Dlaczego kobiety jedzą więcej przed miesiączką?

W momencie miesiąca, kiedy kobietom zbliża się miesiączka i są one wtedy bardziej podatne na zmiany nastroju, częściej sięgają po dodatkowe przekąski. Naukowcy odkryli, że kobiety, które mają zespół napięcia przedmiesiączkowego spożywają prawie 500 dodatkowych kalorii dziennie.

Badania opublikowane w czasopiśmie „Annals of Endocrinology” stwierdzają, że zmiany poziomu hormonów u kobiet w tym okresie czasu przyczyniają się do częstszego sięgania po słodkie przekąski.

Naukowcy uważają, że chęć podjadania u kobiet w tym okresie miesiąca wynika z wahań poziomu hormonu serotoniny, który odpowiada także za wahania nastroju. Badania wykazały, ze węglowodany zwiększają poziom serotoniny u kobiet.

 „To, na co często skarżą się moje pacjentki to podwyższony apetyt na węglowodany i słodycze” – mówi w odpowiedzi na wyniki tych badań dietetyk z Nowego Jorku Limor Baum.

„Jednym z wyjaśnień tego zjawiska jest rzeczywiście niższy poziom produkcji serotoniny, która prowadzi do niestabilności emocjonalnej, drażliwości i wahań nastroju. Węglowodany powodują  uwalnianie serotoniny, a to z kolei sprawia, że czujemy się lepiej i mniej przygnębieni, więc to  pragnienie ma sens z punku widzenia biologicznego” – wyjaśniają naukowcy.

„Płatki owsiane, brązowy ryż, słodkie ziemniaki, suszone owoce, mieszane pieczywo, jogurty, owoce i ziarna są przykładem zdrowych węglowodanów. Podczas, gdy te produkty są regularnie spożywane  w fazie lutealnej, apetyt na słodkie przekąski będzie mniejszy” – dodają.

Badania z Narodowego Instytutu Żywienia i Technologii Żywności w Tunezji, sprawdziło 30 zdrowych kobiet w wieku pomiędzy 18 a 45 lat.

Badania dowiodły, ze kobiety w ciągu trzech dni przed miesiączką spożywają 476 kalorii dziennie więcej niż w pozostałe dni miesiąca.

Ponad połowa wzrostu kalorii była spowodowana zwiększonym spożyciem węglowodanów. Badanie wykazało także, że kobiety przybierają na wadze w tym czasie.

Istnieją dowody na to, że kobiety nie jedzą dużych i bogatych posiłków podczas okresu napięcia przedmiesiączkowego, jednak spożywają więcej przekąsek i częściej podjadają w ciągu dnia. Może to wyjaśnić przyrost masy ciała średnio o 0,3 kg na kilka dni przed miesiączką.

 „Może to być wyjaśnione przez zmianę poziomu hormonów jajnikowych w czasie cyklu miesiączkowego. Podczas fazy lutealnej, gdy zarówno poziom estrogenów i progesteronu wzrasta, zwiększa się wchłanianie pokarmu, szczególnie słodkich produktów żywnościowych.

Pierwsza miesiączka ma ogromne znaczenie

Pamiętasz, kiedy dostałaś pierwszą miesiączkę? Warto się nad tym zastanowić w świetle badań, które powiązały wiek pierwszej menstruacji z ryzykiem dla...

W pozostałym okresie miesiąca, kiedy poziomy tych hormonów są w normie, spożywanie pokarmów wydaje się zmniejszać” – stwierdzają w dyskusji nad wynikami badań tunezyjscy badacze.

Wahania apetytu, wzmożone pragnienie i utrata energii podczas cyklu miesiączkowego mogą wystąpić w tym samym czasie, kiedy następuje zmiana poziomu serotoniny.

Poprzednie badania wykazały, że jedzenie węglowodanów jest sztucznym sposobem na zwiększenie poziomu tego hormonu i poprawę nastroju.

Naukowcy podkreślają, że niezbędne jest wykonanie dalszych badań na temat zmian hormonalnych u kobiet i wpływ ich na zachowania kobiety.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...