Masz takie paznokcie? Nie ignoruj, to cholesterol zapycha tętnice
Cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak jego nadmiar może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, szczególnie jeśli chodzi o układ krążenia. Warto więc rozróżniać objawy, które mogą świadczyć o nadmiernej, szkodliwej ilości cholesterolu.
1. Cholesterol jest ważny, ale nie w nadmiarze
Cholesterol dzieli się na dwie frakcje: "dobry" HDL, który chroni nasze naczynia krwionośne, oraz "zły" LDL, którego nadmiar odkłada się w tętnicach, prowadząc do ich zwężenia.
Niestety, podwyższony poziom cholesterolu zazwyczaj nie daje wyraźnych objawów, co sprawia, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Dowiadujemy się o problemie często dopiero wtedy, gdy skutki są już odczuwalne w postaci chorób układu krążenia.
Jednym z takich schorzeń jest PAD (Peripheral Arterial Disease), czyli choroba tętnic obwodowych, na którą narażone są zwłaszcza osoby po 50. roku życia. Ryzyko jej rozwoju zwiększa się także przy występowaniu otyłości, nadmiernego stresu, palenia tytoniu, zbyt wysokiego ciśnienia czy cukrzycy.
2. Choroba tętnic obwodowych (PAD) – zagrożenie dla zdrowia
PAD rozwija się, gdy w tętnicach gromadzą się złogi cholesterolu, co prowadzi do ich zwężenia i utrudnia przepływ krwi. Niestety, w początkowej fazie PAD nie daje wyraźnych objawów, dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich układ krążenia jest zagrożony.
Istnieją jednak pewne sygnały, które mogą wskazywać na problemy z tętnicami. Jednym z nich są zmiany w kondycji paznokci u stóp – jeśli nagle rosną one bardzo wolno, są miękkie i łamliwe, może to sugerować problem z krążeniem. Nie są to jednak jedyne objawy rozwijającej się choroby tętnic obwodowych.
Do innych należą skurcze i bóle nóg, zmiany skórne na nogach (bardziej błyszcząca skóra, mniejsza liczba włosów), częstsze uczucie zimna stóp, a także owrzodzenia na stopach, palcach i piętach.
3. Krok do miażdżycy
Nieleczony wysoki poziom cholesterolu może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nadmiar cholesterolu LDL odkłada się w ścianach tętnic, co prowadzi do ich zwężenia i twardnienia, a finalnie do miażdżycy.
Miażdżyca zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu oraz choroby wieńcowej. Wysoki poziom cholesterolu sprzyja także rozwojowi nadciśnienia oraz cukrzycy typu 2, co dodatkowo obciąża organizm.
Kontrola poziomu cholesterolu, zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna to klucz do zachowania zdrowego układu krążenia i unikania groźnych powikłań.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.