Trwa ładowanie...

Diagnostyka nadżerki szyjki macicy – wywiad, wziernikowanie pochwy, badanie cytologiczne, kolposkopowe, histopatologiczne

Avatar placeholder
11.10.2022 17:39
Diagnostyka nadżerki szyjki macicy – wywiad, wziernikowanie pochwy, badanie cytologiczne, kolposkopowe, histopatologiczne
Diagnostyka nadżerki szyjki macicy – wywiad, wziernikowanie pochwy, badanie cytologiczne, kolposkopowe, histopatologiczne

Nadżerka szyjki macicy jest zmianą, która wymaga dokładnej diagnostyki. Jej przyczyną mogą być niegroźne urazy mechaniczne czy zmiany hormonalne, ale z drugiej strony czasem jest ona objawem zmian nowotworowych. Lekarz ginekolog dysponuje całą gamą badań, które może wykonać lub zlecić, aby upewnić się, że zaobserwowana zmiana nie jest rozrostem nowotworowym.

spis treści

1. Diagnostyka nadżerki – wywiad

Pierwszym etapem diagnostyki nadżerki jest wywiad. Niestety nadżerka najczęściej jest zmianą bezobjawową, o której istnieniu pacjentka dowiaduje się podczas rutynowego badania ginekologicznego.

U niektórych kobiet mogą pojawić się skąpe krwawienia międzymiesiączkowe lub po współżyciu.

Zobacz film: "Mięśniaki macicy - dlaczego warto o nich mówić?"
Wiele pacjentek dowiaduje się o istnieniu nadżerki przypadkowo podczas badania wziernikiem.
Wiele pacjentek dowiaduje się o istnieniu nadżerki przypadkowo podczas badania wziernikiem. (123RTF)

Obszar nadżerki wydziela spore ilości śluzu, a w połączeniu z pokrwawianiem, pacjentka może zgłosić problem brunatnych upławów, które powodują swędzenie i pieczenie sromu.

2. Diagnostyka nadżerki – wziernikowanie pochwy

Lekarz jest w stanie rozpoznać nadżerkę na podstawie oglądania szyjki macicy w badaniu wziernikiem. Obszar nadżerki jest zaczerwieniony, w stosunku do otaczających tkanek. Mogą być także na nim widoczne punkcikowate krwawienia. Lekarz nie jest w stanie na podstawie tego badania określić przyczyny powstania nadżerki.

3. Diagnostyka nadżerki – badanie cytologiczne

Nadżerka może być objawem stanów przednowotworowych i nowotworów. Za większość przypadków nowotworów szyjki macicy odpowiada przetrwała infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Komórki zakażone patogenem zmieniają swój wygląd, co łatwo zaobserwować w badaniu cytologicznym materiału pobranego z okolicy ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy.

Dlatego tak ważne jest regularne badanie cytologiczne, które może wykazać obecność stanu przednowotworowego na długo przed wystąpieniem jakichkolwiek objawów.

4. Diagnostyka nadżerki – badanie kolposkopowe

Jeśli na podstawie wywiadu, lekarz może określić prawdopodobną przyczynę powstania nadżerki, np. zmiany hormonalne w okresie pokwitania czy ciąży lub przewlekłe stany zapalne, nie ma konieczności wdrożenia dokładniejszej diagnostyki. W przypadku, gdy ma podejrzenie, że zmiana jest pochodzenia nowotworowego, należy ją rozszerzyć i wykonać badanie kolposkopowe z ewentualnym pobraniem wycinków.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Badanie kolposkopowe polega na dokładnym obejrzeniu nabłonka szyjki za pomocą mikroskopu – kolposkopu. Dodatkowo w trakcie trwania tego zupełnie bezbolesnego badania można przeprowadzić próby z zastosowaniem kwasu octowego lub płynu Lugola. Badanie trwa około 15 minut i nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, z wyjątkiem wstrzemięźliwości seksualnej i nieużywania środków nawilżających pochwę na kilka dni przed badaniem.

5. Diagnostyka nadżerki – badanie histopatologiczne

Ostatnim badaniem, najbardziej przybliżającym lekarza do ewentualnego rozpoznania zmiany nowotworowej jest badanie histopatologiczne. Z podejrzanej zmiany, najczęściej podczas badania kolposkopowego, pobiera się wycinki, a histopatolog dokładnie ocenia tkanki pod mikroskopem. W zależności od otrzymanych wyników, lekarz podejmuje decyzję o ewentualnym wdrożeniu leczenia, także usunięciu nadżerki.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze