Trwa ładowanie...

Digoksyna – mechanizm działania, wskazania, przeciwwskazania, efekty uboczne

Lek. Mateusz Nawrocki
22.03.2021 14:22
Digoksyna – mechanizm działania, wskazania, przeciwwskazania, efekty uboczne
Digoksyna – mechanizm działania, wskazania, przeciwwskazania, efekty uboczne

Digoksyna należy do leków stosowanych w kardiologii – obecnie rzadziej niż kiedyś, że względu na wprowadzenie nowej generacji leków. Nie mniej jednak, ze względu na swoje działanie, w pewnych sytuacjach nadal jest stosowana przez lekarzy. Należy do grupy leków, nazywanych glikozydami, a otrzymywana jest z naparstnicy wełniastej.

spis treści

1. Digoksyna – mechanizm działania

Mechanizmem działania digosykny jest blokowanie pompy sodowo-potasowej Na+/K+, przez co dochodzi do zwiększenia stężenia jonów wapnia wewnątrz komórki, które mają bezpośredni wpływ na pracę mięśni, a serce jest przecież pompą ssąco-tłoczącą zbudowaną ze specyficznego rodzaju tkanki mięśniowej.

Biorąc pod uwagę mechanizmy molekularne, w wyniku tej sytuacji dochodzi do zwiększenia kurczliwości mięśnia sercowego (wpływa na działanie kardiomiocytów) dzięki czemu serce pracuje znacznie sprawniej. Digoksyna powoduje również zwolnienia jego pracy – działa więc dromotropowo ujemnie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
Digoksyna jest stosowana w kardiologii
Digoksyna jest stosowana w kardiologii (123RF)

2. Digoksyna – wskazania

Wskazania do stosowania digoksyny obejmują głównie niewydolność serca oraz zaburzenia jego rytmu takie jak migotanie przedsionków czy też trzepotanie przedsionków.

3. Digoksyna – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania digoksyny to oczywiście, jak w przypadku wielu leków, nadwrażliwość na lek, lub którykolwiek ze składników leku. Uczulenie na glikozydy również stanowi czynnik, przez który nie powinno się stosować digoksyny. Istotnym czynnikiem, który jest przeciwskazaniem do stosowania digoksyny są zaburzenia elektrolitowe, które mogą występować na przykład w przypadku zatruć, wymiotów i biegunek.

Leczenie migotania przedsionków
Leczenie migotania przedsionków

Migotanie przedsionków to najczęściej występujące zaburzenie rytmu serca w populacji osób dorosłych.

zobacz galerię

4. Digoksyna – efekty uboczne

Jak każdy lek, digoksyna należąca do grupy glikozydów może powodować efekty uboczne w znaczny sposób oddziałujące na nasz organizm. Paradoksalnie może powodować zaburzenia rytmu serca, a więc tą grupę schorzeń, która jest wskazaniem do jej stosowania.

Jakie są inne efekty uboczne stosowania digoksyny? Często występują nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego. Mowa więc o nudnościach i wymiotach czy też biegunkach. Nierzadko pojawiają się również zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Występują zawroty i bóle głowy, czy też zaburzenia widzenia.

Z uwagi na wąski indeks terapeutyczny digoksyny, może dojść do zatrucia na skutek jej stosowania. W takiej sytuacji może okazać się konieczne przeprowadzenie podstawowych badań, takich jak EKG czy tez oznaczenie stężenia elektrolitów we krwi.

Konieczne jest zatem stosowanie digoksyny w takim stężeniu, jak zalecił to lekarz. Istnieje również możliwość oznaczenia stężenia digoksyny we krwi, aby dokładnie sprawdzić, czy przyjmowane wartości mieszczą się w rekomendowanych wartościach, które nie powinny powodować efektów ubocznych.

Chociaż digoksyna została częściowo zastąpiona przez nowocześniejsze leki, to dzięki mechanizmom swojego działania jest stosowana w praktyce internistycznej i kardiologicznej. Jeśli w trakcie jej stosowania pojawią się jakiekolwiek efekty uboczne należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze