poważne, jak nowotwory trzustki i wątroby czy zapalenie trzustki. Aby wykryć większość z tych chorób, wystarczy wykonać proste badania krwi i moczu. Jakie są rodzaje tych badań i jakie choroby wątroby i trzustki można dzięki nim wykryć?
2. Diagnostyka laboratoryjna chorób wątroby i trzustki - badania diagnostyczne
2.1. Test na amylazę
- Badanie polega na analizie próbki moczu, porannej lub zebranej z całych 24 godzin w specjalnym pojemniku. Amylazę bada się również przez badanie surowicy krwi.
- Amylaza to enzym wydzielany przez trzustkę i ślinianki, znajduje się w ślinie i soku trzustkowym i rozpoczyna proces trawienia skrobi.
- Podwyższony poziom amylazy może oznaczać: zapalenie trzustki, urazy ślinianek, alkoholizm, zapalenie otrzewnej, świnkę, niewydolność nerek, niektóre złośliwe nowotwory (rak tarczycy, wątroby itd.)
2.2. Aminotransferazy
- Badanie polega na analizie próbki krwi łokciowej.
- Aminotransferazy lub transaminazy to określenia stosowane w medycynie określające dwa enzymy wskaźnikowe AIAT i AspAT. Oba te enzymy wątrobowe mają duże znaczenie w diagnostyce medycznej.
- Przyczynami wzrostu zarówno AIAT, jak i AspAT mogą być: martwica mięśnia sercowego, choroby wątroby, uszkodzenia mięśni szkieletowych.
2.3. Bilirubina
- Badanie polega na analizie próbki krwi łokciowej.
- Bilirubina to żółty barwnik, który pochodzi z rozpadu czerwonych krwinek, jest to bilirubina wolna. Bilirubina przedostaje się z osocza krwi do wątroby, tam zostaje sprężona z kwasem glukuronowym i wtedy jest określana jako bilirubina sprzężona lub bezpośrednia. Następnie jest ona wydalona do dróg żółciowych, nadając żółci jej charakterystyczną barwę.
- Podwyższone stężenie bilirubiny całkowitej (bilirubina wolna i sprzężona) występuje naturalnie u kobiet w ciąży i noworodków, inne możliwe przyczyny to: żółtaczka, marskość żółciowa, choroba Gilberta, twardniejące zapalenie dróg żółciowych, rak dróg żółciowych, kamica przewodowa trzustki, zatrucie muchomorem sromotnikowym.
2.4. 5-nukleotydaza
- Badanie polega na analizie próbki krwi z żyły łokciowej.
- 5-nukleotydaza to enzym wydzielany do żółci przez komórki wątroby. Badanie tego enzymu wykonujemy w przypadku podejrzenia zastoju żółci, ostrych i przewlekłych chorób zapalnych wątroby oraz nowotworu wątroby.
2.5. Lipaza
- Badanie polega na analizie próbki krwi z żyły łokciowej.
- Lipaza jest to enzym produkowany w trzustce, który następnie jest wydzielany do przewodu pokarmowego. Enzym ten rozkłada triglicerydy pokarmowe do kwasów tłuszczowych i glicerolu.
- Badanie to zaleca się w przypadku podejrzenia: guza trzustki lub zapalenia trzustki – przy silnych bólach brzucha z wymiotami i/lub biegunką, które pojawiają się np. po obfitym, tłustym posiłku.
2.6. Dehydrogeneza mleczanowa LDH
- Badanie polega na analizie próbki krwi łokciowej.
- Dehydrogenaza mleczanowa (LDH) to enzym występujący we wszystkich komórkach ustroju.
- Zwiększenie aktywności tego enzymu może świadczyć o chorobach krwi, serca, wątroby i dróg żółciowych, mięśni szkieletowych i nowotworach.
Choroby wątroby i trzustki mogą być wykrywane za pomocą badań laboratoryjnych, głównie analizy krwi, a w szczególności enzymów we krwi.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.