Dicortineff - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne, zapalenie oka, zapalenie ucha
Dicortineff to lek, który występuje pod postacią kropli oraz maści. Dicortineff jest lekiem złożonym, wydawanym na receptę. Stosowany jest głównie w okulistyce oraz w otolaryngologii.
1. Dicortineff - charakterystyka
Dicortineff to lek złożony, w którego skład wchodzą trzy substancje czynne - gramicydyna, neomycyna oraz fludrokortyzon. Gramicydyna oraz neomycyna wykazują działanie przeciwbakteryjne natomiast fludrokortyzon wykazuje działanie przeciwzapalne. Lek działa także przeciwświądowo, łagodzi pieczenie oraz zmniejsza obrzęki. Dicorteniff jest środkiem przepisywanym na receptę. Krople stosowane są zarówno w stanach zapalnych oczu, jak i w stanach zapalnych uszu.
2. Dicortineff - wskazania
Dicortineff przeznaczony jest do stosowania w stanach zapalnych oczu oraz w stanach zapalnych uszu, wywołanych przez bakterie lub zapaleniach o podłożu alergicznym, czyli na przykład: stan zapalny ucha środkowego i zewnętrznego, stany po urazach zewnętrznego przewodu słuchowego, a także stany zapalne gałki ocznej, spojówek, brzegów powiek i błony naczyniowej. Wskazaniami do stosowania dicortineffu są także stany zapalne ucha po zabiegach operacyjnych.
3. Dicortineff - przeciwwskazania
Nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania leku dicorteniff. Jedynym jest nadwrażliwość lub uczulenie na jakiś składnik leku. Nie zaleca się stosowania leku przez kobiety w ciąży oraz kobiety karmiące piersią.
4. Dicortineff - dawkowanie
W stanach zapalnych oczu zaleca się aplikowanie jednej lub dwóch kropi bezpośrednio do worka spojówkowego od dwóch do pięciu razy na dobę. Dokładne dawkowanie dicortineffu ustala lekarz. Jeśli chodzi o stany zapalne uszu, należy zaaplikować od dwóch do czterech kropli do przewodu słuchowego od dwóch do czterech razy na dobę. Po zaaplikowaniu dicortinefuu do przewodu słuchowego należy pozostać w pozycje leżącej przez około 15 minut z uchem zwróconym do góry.
Aby nie zanieczyścić zakraplacza, nie można dotykać końcówką do jakiejkolwiek powierzchni oka lub ucha. Przed użyciem preparatu zawiesinę trzeba lekko wstrząsnąć. Leczenie dicortineffem nie może trwać dłużej niż siedem dni. Należy jednak używać preparatu jeszcze dwa dni po ustąpieniu objawów.
5. Dicortineff - skutki uboczne
Czasami mogą wystąpić skutki uboczne po zastosowaniu dicortineffu. Do najczęściej występujących zalicza się: łzawienie, podrażnienie, świąd. Zbyt długie stosowanie preparatu może wywołać wtórne wtórne zakażenia grzybicze, zwiększenie ciśnienia śródgałkowego oraz może doprowadzić do powstania zaćmy związanej ze stosowaniem steroidów.
Zobacz także:
6. Dicortineff - zapalenie oka, zapalenie ucha
Jeśli pieką cię oczy, cierpisz na światłowstręt oraz łzawienie oczu to najprawdopodobniej masz zapalenie oka. Przy zapaleniu oka może wystąpić także obrzęk, zaczerwienienie a nawet wydzielina ropna. Udaj się w takim przypadku niezwłocznie do okulisty w celu przepisania odpowidniego leku np. dicortineffu. Taka sama sytuacja dotyczy zapalenia ucha. Najczęstsze objawy świadczące o zapaleniu ucha to: ból ucha, który nasila się podczas ruchu żuchwą, świąd a czasami ropna wydzielina.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.