Płukanie gardła solą i domowe sposoby na ból gardła
Ból gardła przytrafia się każdemu z nas, niezależnie od pory roku. Najczęściej pojawia się na przełomie zimy i wiosny, a latem doskwiera dzieciom. Pieczenie, kłucie, drapanie, problemy z połykaniem to tylko niektóre z uporczywych dolegliwości. Czy istnieją sposoby, by wyleczyć ból gardła lub chociaż go złagodzić? Czy istnieją skuteczne domowe metody na problemy z gardłem?
1. Przyczyny bólu gardła
Powodem bólu gardła i chrypy są zaburzenia w obrębie krtani, zwykle jest to jej podrażnienie albo zapalenie. Bolące gardło zazwyczaj towarzyszy przeziębieniu, grypie, anginie, zapaleniu krtani i gardła.
Pojawia się wtedy, kiedy długo przebywamy w pomieszczeniu o suchym powietrzu lub jesteśmy narażeni na częste zmiany temperatur. Zdarza się również u osób, które dużo mówią, między innymi u nauczycieli.
Podrażnione gardło często występuje u ludzi, którzy mają trudności z oddychaniem przez nos. Zatem, w trakcie oddychania ustami, narażają gardło na kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi.
2. Płukanie gardła solą
Płukać gardło można zarówno solą, jak i sodą. Zdaje się jednak, że częściej wybierana jest ta druga substancja. Swoją skuteczność zawdzięcza właściwościom przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym.
Wystarczy wsypać łyżkę białego proszku do szklanki i rozpuścić go w letniej wodzie. Takim roztworem możemy płukać gardło nawet cztery razy dziennie. Należy przy tej czynności zachować ostrożność – nie trzymać przygotowanej substancji zbyt długo w buzi.
Specjaliści raczej odradzają płukanie gardła solą, ponieważ substancja ta nie zadziała pozytywnie, jeśli będzie miała zbyt małe stężenie. Nie odkazi zatem w sposób zadowalający gardła.
Natomiast jeśli roztwór będzie miał za duże stężenie, ból nasili się, ponieważ sól zadziała agresywnie. Warto zatem wypróbować płukanie gardła sodą oczyszczoną, zabieg powinien dawać zadawalający efekt.
3. Jak poprawnie płukać gardło solą?
Są cztery zasady, według których powinniśmy postępować, by domowy zabieg przyniósł ulgę.
- Po pierwsze przygotowany przez nas roztwór powinien mieć temperaturę ciała.
- Po drugie czynność płukania należy powtarzać w ciągu dnia nawet do czterech razy.
- Nie należy płynu trzymać zbyt długo w ustach.
- Po czwarte nie należy wielokrotnie nabierać substancji do ust – z powodzeniem wystarczy, że nabierzesz do ust wodę z solą lub sodą około 3-4 razy.
4. Domowe sposoby na ból gardła
Oprócz płukania gardła solą lub sodą można wykorzystać roztwory z ziół. W tej roli zaleca się korę dębu, rumianek, szałwię i tymianek.
Napar z szałwii jest doskonałym lekiem przeciwzapalnym i odkażającym, służącym do płukania gardła oraz jamy ustnej przy anginie oraz chrypie. Gardło należy płukać co trzy godziny.
Dobrym pomysłem jest połączenie szklanki świeżego soku z buraków z jedną łyżką octu. Ta mieszanka pozytywnie wpłynie na kondycję gardła. Równie polecana jest płukanka z 10 g liści orzecha włoskiego, 10 g liści babki lancetowatej, 10 g rumianku szlachetnego i szklanki gorącej wody.
Napar należy podgrzewać przez 20 minut, a następnie przecedzić. Gardło warto płukać 2-3 razy dziennie. Często domowe metody umożliwiają ominięcie wizyty u lekarza i zastępują przyjmowanie antybiotyków, które osłabiają florę jelitową.
Pierwszym krokiem do poprawy samopoczucia powinno być zwiększenie wilgotności powietrza w domu. Na gorący kaloryfer można położyć mokry ręcznik, który zadziała jak nawilżacz powietrza. Zadbaj także o to, by dość często wietrzyć mieszkanie.
Zwróć uwagę również na odpowiednie nawodnienie organizmu, pij letnie napary z ziół, różnego rodzaju herbaty i wodę z naturalnym sokiem owocowym. Staraj się nie przemęczać, gdy dokucza ból gardła.
Najlepiej pozostań w domu, tyle ile możesz i przebywaj w cieple. To zawsze pomaga w walce ze wszelkiego rodzaju infekcjami.
Po płukaniu gardła solą tudzież sodą warto także zadbać o obecność miodu w diecie. Można go jeść lub dodawać do napojów. Cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, ponieważ ma właściwości łagodzące, a ponadto nie pozwala rozwijać się bakteriom, wirusom ani grzybom.
Nie możemy też zapomnieć o dobroczynnym działaniu czosnku, który wykazuje działanie przeciwwirusowe, a także przeciwbakteryjne. Świetnie zatem sprawdza się w leczeniu infekcji, gdy spożywamy minimum dwa ząbki dziennie.
Nie zapomnij o owijaniu szyi szalikiem i ciepłym ubraniu. Unikaj również pikantnych przypraw i ostrych potraw, gdyż podrażnią bolące gardło. Jeśli ból jest silny, utrudnia oddychanie, a domowe sposoby nie pomagają, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.