Budzą się, gdy zegarek wskazuje 3:29. Taki jest powód
Wiele kobiet w okresie menopauzy zmaga się z bezsennością. Naukowcy odkryli jednak ciekawą zależność - wiele pań budzi się o określonej porze w nocy. Najczęściej, gdy zegar wskazuje 3:29 w nocy.
1. Problemy ze snem w okresie menopauzy
Badania wykazały, że aż trzy czwarte kobiet w okresie menopauzy i perimenopauzy zmaga się z bezsennością. Dla 69 proc. z nich ma to negatywny wpływ na samopoczucie fizyczne i stan emocjonalny.
Naukowcy zauważyli jednak, że znaczna część badanych kobiety wybudza się o godzinie 3:29 w nocy. Zespół postanowił przyjrzeć się bliżej tej ciekawej zależności.
"Objawy bezsenności są bardzo powszechne u kobiet w okresie okołomenopauzalnym, występują u około 40 do 50 proc. kobiet i utrzymują się, gdy kobiety wchodzą w okres menopauzy. Najczęstszą dolegliwością jest budzenie się w nocy i trudności z ponownym zaśnięciem" - wyjaśnia główna badaczka dr Fiona C. Baker.
Specjaliści wskazują, że głównym czynnikiem bezsenności w okresie menopauzy są wahania hormonalne i spadek żeńskich hormonów płciowych, w szczególności estrogenu i progesteronu.
"Te zmiany hormonalne mogą wpływać na regulację temperatury wewnętrznej organizmu i zaburzać rytm dobowy, utrudniając nie tylko zaśnięcie, ale i utrzymanie snu" - dodaje specjalistka.
Zobacz także: Najczęstsze dolegliwości towarzyszące menopauzie
2. Wszystkiemu winne hormony
Kobiety w okresie okołomenopauzalnym wykazują większą częstość występowania objawów bezsenności w porównaniu z ogólną populacją dorosłych. Dobra wiadomość jest taka, że problem zwykle ustępuje po menopauzie.
Wahania hormonalne mogą również prowadzić do zaburzeń nastroju, lęku i depresji, które mogą przyczyniać się do bezsenności. Zdrowy odpoczynek zaburzają także noce poty i uderzenia gorąca.
Dlaczego jednak większość pań wybudza się po 3 w nocy? Eksperci wskazują, że może to wynikać z godziny, o której zwykle wstają. Moment wybudzenia najczęściej przypada ok. cztery godziny przed alarmem.
Układ termoregulacyjny organizmu, pod wpływem zmian hormonalnych, staje się mniej stabilny, co prowadzi do tych nieprzyjemnych epizodów.
Estrogen ma działanie regulujące neuroprzekaźniki kontrolujące cykl snu i czuwania. Wraz ze spadkiem poziomu hormonu kobiety mogą doświadczać bezsenności, częstych wybudzeń i skrócenia fazy REM snu.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.