Diprogenta - wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Diprogenta to lek w postaci maści lub kremu do stosowania miejscowego. Produkt składa się z antybiotyku i kortykosteroidu o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Co warto wiedzieć o leku Diprogenta? Jaka jest cena maści Diprogenta?
1. Co to jest Diprogenta?
Diprogenta to produkt leczniczy w postaci maści lub kremu, składający się z dwóch substancji czynnych. Pierwszą z nich jest gentamycyna, czyli antybiotyk o właściwościach przeciwbakteryjnych.
Natomiast betamazon to kortykosteroid o działaniu przeciwzapalnym. Diprogenta jest przeznaczana do stosowania miejscowego, w przypadku zapalenia skóry spowodowanego różnymi przyczynami.
Preparat wykazuje szybkie i długotrwałe działanie przeciwświądowe oraz obkurczające naczynia krwionośne. Substancje czynne w niewielkim stopniu przenikają do krwiobiegu i mogą mieć wpływ na organizm po długotrwałym stosowaniu. Jest to lek dostępny do zakupu jedynie na zalecenie lekarskie, nie istnieje maść Diprogenta bez recepty. Cena Diprogenty wynosi około 20 złotych.
2. Diprogenta - działanie
Działanie maści Diprogenta wynika z właściwości substancji czynnych: dipropionianu betametazonu i gentamycyny. Pierwsza z nich należy do grupy kortykosteroidów stosowanych miejscowo.
Działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne. Gentamycyna to natomiast antybiotyk aminoglikozydowy o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego.
3. Skład leku Diprogenta
Substancje czynne leku Diprogenta to betametazonu dipropionian (0,5 mg w 1 g maści) i gentamycyna (1 mg w 1 g maści). Pozostałe składniki to parafina ciekła i wazelina biała. Betamazon to kortykosteroid o właściwościach przeciwzapalnych, natomiast gentamycyna to antybiotyk, który działa przeciwbakteryjnie.
4. Wskazania do stosowania leku Diprogenta
Wskazania do stosowania kremu lub maści Diprogenta to:
- zapalenie skóry,
- leczenie wtórnych powikłań zakażeń bakteryjnych,
- wyprzenie skóry,
- wypryski,
- liszaj płaski,
- potówki,
- atopowe zapalenie skóry (AZS),
- zapalenie skóry spowodowane promieniowaniem słonecznym,
- łojotokowe zapalenie skóry,
- odparzenia,
- złuszczające zapalenie skóry,
- kontaktowe zapalenie skóry.
Dodatkowo Diprogenta to maść na stulejkę stosowana bardzo często u małych dzieci, w połączeniu z delikatnym zsuwaniem napletka.
5. Przeciwwskazania do stosowania leku Diprogenta
Nie należy stosować maści lub kremu Diprogenta w następujących sytuacjach:
- uczulenie na którykolwiek ze składników leku,
- nadwrażliwość na kortykosteroidy,
- uczulenie na antybiotyki z grupy aminoglikozydów,
- uszkodzona skóra,
- trądzik zwykły,
- trądzik różowaty,
- zapalenie skóry w okolicach ust,
- wirusowe lub grzybicze zakażenie skóry.
Niewskazane jest również długotrwałe stosowanie produktu, a także nakładanie maści w okolice oczu, narządów płciowych lub odbytu. Diprogenta stosowana na miejsca intymne może skutkować między innymi ścieńczeniem skóry. Preparat nie powinien być wykorzystywany do leczenia dzieci poniżej 2. roku życia.
5.1. Ciąża i karmienie piersią
Diprogenta nie powinna być stosowana przez kobiety w ciąży, ponieważ substancje czynne przenikają do krwi i mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie dziecka.
Podobnie jest w okresie karmienia piersią, ponieważ istnieje ryzyko, że kortykosteroidy i gentamycyna przenikają do kobiecego mleka.
6. Dawkowanie leku Diprogenta
Diprogenta jest dostępna w formie maści lub kremu do stosowania miejscowego. Lek powinien być używany zgodnie z zaleceniami od lekarza lub informacjami zamieszczonymi na ulotce, dołączonej do opakowania.
Standardowe dawkowanie przewiduje aplikowanie cienkiej warstwy preparatu na chorobowo zmieniony obszar skóry 2 razy na dobę (rano i wieczorem). Po wykonaniu tej czynności należy dokładnie umyć ręce ciepłą wodą z mydłem.
Niewskazane jest zakładanie na wierzch opatrunku okluzyjnego. U dzieci powyżej 2. roku życia maść może być stosowana przez okres nie dłuższy niż 5 dni.
7. Diprogenta - skutki uboczne
Diprogenta tak jak każdy lek może spowodować działania niepożądane, ale nie występują one u każdej osoby, stosującej produkt. Najczęściej obserwowane reakcje po aplikacji leku to:
- alergia,
- pieczenie i podrażnienie skóry,
- świąd,
- pojawienie się nadmiernego owłosienia,
- odbarwienie lub zmiany zanikowe,
- maceracja skóry,
- rozstępy,
- potówki.
Długotrwałe stosowanie maści może skutkować zahamowaniem czynności nadnerczy, natomiast niemowlęta i dzieci są narażone na nieprawidłowości związane ze wzrostem. Lek może również wywołać uszkodzenie słuchu lub nerek.
8. Diprogenta - interakcje
Nie są znane interakcje maści Diprogenta z innymi lekami, choć należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych preparatach. Brakuje również informacji na temat interakcji z produktami żywnościowymi.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.