Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na przebarwienia – co warto wiedzieć?

Domowe sposoby na przebarwienia, obok zabiegów stosowanych w gabinetach kosmetycznych, pozwalają na usunięcie ze skóry nieestetycznych plam.
Domowe sposoby na przebarwienia, obok zabiegów stosowanych w gabinetach kosmetycznych, pozwalają na usunięcie ze skóry nieestetycznych plam. (123rf)

Domowe sposoby na przebarwienia, obok zabiegów stosowanych w gabinetach kosmetycznych, pozwalają na usunięcie ze skóry nieestetycznych plam. Zmiany, które obserwuje się twarzy i innych częściach ciała, pojawiają się z różnych przyczyn. To problem wielu kobiet. Jak usunąć przebarwienia? Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Domowe sposoby na przebarwienia

Domowe sposoby na przebarwienia umożliwią redukcję bądź zmniejszenie widoczności plam skórnych. Są wygodną i tańszą alternatywą dla zabiegów kosmetycznych. To dlatego korzysta z nich wiele pań. Trzeba wiedzieć, że przebarwienia to problem, który najczęściej dotyka kobiety.

Nieestetyczne zmiany skórne najczęściej pojawiają się na twarzy, ale również na dłoniach, dekolcie i przedramionach. Nie dodają uroku, a i często są krępujące, wywołują zainteresowanie i dyskomfort. To dlatego warto wiedzieć, jak się ich pozbyć w prosty i skuteczny sposób.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Jakie są najpopularniejsze domowe sposoby na przebarwienia? Do zabiegów wykorzystuje się:

  • sok z cytryny, który rozjaśnia skórę. Dobrym pomysłem jest wykonanie toniku z cytryną. Wystarczy wycisnąć z niej sok i rozcieńczyć wodą. Należy przecierać nim skórę dwa razy dziennie. Ważne, by tonik przechowywać w lodówce, w zamykanym pojemniku,
  • sodę, która ma właściwości rozjaśniające, a dodatkowo przyśpiesza złuszczanie się skóry, dzięki czemu przebarwienie stopniowo się rozjaśnia. Jak pomaga soda na przebarwienia? Papkę z łyżki proszku z odrobiną wody trzeba wetrzeć w skórę objętą przebarwieniem i po kilku minutach zmyć za pomocą wody,
  • żel z aloesu, który nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale i nawilża skórę. Dzięki systematyczności zabiegów przebarwienia będą się stawały coraz mniej widoczne,
  • ziemniaki, które działają na skórę rozjaśniająco. Można kłaść na skórę plasterki ziemniaka bądź maskę ze startych ziemniaków. Po kwadransie należy dokładnie oczyścić skórę za pomocą wody,
  • kefir, zsiadłe mleko, jogurt naturalny. Skórę rozjaśnia zawarty w nich kwas mlekowy. Jak usunąć przebarwienia na twarzy za pomocą nabiału? Chcąc osiągnąć dobry efekt, warto nakładać je codziennie na zmienione miejsca na 15-20 minut, po czym zmyć ciepłą wodą,
  • ocet jabłkowy. Zwarte w nim kwasy owocowe hamują melanogenezę i zapobiegają powstawaniu przebarwień. Ocet wyrównuje koloryt skóry i eliminuje niedoskonałości, ale pobudza również krążenie, nawilża oraz zapobiega powstawaniu zmarszczek,
  • świeży ogórek, który rozjaśnia, nawilża i tonizuje skórę,
  • olej rycynowy, który rozjaśnia ciemne plamy oraz spłyca blizny.

Warto pamiętać, że domowe sposoby na przebarwienia na twarzy są skuteczne w przypadku niewielkich plam. Przy bardziej rozległych i ciemniejszych zmianach są jedynie wsparciem profesjonalnej terapii.

Zobacz także:

2. Przyczyny przebarwień skóry

Przebarwienia skóry można leczyć, stosując zarówno domowe sposoby, jak i zabiegi kosmetyczne, a jeśli to możliwe, trzeba im zapobiegać. Ważny jest higieniczny tryb życia czy unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Aby jednak móc wdrożyć profilaktykę, warto wiedzieć, jakie są przyczyny przebarwień.

Przebarwienia to skutek nierównomiernego nagromadzenia się melaniny, czyli barwnika występującego głównie w najgłębszej warstwie naskórka, włosach i naczyniówce gałki ocznej. Za przebarwienia odpowiadają zaburzenia w obrębie procesu melanogenezy, to jest tworzenia barwnika skóry odpowiadającego za powstawanie opalenizny. Ponieważ ten w obrębie komórek skóry rozkłada się nierównomiernie, pojawiają się nieestetyczne przebarwienia.

Melanogenezę, czyli proces tworzenia się melaniny zapoczątkowuje promieniowanie słoneczne UVA i UVB i regulują ją hormony produkowane przez jajniki, tarczycę, przysadkę i nadnercza.

Częstą przyczyną przebarwień są zaburzenia hormonalne (zwiększony poziom estrogenu i progesteronu). To dlatego tak często obserwuje się je u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną lub będących w okresie menopauzy. Szczególnie narażone są ciężarne, które często mają problemy z pojawieniem się na skórze twarzy ostudy. Tego typu przebarwienia stopniowo zanikają po porodzie.

Przebarwienia mogą także pojawiać się w wyniku zbyt częstej i intensywnej ekspozycji na słońce, towarzyszą także różnym chorobom, takim jak trądzik pospolity, ale i nadczynność tarczycy. Przebarwienia trądzikowe powstają przez nieumiejętne wyciskanie pryszczy lub rozdrapywanie krostek.

Powstawianiu zmian skórnych sprzyja także niehigieniczny tryb życia:

  • stres,
  • niewłaściwa dieta uboga w makroelementy oraz mikroelementy,
  • częsty i bezpośredni kontakt z silnymi chemikaliami,
  • przyjmowanie niektórych leków (na przykład antybiotyków czy antydepresantów, ziele dziurawca).

Zmiany skórne pojawiają się także również z upływem czasu. Wówczas są naturalnym elementem procesu starzenia. Plamy starcze, czyli plamy wątrobowe, to skutek kumulacji uszkodzeń DNA komórek naskórka w efekcie nadmiaru wolnych rodników i promieniowania słonecznego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze