Długo lekceważyła zgagę. Gdy trafiła do lekarza, guz miał już 17 cm
38-letnia pielęgniarka cudem uniknęła śmierci po tym, jak zbagatelizowane objawy doprowadziły do diagnozy rzadkiego, wyjątkowo groźnego nowotworu.
W tym artykule
Nieoczekiwana diagnoza
Rachel Edge, 38-letnia matka dwójki dzieci z Bolton, wie, że, gdyby lekceważyła swoje objawy jeszcze dłużej, dziś nie byłoby jej już na świecie.
W 2022 roku usłyszała druzgocącą diagnozę: rak przełyku. Rzadki, agresywny nowotwór, który w Wielkiej Brytanii rozpoznawany jest u ok. 9 tys. osób rocznie. Dla porównania, w Polsce jest to ok. 1,3 tys. osób. Mimo dość rzadkiego występowania, o raku przełyku nie należy zapominać, bo, późno rozpoznany, ma wyjątkowo wysoki wskaźnik umieralności.
Objawy Rachel Edge z początku wydawały się niegroźne - zgaga, kwaśny posmak w ustach i ból w klatce piersiowej. Rachel nie zwracała na nie większej uwagi, ponieważ od 17. roku życia chorowała na przełyk Barretta - schorzenie samo w sobie zwiększające ryzyko nowotworu. Dzięki regularnym kontrolom nowotwór udało się wykryć na wczesnym etapie, choć sama Rachel przyznaje, że prawie zrezygnowała z wizyty u lekarza ze względu na natłok obowiązków.
Nowotwór sprzed 1,7 mln lat [Pixel]
Badania wykazały obecność guza o długości 17 cm. Konieczna była skomplikowana, dziewięciogodzinna operacja, podczas której usunięto dwie trzecie żołądka i dwa żebra. Rachel przeszła także chemioterapię, a w trakcie zabiegu doszło do pęknięcia śledziony, co niemal kosztowało ją życie.
Obecnie, mimo że udało jej się pokonać chorobę, codziennie zmaga się z jej skutkami.
- Mam 150 szwów w brzuchu i 98 w plecach. Ból i zmęczenie towarzyszą mi każdego dnia - powiedziała Rachel na łamach "The Sun".
Wczesna diagnoza ratuje życie
Rak przełyku to nowotwór o wyjątkowo niskim wskaźniku przeżywalności – jedynie 12 proc. pacjentów przeżywa ponad 10 lat od diagnozy. Mimo to, eksperci podkreślają, że diagnoza nie jest już wyrokiem śmierci, jak jeszcze 20 czy 30 lat temu, ale dla podjęcia skutecznego leczenia kluczowe jest wczesne rozpoznanie objawów.
Do najczęstszych należą:
trudności w przełykaniu,
nieuzasadniona utrata wagi,
zgaga lub niestrawność,
ból w gardle lub za mostkiem,
przewlekły kaszel, chrypka, ciemne stolce i zmęczenie.
Warto zwracać uwagę na te symptomy i nie bagatelizować ich, zwłaszcza jeśli utrzymują się przez dłuższy czas.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródła
- The Sun
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.