Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Mirosław Wojtulewicz

Zioła na nietrzymanie moczu. Naturalne metody wspomagające leczenie

Domowa profilaktyka nietrzymania moczu
Domowa profilaktyka nietrzymania moczu

Zioła na nietrzymanie moczu są dobrym wsparciem w przypadku problemów z kontrolą pęcherza. Ta dolegliwość w znaczący sposób wpływa na komfort codziennego życia, aktywność zawodową i towarzyską, poczucie własnej wartości, a nawet życie seksualne. Dlatego też warto włączyć metody ograniczające niekontrolowane wycieki. Jakie zioła na pęcherz wybrać?

spis treści

1. Czym jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu (inkontynencja moczowa) to dolegliwość, która objawia się niekontrolowanym wyciekiem moczu z pęcherza moczowego. Pacjent odczuwa zwykle nagłą potrzebę opróżnienia pęcherza, a następnie ma miejsce niezależne od woli popuszczenie moczu. Problem może pojawiać się tylko w określonych sytuacjach, kiedy występuje nacisk na pęcherz lub też niezależnie od nich.

Nietrzymanie moczu dotyka znacznie częściej kobiet niż mężczyzn, gdyż nierzadko ma ono związek z przebytymi ciążami, porodem, czy menopauzą. Choć mężczyźni także doświadczają niekontrolowanego wycieku moczu, to nie jest jednak to tak powszechne, jak u kobiet.

Wyróżnić można następujące rodzaje tej dolegliwości:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"
  • wysiłkowe nietrzymanie moczu – powstałe na skutek m.in. wysiłku fizycznego, pochylania, śmiechu, kaszlu, kichania,
  • naglące nietrzymanie moczu – niekontrolowany wyciek moczu poprzedzony parciem na mocz,
  • mieszane nietrzymanie moczu – połączenie wysiłkowego i naglącego nietrzymania moczu.

Wyróżnia się także inne typy nietrzymania moczu, jak moczenie nocne, ciągłe, pozacewkowe, czy niesklasyfikowane nietrzymanie moczu.

2. Leczenie nietrzymania moczu

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu? Osoby, które doświadczają tego problemu, powinny skontaktować się z lekarzem. W zależności od stopnia dolegliwości lekarz może zdecydować o leczeniu zachowawczym lub operacyjnym.

W przypadku leczenia zachowawczego ważna jest przede wszystkim zmiana stylu życia pacjenta, która sprowadza się przede wszystkim do:

  • utraty masy ciała (w przypadku nadwagi lub otyłości),
  • diety zapobiegającej zaparciom (zwiększenia spożycia błonnika),
  • rezygnacji z używek (alkoholu i kofeiny),
  • kontrolowania spożycia płynów (nie należy ograniczać spożycia, gdyż może prowadzić to do zaparć; warto jednak zaplanować ich przyjmowanie w ciągu dnia, tak by nie obciążać pęcherza jednorazowym spożyciem zbyt dużej ilości płynów),
  • fizjoterapii uroginekologicznej, ćwiczeń mięśni dna miednicy,
  • ograniczenia stresu,
  • ograniczenia pewnych czynności wysiłkowych (np. podnoszenia).

Ważna jest także edukacja pacjenta w zakresie właściwych nawyków toaletowych. Pomocny może być także dzienniczek mikcji, w którym zapisuje się czas i objętość spożytych płynów, oddanego moczu, ale też wszelkie epizody mimowolnego wycieku moczu i nagłego parcia na pęcherz.

Lekarz może zdecydować także o wdrożeniu odpowiedniej farmakoterapii. Ze specjalistą warto omówić także stosowanie witamin i minerałów (zwłaszcza witaminy D, czy magnezu) oraz suplementów poprawiających zdrowie układu moczowego i wzmacniających mięśnie dna miednicy.

To musisz wiedzieć

3. Leczenie nietrzymania moczu ziołami

Pomocne są też naturalne metody na nietrzymanie moczu, takie jak zioła. Dzięki nim pacjenci mogą zachować lepszą kontrolę nad pęcherzem, ale też ograniczać niektóre czynniki ryzyka sprzyjające nietrzymaniu moczu, jak zaparcia, czy infekcje układu moczowego. Ich stosowanie warto połączyć ze zdrową dietą i ćwiczeniami na wzmocnienie mięśni dna miednicy.

Zioła, które mogą wspierać terapię lub profilaktykę nietrzymania moczu to m.in.:

  • Owoce żurawiny – spożywanie owoców żurawiny poprawia codzienną mikcję, co wiąże się z ograniczeniem epizodów silnego parcia na pęcherz. Pomaga także w utrzymaniu ogólnego zdrowia oraz higieny pęcherza moczowego. Wspiera także profilaktykę infekcji, które mogą prowadzić do nietrzymania moczu.
  • Ziele pokrzywy – pokrzywa wykazuje właściwości moczopędne. Regularne wizyty w toalecie pozwalają zachować opróżniony pęcherz, co ogranicza nagłe parcia i niekontrolowane oddawanie moczu.
  • Dziewanna – wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne oraz moczopędne. Pomaga w oczyszczaniu pęcherza, wpływa korzystnie na jego zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie.
  • Korzeń mniszka lekarskiego – pomaga w leczeniu chorób pęcherza, działa moczopędnie. Zaliczany jest do jednych z bardziej skutecznych ziół oczyszczających. Wpływa także korzystnie na trawienie. Zmniejsza ryzyko zaparć, które sprzyjają nietrzymaniu moczu.
  • Owoce dzikiej róży – dzika róża posiada działanie moczopędne, przeciwzapalne i bakteriobójcze. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego.
  • Buchu (buko brzozowe) – wspomaga terapię zaburzeń oddawania moczu, wspiera funkcje układu moczowego.
  • Ekstrakt z pestek dyni – wspomaga i reguluję pracę układu moczowego. Pomaga zachować lepszą kontrolę oddawania moczu.
  • Jedwab kukurydziany, herbata z przywrotnika pospolitego, czy palmy karłowatej.

Zewnętrznie do pomocne może być także stosować wyciągu z tasznika.

4. Pielęgnacja i higiena intymna przy nietrzymaniu moczu

Warto pamiętać także o tym, że przy nietrzymaniu moczu bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny i pielęgnacji miejsc intymnych. Nadmiar wilgoci może bowiem powodować nie tylko nieprzyjemny zapach, ale też podrażnienia skóry, odparzenia, czy stany zapalne.

Ważne jest, więc przede wszystkim regularne mycie okolic intymnych łagodnymi produktami myjącymi i wodą, zachowanie odpowiedniego kierunku podcierania (od przodu do tyłu), stosowanie produktów chłonnych, a w razie konieczności wymiana bielizny (najlepiej z naturalnych tkanin).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze