Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Jak wywołać poród - naturalne sposoby na wywołanie porodu, badanie naukowców, bezpieczeństwo

Jak wywołać poród - naturalne sposoby na wywołanie porodu, badanie naukowców, bezpieczeństwo
Jak wywołać poród - naturalne sposoby na wywołanie porodu, badanie naukowców, bezpieczeństwo (Zdjęcie autorstwa M Sundstrom / CC BY-SA 2.0)

Kalendarz ciąży obejmuje 40 tygodni. Czasami bywa jednak, że akcja porodowa ulega opóźnieniu. Końcowy okres ciąży jest wielkim oczekiwaniem. Przyszła mama odczuwa coraz większy dyskomfort. Codzienne czynności są dla niej wielkim wysiłkiem. Kiedy termin porodu minął, a dziecko nie kwapi się do przyjścia na świat, wiele mam decyduje się na wypróbowanie naturalnych metod, które mogą go przyśpieszyć. Jakimi naturalnymi metodami można wywołać poród? Poniżej prezentujemy sposoby na naturalne wywoływanie porodu.

spis treści

1. Naturalne sposoby na wywołanie porodu

Naturalne sposoby na wywołanie porodu są stosowane z wielu względów. Należy do nich między innymi chęć uniknięcia medycznych, inwazyjnych metod wywoływania porodu. Poród indukowany, kiedy kobieta jest hospitalizowana i podaje się jej kroplówkę z oksytocyną – hormonem przyspieszającym poród – należy do metod ostatniego wyboru.

Z najnowszych badań wynika, że ponad połowa kobiet spodziewających się dziecka, pod koniec ciąży próbuje różnych domowych sposobów na wywołanie porodu. Najpopularniejsze sposoby na to, jak przyspieszyć poród, to chodzenie, uprawianie seksu, ostre jedzenie lub stymulacja sutków. Na takie metody przyspieszania porodu decydują się zazwyczaj młode kobiety, które są w ciąży pierwszy raz i których ciąża przekroczyła już 39. tydzień.

Zobacz film: "Poród w prywatnej klinice?"

Źródłem wiedzy na temat tego jak przyspieszyć poród są zwykle przyjaciele i rodzina. Okazuje się, że mniej niż połowa ciężarnych rozmawia ze swoim lekarzem, jak przyspieszyć poród.

Wśród tych szczególnie popularnych, a zarazem naturalnych sposobów wywoływania porodu wyróżnić należy:

  • Chodzenie - miłośnicy medycyny naturalnej uważają, że intensywne chodzenie w końcowym okresie ciąży może przyspieszyć akcję porodową. Chodzenie może pomóc wyciągnąć dziecko w dół miednicy zgodnie z siłą grawitacji i przyspieszyć skurcze porodowe. Kobietom, które spodziewają się dziecka zaleca się wchodzenie po schodach lub szybkie maszerowanie. Niezwykle istotne jest to, by nie przesadzać z wysiłkiem fizycznym. Aktywność fizyczną należy dozować, tym sposobem, można przyspieszyć akcję porodową.

  • Seks - to kolejny naturalny sposób polecany na wywołanie porodu. Dlaczego? W składzie spermy znajdują się prostaglandyny – hormony, które mogą pomóc w rozszerzeniu szyjki macicy. Orgazm wyzwala hormon miłości zwany oksytocyną, która może wywołać skurcze.

  • Olej z pierwiosnka - niektóre położne zalecają przyjmować go doustnie. Jest to kolejna, naturalna metoda przyspieszenia akcji porodowej. Istnieje wiele możliwości aplikowania oleju z pierwiosnka. Można go przyjmować doustnie lub wcierać bezpośrednio w szyjkę macicy. Mamy sporo wątpliwości, co do drugiej metody, dlatego wszystkim zainteresowanym odradzamy wcieranie oleju.

  • Olej rycynowy - większości z nas olej rycynowy kojarzy się ze środkiem na przeczyszczenie. Innym z kolei olej ten kojarzy się z pielęgnacją włosów. Wcieranie oleju rycynowego powoduje wzmocnienie cebulek włosowych. Regularne stosowanie tego naturalnego kosmetyku zapobiega również wypadaniu włosów. Co ciekawe, niektóre osoby traktują olej rycynowy jako środek przyspieszający poród. Środek ten działa przeczyszczająco, powoduje skurcze jelit, które z kolei drażnią macicę. Zanim skorzystacie z tej metody, koniecznie skonsultujcie się ze swoim lekarzem.

  • Akupresura - jest starożytną sztuką leczniczą, polegającą na uciskaniu palcami kluczowych punktów na ciele. Uciskanie niektórych miejsc na mapie naszego ciała ingeruje w zdolność organizmu do samoleczenia. Zwolennicy naturalnych metod wywoływania porodu również korzystają z bogactwa akupresury. Masaż w przypadku kobiety ciężarnej będzie pobudzał a także stymulował macicę do skurczów.

  • Stymulacja sutków - wykonywana przez co najmniej dwie godziny dziennie może przyspieszyć akcję porodową. Wszystko to za sprawą uwalniania się oksytocyny przyspieszającej skurcze porodowe.

  • Liście maliny - oto kolejna metoda na przyspieszenie akcji porodowej. Zdaniem wielu kobiet, liście maliny są niezwykle skuteczne. Można przyjmować je w tabletkach albo w formie naparu. Smak liści malin nie należy do przyjemnych, jednak, może pomóc w wywołaniu porodu.

Owoce tropikalne - takie jak mango, kiwi i ananas, zawierają enzym, który może przyspieszyć poród.

2. Co na temat naturalnych sposobów wywoływania porodu sądzą naukowcy?

W 2008 roku przez 4 miesiące naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio rozdawali kwestionariusze kobietom, które leżały w szpitalu po porodzie. Uczestniczki badania były w wieku powyżej 18 lat, a ich ciąża trwała przynajmniej 37 tygodni. Dzieci, które urodziły, były zdrowe i nie wymagały intensywnej opieki. Jak się okazuje, spośród 201 badanych kobiet, aż 102, czyli 50,7%, zastosowały metody wywoływania porodu.

Twórca badania – profesor Jonathan Schaffir – twierdzi, że chociaż domowe sposoby na to jak przyspieszyć nie są szkodliwe dla matki ani dziecka, to lekarz prowadzący ciążę powinien o nich wiedzieć. Niepokojący jest sam fakt, że tak wiele kobiet chce wcześniej zakończyć ciążę.

Mechanizm indukcji porodunie jest do końca poznany, ale najprawdopodobniej ważną rolę odgrywają w nim hormony wydzielane przez płód. Wynika z tego, że bez względu na kroki, jakie kobiety podejmują w celu przyspieszenia porodu, tak naprawdę nie mają większego wpływu na to, jak przyspieszyć poród.

Profesor Jonathan Schaffir przedstawił w swoim kwestionariuszu 11 metod na to jak przyspieszyć poród. Zadaniem badanych kobiet było wskazanie, z których metod skorzystały. Oto najpopularniejsze metody na to, jak przyspieszyć poród:

Ponadto w kwestionariuszu należało uzupełnić podstawowe dane demograficzne i wskazać, od kogo kobieta dowiedziała się o sposobach na to, jak przyspieszyć poród.

Okazuje się, że tylko 99 kobiet na 201 nie próbowało przekonać się jak przyspieszyć poród. Spośród 102, które próbowały, 87 wybrało chodzenie, 46 stosunek płciowy, 22 ostre jedzenie, 15 stymulację sutków, 5 środek przeczyszczający, 4 ćwiczenia, 2 akupunkturę, 1 masturbację i 1 suplementy ziołowe.

Niektóre z nich stosowały więcej niż jedną metodę na to, jak przyspieszyć poród. Żadna z badanych kobiet nie zadeklarowała stosowania głodówki lub lewatywy do wywołania porodu. Uczestniczki badania jako źródło informacji o sposobach na to, jak przyspieszyć poród, podały: rodzinę (41), przyjaciół (37), lekarza (26), internet (11), inne media (9), pielęgniarki (6). Tylko 46 kobiet powiedziało swojemu lekarzowi o tym, że próbują sprawdzić, jak przyspieszyć poród.

Schaffir twierdzi, że jedyną metodą, która może pomóc w wywołaniu porodu, jest stymulacja sutków. Prowadzi to bowiem do wydzielania hormonu – oksytocyny, która może wywołać skurcze macicy. Warto pamiętać, że tego typu skurcze macicy trudno jest kontrolować i w efekcie mogą być silniejsze niż potrzeba.

3. Naturalne sposoby na wywołanie porodu a bezpieczeństwo

Naturalne sposoby wywołania porodu są przedmiotem zainteresowania wielu ciężarnych kobiet. Zanim skorzystacie z powyższych metod, koniecznie skonsultujcie się ze swoim lekarzem. Niektóre sposoby mogą wyrządzić więcej krzywdy niż pożytku, dlatego należy być ostrożnym. Przyspieszanie porodu określonymi metodami powinien zalecić lekarz prowadzący ciążę. W przypadku ciąży przenoszonej często wykonuje się badanie KTG, by monitorować stan płodu oraz czynność skurczową macicy. Poród po terminie nie jest jakąś tragedią, ale należy zachować ostrożność i mieć na uwadze zdrowie dziecka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze