Trwa ładowanie...

Dostinex – wskazania, zalecenia, możliwe skutki uboczne

 Kinga Olchowy
23.11.2021 11:59
Lex Dostinex należy stosować doustnie, najlepiej podczas posiłków.
Lex Dostinex należy stosować doustnie, najlepiej podczas posiłków. (AdobeStock)

Dostinex to lek w postaci tabletek stosowany w chorobach układu moczowo-płciowego oraz przy zaburzeniach związanych z hormonami płciowymi. Polecany przez ginekologów i endokrynologów, dzięki kabergolinie hamuje wydzielanie prolaktyny oraz laktację. W jednej tabletce znajduje się 0,5 g kabergoliny i 75,9 mg laktozy. Kabergolina o szerokim spectrum właściwości pełni kluczową rolę w działaniu leku Dostinex.

spis treści

1. Kiedy stosować lek Dostinex

Lek Dostinex zaleca się w celu zapobiegania laktacji po porodzie albo zahamowaniu laktacji, która już się rozpoczęła. Lekarze przepisują Dostinex również w leczeniu gruczolaku przysadki, na wskutek nadmiernego wydzielania przez niego hormonów co w konsekwencji prowadzi m.in. do niepłodności, zaburzeń miesiączkowania czy mlekotoku.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Wpływ hormonów na osobowość"

Dostinex stosuje się przy zaburzeniach związanych z nadmiernych wydzielaniem prolaktyny, w leczeniu zespołu pustego siodła tureckiego czy idiopatycznej hiperprolaktynemii. Lek zaczyna działać już po około 3 godzinach od podania.

Lek ten jest produktem trwałym – utrzymuje się w organizmie nawet do 28 dni u zdrowych osób. Wiąże się z białkami osocza w około 42%. Zostaje wydalany razem z moczem i kałem (ok. 2%).

2. Dawkowanie Dostinexu

Lex Dostinex należy stosować doustnie, najlepiej podczas posiłków. Maksymalna dobowa dawka leku wynosi 3 mg. Przy próbie zahamowania laktacji należy podać 1 mg leku, w jednej dawce, w pierwszym dniu po porodzie.

W leczeniu przerwania wydzielania mleka Dostinex podaje się w dawce 0,25 mg co dwanaście godzin przez okres dwóch dni. Podczas leczenia zaburzeń związanych z nadmiernym wydzielaniem prolaktyny początkowo zaleca się podawanie 0,5 mg w ciągu tygodnia w jednej lub w dwóch dawkach.

Ważne, aby dawkę tygodniową leku Dostinex zwiększać stopniowo aż do uzyskania optymalnego działania terapeutycznego.

3. Możliwe skutki uboczne Dostinexu

Dostinex podobnie jak inne leki może powodować wystąpienie działań niepożądanych.

  • Bardzo często występuje: bóle i zawroty głowy, wymioty, bóle brzucha, nieżyt żołądka, zaparcia wada zastawkowa serca, zapalenie osierdzia, wysięk do osierdzia.
  • Często: nadciśnienie ortostatyczne, depresja, wymioty, bóle piersi.
  • Niezbyt często: omdlenia, świąd, zwiększone libido, łysienie, wysypka, obrzęki, duszność, skurcz naczyniowy palców rąk, napady nagłego zasypiania.
  • Rzadko: alergiczne reakcje skórne, kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zmęczenie mięśni, ból w nadbrzuszu.
  • Bardzo rzadko: zwłóknienie płuc.

4. Przeciwskazania do stosowania Dostinexu

Leku Dostinex nie należy stosować u kobiet borykających się z nadciśnieniem indukowanym ciążą, nadciśnieniem poporodowym i stanem przedrzucawkowym. Ponadto, u osób, które były leczone agonistami dopaminy zaobserwowano patologiczną skłonność do hazardu oraz zwiększone libido.

Zobacz także:

5. Cena i zamienniki

Dostinex należy do droższych leków. Za opakowanie o dawce 0,5 mg zawierające dwie sztuki trzeba zapłacić ok. 95-105 zł. Osiem sztuk tego produktu to koszt prawie 400 zł. Lek Dostinex niestety nie posiada zamienników.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze