Trwa ładowanie...

Dlaczego kobiety jedzą więcej przed miesiączką?

Avatar placeholder
30.06.2018 14:58
Dlaczego kobiety jedzą więcej przed miesiączką?
Dlaczego kobiety jedzą więcej przed miesiączką? (istock)

Kiedy kobietom zbliża się miesiączka, są one wtedy bardziej podatne na zmiany nastroju, a także częściej sięgają po dodatkowe przekąski. Naukowcy odkryli, że kobiety, które mają zespół napięcia przedmiesiączkowego, spożywają prawie 500 dodatkowych kalorii dziennie.

Badania opublikowane w czasopiśmie „Annals of Endocrinology” stwierdzają, że zmiany poziomu hormonów u kobiet w tym czasie przyczyniają się do częstszego sięgania po słodkie przekąski.

Kobiety przed miesiączką częściej sięgają po słodkie przekąski, co jest spowodowane jest zmianami hormonalnymi w tym czasie
Kobiety przed miesiączką częściej sięgają po słodkie przekąski, co jest spowodowane jest zmianami hormonalnymi w tym czasie (123RF)

Naukowcy uważają, że chęć podjadania u kobiet w te dni wynika z wahań poziomu hormonu serotoniny, który odpowiada także za zmiany nastroju. Badania wykazały, że węglowodany zwiększają u kobiet poziom serotoniny.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

„To, na co często skarżą się moje pacjentki, to podwyższony apetyt na węglowodany i słodycze” – mówi w odpowiedzi na wyniki tych badań dietetyk z Nowego Jorku, Limor Baum.

„Jednym z wyjaśnień tego zjawiska jest rzeczywiście niższy poziom produkcji serotoniny, która prowadzi do niestabilności emocjonalnej, drażliwości i wahań nastroju. Węglowodany powodują uwalnianie serotoniny, a to z kolei sprawia, że czujemy się lepiej i mniej przygnębieni, więc to  pragnienie ma sens z punku widzenia biologicznego” – wyjaśniają naukowcy.

„Płatki owsiane, brązowy ryż, słodkie ziemniaki, suszone owoce, mieszane pieczywo, jogurty, owoce i ziarna są przykładem zdrowych węglowodanów. Podczas gdy te produkty są regularnie spożywane w fazie lutealnej, apetyt na słodkie przekąski będzie mniejszy” – dodają.

ZOBACZ TAKŻE

Dieta na PMS

Badania z Narodowego Instytutu Żywienia i Technologii Żywności w Tunezji sprawdziło 30 zdrowych kobiet w wieku pomiędzy 18 a 45 lat.

Analizy dowiodły, że kobiety w ciągu trzech dni przed miesiączką spożywają 476 kalorii dziennie więcej niż w pozostałe dni miesiąca.

Ponad połowa wzrostu kalorii była spowodowana zwiększonym spożyciem węglowodanów. Badanie wykazało także, że panie w tym czasie przybierają na wadze.

Istnieją dowody na to, że kobiety nie jedzą dużych i bogatych posiłków podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego, jednak spożywają więcej przekąsek i częściej podjadają w ciągu dnia. Stąd bierze się przyrost masy ciała średnio o 0,3 kg na kilka dni przed miesiączką.

„Może to być wyjaśnione przez zmianę poziomu hormonów jajnikowych w czasie cyklu miesiączkowego. Podczas fazy lutealnej, gdy zarówno poziom estrogenów i progesteronu wzrasta, zwiększa się wchłanianie pokarmu, szczególnie słodkich produktów żywnościowych.

Pierwsza miesiączka ma ogromne znaczenie
Pierwsza miesiączka ma ogromne znaczenie [5 zdjęć]

Pamiętasz, kiedy dostałaś pierwszą miesiączkę? Warto się nad tym zastanowić w świetle badań, które powiązały

zobacz galerię

W pozostałym okresie miesiąca, kiedy poziomy tych hormonów są w normie, spożywanie pokarmów wydaje się zmniejszać” – stwierdzają w dyskusji nad wynikami badań tunezyjscy badacze.

Wahania apetytu, wzmożone pragnienie i utrata energii podczas cyklu miesiączkowego mogą wystąpić w tym samym czasie, kiedy następuje zmiana poziomu serotoniny.

Poprzednie badania wykazały, że jedzenie węglowodanów jest sztucznym sposobem na zwiększenie poziomu tego hormonu i poprawę nastroju.

Naukowcy podkreślają, że niezbędne jest wykonanie dalszych analiz na temat zmian hormonalnych i ich wpływu na zachowania kobiet.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze