Domowa profilaktyka nietrzymania moczu
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
Nietrzymanie moczu może dotyczyć kobiet w każdym wieku, ponieważ nie jest związane z procesem starzenia się organizmu. Jego przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy, które podtrzymują cewkę moczową oraz pęcherz. Pierwszymi oznakami są: częste i niekontrolowane popuszczanie moczu, również w trakcie kichania, kaszlu, uprawiania sportu czy śmiechy oraz odczuwanie zwiększonego parcia na pęcherz.
O tym, jakie leczenie będzie odpowiednie, powinien zadecydować lekarz ginekolog – to on dobierze indywidualną terapię dającą najlepsze efekty. Zamiast leczyć, warto jednak zapobiegać – profilaktyka może okazać się bowiem znacznie bardziej skuteczna i mniej kosztowna. Im szybciej ją rozpoczniesz, tym lepsze efekty osiągniesz.
1. Odpowiednia dieta
Przede wszystkim zadbaj o prawidłowe odżywianie. Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu. Unikaj produktów wysoko przetworzonych, które mogą powodować zaparcia rozluźniające mięśnie dna miednicy.
Włącz do diety produkty bogate w magnez, takie jak: ziemniaki, banany, kukurydza, orzechy nerkowca, migdały, ciemne warzywa liściaste, ryby oraz awokado. Jest to pierwiastek, który zmniejsza skurcze mięśni pęcherza moczowego i umożliwia jego całkowite opróżnienie. Oprócz magnezu w twojej diecie nie powinno zabraknąć witaminy D, zmniejszającej ryzyko wystąpienia zaburzeń ze strony mięśni miednicy. Zrezygnuj za to z produktów zawierających kofeinę oraz alkohol, które podrażniają pęcherz moczowy i stymulują skurcze mięśni, w konsekwencji powodując nietrzymanie moczu.
To musisz wiedzieć
2. Jedz żurawinę i pij ziółka
Sok z żurawiny, podobnie jak przetwory czy suszone lub świeże owoce, ochraniają nabłonek dróg moczowych, przeciwdziałają stanom zapalnym i regulują odczyn moczu. Sok zapobiega również wytrącaniu się kryształów soli mineralnych, chroniąc przed kamicą. Regularne spożywanie soku z żurawiny daje również dobrą ochronę przeciwko bakteriom odpornym na antybiotyki. Właśnie ze względu na zjawisko uodporniania się bakterii na antybiotyki żurawina staje się coraz bardziej uznaną i polecaną metodą alternatywnej kuracji dróg moczowych.
Profilaktycznie bardzo dobre efekty przynosi również picie herbatek i naparów z ziół leczniczych. Najlepsza będzie herbata z przywrotnika pospolitego oraz palmy karłowatej. Zewnętrznie warto regularnie stosować wyciąg z tasznika – wcierany w okolice pęcherza poprawia napięcie mięśniowe. Sprawdzają się też ciepłe półkąpiele ze skrzypem, krwawnikiem i solą kuchenną.
3. Regularne ćwiczenia
Jedną z najlepszych metod zapobiegawczych są ćwiczenia mięśni dna miednicy. Jednym z ćwiczeń jest praca nad mięśniami Kegla, czyli tymi, które pracują podczas oddawania moczu. Ćwiczenie jest bardzo proste. Wystarczy zacisnąć mięśnie w taki sposób, jakbyś chciała zatrzymać oddawanie moczu. Trzeba wytrzymać tak jak najdłużej, a następnie rozluźnić mięśnie. Ćwiczenia należy powtarzać kilka razy dziennie do końca życia.
4. Odpowiednia higiena
Bardzo ważne w profilaktyce nietrzymania moczu jest zachowanie prawidłowych zasad higieny intymnej – tylko dzięki nim można uniknąć zakażenia dróg moczowych. Nie zapominaj, aby twoja bielizna była wykonana wyłącznie z naturalnych tkanin – najlepiej bawełny. Stosuj odpowiednie żele i płyny do higieny intymnej, zapewniające odczyn zbliżony do tego w pochwie – pH 5,5. Stosuj chusteczki odświeżające oraz specjalistyczne wkładki.
Komentarze