Trwa ładowanie...

Dieta przed kolonoskopią – co jeść, a czego nie?

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 12.09.2022 15:34
Dieta przed kolonoskopią pozwala odpowiednio przygotować  się do badania
Dieta przed kolonoskopią pozwala odpowiednio przygotować się do badania (Adobe Stock)

Dieta przed kolonoskopią, czyli badaniem endoskopowym okrężnicy, to konieczność. Przestrzeganie jej zasad pozwala odpowiednio się przygotować. To z kolei wpływa na efektywność procedury. Jakie produkty są zalecane, a które przeciwwskazane w diecie przed badaniem jelita grubego?

spis treści

1. Po co dieta przed kolonoskopią?

Dieta przed kolonoskopią oraz przyjmowanie preparatu przeczyszczającego są konieczne, ponieważ pozwalają oczyścić jelita z resztek pokarmowych, które mogą zaburzać obraz z endoskopu.

Kolonoskopia to badanie diagnostyczne, które umożliwia ocenę jelita grubego i wykrycie zmian chorobowych w jego obrębie. Wykonuje się je za pomocą endoskopu, który jest wprowadzany w odbytnicę. Dzięki umieszczonej w nim kamerze oraz niewielkim narzędziom, można także pobrać wycinek do dalszych badań, zatamować krwawienie lub usunąć niewielkie polipy.

Zobacz film: "Kolonoskopia sposobem na wykrycie raka?"

Dieta przed kolonoskopią ma na celu oczyszczenie jelit, by:

  • Umożliwić skuteczne przeprowadzenie badania.
  • Zmniejszyć dyskomfort odczuwany przez pacjenta.
  • Zapobiec konieczności ponownego przeprowadzania badania w innym terminie w przypadku, gdy jelito nie zostało odpowiednio przygotowane, przez co kolonoskopia nie może wykryć w nim wszystkich zmian. Dzieje się tak, gdy zalegające w jelicie grubym resztki pokarmu oraz masy kałowe utrudniają przyjrzenie się śluzówce lub przeszkadzają w manewrowaniu endoskopem.

2. Jak wygląda rozpisana dieta przed kolonoskopią?

Dietę przed kolonoskopią realizuje się w kilku etapach: im bliżej planowanej wizyty, tym zalecenia żywieniowe stają się bardziej restrykcyjne.

Przygotowując się do kolonoskopii, warto pamiętać, że:

  • na 7 dni przed kolonoskopią obowiązuje dieta lekkostrawna,
  • na 3 dni przed kolonoskopią można stosować normalną, lekką dietę, jednak w jadłospisie nie powinno być pokarmów, które zawierają błonnik oraz drobne pestki i ziarna,
  • na 2 dni przed kolonoskopią obowiązuje dieta półpłynna, ubogoresztkowa,
  • na dzień przed kolonoskopią obowiązuje dieta płynna,
  • na 4 godziny przed planowanym badaniem trzeba zaprzestać przyjmowania płynów.

3. Dieta na tydzień przed kolonoskopią

Przygotowania do kolonoskopii należy rozpocząć tydzień przed planowanym badaniem. Wówczas trzeba przejść na dietę lekkostrawną. Warto także zmniejszać porcje jedzenia.

Na tym etapie z jadłospisu wyłącza się pokarmy zawierające pestki i ziarna, ponieważ te mogą zalegać w przewodzie pokarmowym nawet ponad tydzień.

Konieczne jest przerwanie przyjmowania żelaza. Osoby, które przyjmują insulinę lub leki zaburzające krzepnięcie krwi powinny skonsultować się z lekarzem.

4. Dieta na 3 dni przed kolonoskopią

Na 3 dni przed kolonoskopią należy wykluczyć z jadłospisu:

5. Dieta na 2 dni przed kolonoskopią

W ciągu ostatnich dwóch dni przed kolonoskopią obowiązuje dieta ubogoresztkowa, uboga w błonnik. To rodzaj włókna, którego organizm ludzki nie jest w stanie strawić. Oznacza to, że odkłada się w przewodzie pokarmowym.

Co można jeść przed kolonoskopią? Dozwolone są produkty z niską zawartością błonnika, czyli:

Do picia wskazana jest niegazowana woda. Dozwolone są również przecedzone soki, niegazowane napoje oraz kawa i herbata bez fusów.

Czego nie jeść przed kolonoskopią?

Przed kolonoskopią należy unikać:

Jedzenie przed kolonoskopią nie powinno być smażone ani pieczone.

6. Dieta na dzień przed kolonoskopią

Dzień przed kolonoskopią wprowadza się dietę płynną. Na śniadanie można zjeść na przykład kisiel, a na obiad przecedzony bulion. Taki obiad jest ostatnim posiłkiem przed badaniem. Potem można ewentualnie, w razie potrzeby, jeść małe ilości miodu oraz pić wodę.

Dzień przed badaniem należy zacząć przyjmować przepisane przez lekarza leki przeczyszczające. Po ich przyjęciu nie wolno już jeść. Można pić jedynie wodę niegazowaną, słabą herbatę bez fusów oraz klarowne kompoty.

W dniu badania, na 4 godziny przed kolonoskopią, należy przestać przyjmować płyny. Jeśli jej termin wyznaczono na popołudnie, można od rana pić dozwolone napoje. Po badaniu można wrócić do standardowej diety jeszcze tego samego dnia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze