Trwa ładowanie...

Dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii (HIPEC) w leczeniu raka jajnika

Avatar placeholder
23.04.2019 15:08
Dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii (HIPEC) w leczeniu raka jajnika
Dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii (HIPEC) w leczeniu raka jajnika (123RF)

Co roku u około 3700 diagnozuje się raka otrzewnej, jajowodu lub jajnika. Aż u 70% chorych rak jajnika jest w stadium zaawansowanym, przez długi czas nie daje bowiem żadnych objawów. Tylko 30% pacjentek z zaawansowaną postacią nowotworu jajnika przeżywa 5 lat i więcej. Niepokojące symptomy (guz jajnika, powiększenie obwodu brzucha) pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Wówczas szanse na skuteczne leczenie są znacząco mniejsze niż na wczesnym etapie rozwoju choroby. Obecnie nadzieją dla pacjentek jest procedura lecznicza, która łączy dootrzewnową perfuzyjną chemioterapię w warunkach hipertermii (HIPEC) z zabiegiem cytoredukcyjnym (operacją prowadzącą do zmniejszenia masy nowotworu).

spis treści

1. Nowa metoda leczenia raka jajnika

W czerwcu 2012 roku po raz pierwszy w Klinice Ginekologii Onkologicznej Instytutu Onkologii w Warszawie przeprowadzono nowatorską procedurę łączącą zabieg cytoredukcyjny i dootrzewnową perfuzyjną chemioterapię w warunkach hipertermii. Zastosowanie hipertermii (podnoszenie temperatury ciała pacjenta) pozwala na zwiększenie skuteczności chemioterapii, wyższa temperatura powoduje bowiem redukcję masy guza, uszkodzenie tkanki nowotworowej oraz optymalizację cytotoksyczności chemioterapeutyków. Ponadto hipertermia przyczynia się do wyraźnej redukcji bólu.

Metoda HIPEC jest zalecana przede wszystkim pacjentkom z rozsiewem śródotrzewnowym, które były poddawane wszystkim pozostałym metodom leczenia, ale bez pożądanych efektów. Nie każda chora kobieta może jednak skorzystać z tej metody. Przeciwwskazania do HIPEC to: wiek powyżej 70 lat oraz przerzuty do płuc, wątroby lub węzłów chłonnych zaotrzewnowych. Z zabiegu skorzystać mogą również pacjentki z mięsakami, rozsianym rakiem szyjki macicy lub trzonu, a także osoby z innymi chorobami nowotworowymi. Niestety, metoda HIPEC nie jest pozbawiona ryzyka powikłań. Komplikacje są związane głównie z zabiegiem cytoredukcyjnym, jest to bowiem rozległa interwencja chirurgiczna. Około 3% pacjentów umiera, a u pozostałych mogą pojawić się zaburzenia w układzie krzepnięcia oraz przejściowe zaburzenia w obrębie układu oddechowego. Do powikłań HIPEC, typowych dla chemioterapii należą również nudności oraz wymioty. Procedurę przeprowadza się u pacjentki tylko raz.

2. HIPEC w Polsce

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

W naszym kraju metoda HIPEC została zarejestrowana w systemie Jednorodnych Grup Pacjentów, co oznacza, że nie stanowi eksperymentu medycznego, tylko jest uznaną metodę leczenia. Obecnie w Polsce z 35 pacjentek, które zostały poddane procedurze HIPEC aż 31 żyje bez wznowy. Jakość życia chorych poprawia się już po 3 miesiącach, a długość życia zwiększa się 2-3-krotnie. Na razie dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii jest przeprowadzana wyłącznie w Centrum Onkologii w Warszawie, ale zainteresowanie metodą HIPEC wykazują kolejne ośrodki medyczne w Polsce.

Artykuł powstał na podstawie materiałów Programu „Jestem przy Tobie” (www.jestemprzytobie.pl), skierowanego do kobiet chorych na raka narządów płciowych oraz bliskich im osób.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze