Trwa ładowanie...

Dilo - karta diagnostyki i leczenia onkologicznego, co warto wiedzieć?

Avatar placeholder
01.04.2021 12:13
Karta Dilo to karta diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Karta Dilo to karta diagnostyki i leczenia onkologicznego. (gettyimages)

Dilo, nazywana również zieloną kartą, to potoczna nazwa karty diagnostyki i leczenia onkologicznego. Wydaje się ją osobie, u której padło podejrzenie nowotworu złośliwego, przypuszczenia potwierdziła diagnoza bądź terapia onkologiczna jest już w toku. Karta Dilo działa jak priorytetowe skierowanie. Co warto o niej wiedzieć?

spis treści

1. Co to Dilo?

Karta Dilo, karta diagnostyki i leczenia onkologicznego, to jedno z rozwiązań tak zwanej szybkiej ścieżki onkologicznej. Pełni rolę skierowania. Wprowadzono ją w 2015 roku wraz z pakietem onkologicznym, to jest przepisami, których celem jest poprawa diagnostyki i usprawnienie leczenia raka w Polsce.

Bez karty czas oczekiwania na leczenie jest średnio dwa tygodnie dłuższy. Z szybkiej terapii onkologicznej mogą korzystać pacjenci, u których lekarze podejrzewają lub stwierdzą nowotwór złośliwy oraz ci, którzy są już w trakcie leczenia onkologicznego.

Karta Dilo działa jak priorytetowe skierowanie. Posiadająca ją osoba ma prawo do szybszej diagnostyki onkologicznej i leczenia przeciwnowotworowego. Chory z zieloną kartą Dilo jest przyjęty i wysłany na badania szybkiej niż osoba, która jej nie posiada.

Zobacz film: "Czy rak boi się noża?"

Zakłada się, że od wpisania pacjenta na listę oczekujących na konsultację specjalisty do postawienia diagnozy nie może minąć więcej niż 7 tygodni. Czas na wykonanie wstępnej diagnostyki onkologicznej nie powinien przekroczyć 28 dni.

Czas na wykonanie pogłębionej diagnostyki onkologicznej nie powinien przekroczyć 21 dni. Decyzję o potrzebie diagnostyki wstępnej, a także diagnostyki pogłębionej, podejmuje specjalista.

Diagnostyka wstępna służy potwierdzeniu lub wykluczeniu nowotworu, postawieniu diagnozy. Celem diagnostyki pogłębionej jest określenie typu wykrytego nowotworu i stopień jego zaawansowania, liczby i miejsc ewentualnych przerzutów.

2. Kto wydaje „zieloną kartę”?

Pacjent nie zgłasza się do szybkiej terapii onkologicznej ani się nie rejestruje. Zostaje zakwalifikowany na podstawie wywiadu i przeprowadzanych badań przez:

  • lekarza rodzinnego (POZ),
  • lekarza specjalistę w poradni AOS,
  • lekarza specjalistę w szpitalu.

W przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego prawo wystawienia karty DiLO i skierowania pacjenta na badania posiada lekarz specjalista w poradni lub szpitalu, ale i lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Ten, w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej, na podstawie wywiadu i ewentualnych badań wstępnych potwierdzających podejrzenie nowotworu złośliwego wystawia skierowanie do specjalisty właściwego ze względu na umiejscowienie nowotworu.

Lekarz rodzinny może zlecić pierwsze badania w kierunku wczesnego wykrycia raka bez potrzeby konsultacji ze specjalistą. Lekarz wypełnia kartę na komputerze. Pacjent otrzymuje jej wersję wydrukowaną.

Tak zwana zielona karta w rzeczywistości jest biała. Jest własnością pacjenta, zastępuje skierowanie i dokumentuje cały proces diagnostyki i leczenia. W przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego, oprócz lekarza POZ, kartę DiLO może wystawić również lekarz udzielający ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych. Nie mają uprawnień do jej wystawiania lekarze w gabinetach prywatnych.

3. Kto może otrzymać kartę Dilo?

Karta onkologiczna Dilo oznacza skrócenie kolejek dla pacjentów z podejrzeniem raka i wprowadzenie tzw. szybkiej terapii onkologicznej. W ramach szybkiej terapii onkologicznej, w dostępie do leczenia, nie ma ograniczeń wiekowych.

Ponadto ani diagnostyka, ani leczenie w ramach pakietu onkologicznego nie są objęte limitami przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że z karty Dilo może skorzystać każdy, kto powinien, a NFZ zapłaci szpitalom za wykonanie wszystkich niezbędnych procedur.

Po zakończonym leczeniu onkologicznym zielona karta diagnostyki i leczenia onkologicznego powinna zostać zamknięta. Według założeń pakietu onkologicznego chory wówczas przechodzi pod opiekę specjalisty, a następnie lekarza rodzinnego.

4. Gdzie obowiązuje karta Dilo?

Zarówno karta Dilo, jak i szybka ścieżka onkologiczna może być realizowana wyłącznie w placówkach, które podpisały kontrakt na pakiet onkologiczny z NFZ. Oznaczone są one zielonym logo z napisem „Szybka terapia onkologiczna”.

Karty nie można otrzymać w prywatnym gabinecie lekarskim. Ambulatoryjna opieka specjalistyczna (AOS) w ramach pakietu onkologicznego obejmuje:

  • diagnostykę wstępną (potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu),
  • diagnostykę pogłębioną (z określeniem typu nowotworu, jego stadium oraz umiejscowienia ewentualnych przerzutów),
  • rozpoznanie nowotworu,
  • skierowanie do leczenia.

Wykaz placówek realizujących szybką terapię onkologiczną znajduje się na stronach oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/pakiet-onkologiczny/

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze