Trwa ładowanie...

Ostrzegają, że narządy są wyniszczone. Objawy chorych jelit, wątroby i trzustki mogą pojawić się na skórze

 Karolina Rozmus
30.04.2022 16:57
Objawy chorych jelit, trzustki czy wątroby mogą pojawić się na skórze
Objawy chorych jelit, trzustki czy wątroby mogą pojawić się na skórze (Getty Images)

Owrzodzenia, stany zapalne, a może krostki i nadmierna suchość naskórka? Nie lekceważmy ich, bo czasem to nieme wołanie organizmu o pomoc. Wiele zmian skórnych jest powiązanych z chorobami układu pokarmowego, także tymi najgroźniejszymi, jak nowotwory. Doświadcza ich nawet jedna trzecia pacjentów stawiających się u gastroenterologa.

spis treści

1. Choroby jelit a zmiany skórne

Nieswoiste stany zapalne jelit, jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) mogą się objawiać bólami brzucha i utratą masy ciała chorego. Bywa jednak, że długo nie dają specyficznych, alarmujących objawów, ale nieleczone grożą niedokrwistością, a nawet perforacją jelit.

Chorobom zapalnym jelit mogą też towarzyszyć zmiany skórne. Wśród nich aż 15 proc. pacjentów, najczęściej kobiety, mają rumień guzowaty. To guzki i guzy o barwie przechodzącej z brunatnej aż do jasnozielonej umiejscowionych na przedniej powierzchni podudzi. Rzadziej pojawia się piodermia zgorzelinowa, czyli szybko rozprzestrzeniające się czerwone guzki lub krosty. W przeciwieństwie do rumienia guzowatego nie ustępują w ciągu kilku tygodni, ale mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, a nawet lat. Nieleczone stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

2. Chora wątroba – pierwsze objawy widać na skórze

Zobacz film: "Objawy choroby Crohna, które łatwo przegapić"

Wśród chorób wątroby coraz częściej pojawia się stłuszczenie narządu, będące konsekwencją nadmiernych ilości alkoholu lub niewłaściwej diety i braku aktywności fizycznej. Lekarze zwracają uwagę, że ze względu na właściwości regeneracyjne, wątroba przez wiele lat może nie manifestować choroby. Hepatolog i specjalista chorób zakaźnych, dr Krzysztof Gierlotka mówi, że mogą minąć nawet dekady.

- Początkowo chorzy zaczynają zgłaszać niespecyficzne objawy w prawym podżebrzu tj. pobolewanie, uczucie ciężaru, pieczenia, gniecenia. Można powiedzieć, że są to pierwsze subtelne objawy chorej wątroby. Bardziej widoczne symptomy, to np. zażółcenie twardówek, skóry, obrzęki kończyn dolnych czy wodobrzusze. Te symptomy świadczą już jednak o poważnym uszkodzeniu narządu – tłumaczy ekspert w rozmowie z WP abcZdrowie.

Wysokie stężenia bilirubiny w organizmie to nie tylko żółtaczka, ale także silny świąd skóry. W przypadku chorób wirusowych wątroby, mogą na skórze pojawić się sinoczerwone grudki o płaskiej powierzchni, które lokalizują się w okolicach stawów skokowych i nadgarstków. To liszaj płaski.

3. Trzustka – jakich objawów szukać na skórze?

Trzy najpoważniejsze choroby dotykające tego narządu to ostre lub przewlekłe zapalenie trzustki, a także nowotwór. Są podstępne i bardzo niebezpieczne. O ile ostre zapalenie trzustki przebiega z silnymi bólami brzucha i wysoką gorączką, o tyle rak trzustki czy zapalenie przewlekłe mogą rozwijać się niemal niepostrzeżenie.

Na skórze również może pojawić się charakterystyczne zażółcenie. Innym objawem jest wysypka lokalizująca się w okolicy pępka, a także tzw. sinica marmurkowata.

- Ostre zapalenie trzustki może mieć bardzo ciężki przebieg. Może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, w tym również do zaburzeń krzepnięcia. Właśnie w tym mechanizmie może się pojawić plamica, ale to nie jest objaw charakterystyczny dla choroby trzustki, tylko wykładnik niewydolności wielu narządów w naszym organizmie - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Piotr Eder z Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

- Pacjent z przewlekłym zapaleniem trzustki to często pacjent niedożywiony, jeżeli oczywiście choroba jest na zaawansowanym etapie, gdzie pojawiają się zaburzenia trawienia i wchłaniania. Wtedy mogą wystąpić niedobory witamin i różnych pierwiastków. To może dawać skórne manifestacje, takie, które są spotykane w przypadku niedoborów witamin. Mogą występować zmiany troficzne w obrębie śluzówek, zajady, zmiany dotyczące owłosienia - wyjaśnia prof. Eder.

Niestety, eksperci zgodnie przyznają, że objawy skórne bywają najczęściej ignorowane przez Polaków. Szybciej niepokojące zmiany zgłaszają dermatologom, niż wykonują diagnostykę w kierunku raka.

4. Opryszczkowate zapalenie skóry a celiakia

Gdy choroba atakuje jelita, objawy są bardzo zróżnicowane. Alergia na gluten może prowadzić do upośledzenia wchłania witamin, mikro- i makroelementów z pożywienia. Blada, sucha skóra, nadżerki, a nawet stany zapalne skóry mogą być widoczną gołym okiem konsekwencją celiakii.

- Zaburzenie wchłaniania tłuszczów prowadzi do niedoborów witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - A, D i K. Ponadto, w wyniku zaniku kosmków, dochodzi do niedoborów innych składników odżywczych, wśród nich witamin B oraz mikroelementów, takich jak żelazo – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.

Ekspertka przyznaje, że celiakia ma też skórną postać, nazywaną chorobą Duhringa, czyli opryszczkowatym zapaleniem skóry, które charakteryzuje się powstawaniem pęcherzykowo-grudkowych zmian skórnych.

5. Inne objawy skórne

To nie wszystko. Zmiany na skórze w postaci trądziku różowatego, bąbli pokrzywkowych, rogowacenia ciemnego, aft, łuszczycy pospolitej, odczynów alergicznych, czy wspomnianej już piodermii, mogą wskazywać także na inne problemy układu pokarmowego:

  • zakażenia pasożytnicze – od owsików aż po tasiemca,
  • infekcje bakteryjne jelit – w tym Salmonella, Shigella, Yersinia czy Campylobacter,
  • zakażenie Helicobacter Pylori,
  • rak żołądka,
  • gruczolakorak żołądka, okrężnicy i odbytnicy,
  • polipy na jelitach.

Wniosek jest jeden. Nigdy nie lekceważ zmian, które pojawiają się na skórze, bo mogą być zwiastunem wielu poważnych chorób.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze