Dowiedz się, z jakim typem stresu się zmagasz i skutecznie się z nim uporaj
Stres to odczucie, z którym codziennie zmaga się większość z nas. Jednak możemy doświadczać różnych jego rodzajów - czasem nawet kilku jednocześnie. Ich sklasyfikowania podjęła się dietetyk Charlotte Watts. Wyodrębniła ona 7 typów stresu. Każdy z nich objawia się inaczej i wymaga innego leczenia. Czy wiesz, który typ towarzyszy ci w tej chwili?
1. Reakcja na stres
Kiedy jesteśmy pod wpływem stresu, w naszym organizmie następuje spotęgowanie wszystkich fizjologicznych reakcji. Adrenalina jest pompowana do mięśni, aby przygotować nas do sytuacji „walki lub ucieczki”, w związku z czym krew odpływa od mniej ważnych w tej sytuacji narządów w układzie pokarmowym i rozrodczym. To normalna reakcja na stresującą sytuację.
Stres jest dobry. Przygotowuje organizm do sprostania wyzwaniom. Jest natomiast zły, gdy stan pogotowia przedłuża się ponad miarę, gdy mobilizacja jest wyolbrzymiona i myląca - przesadzając ważność spraw, powiększając wyzwania i pomniejszając posiadane zasoby. Jeśli reakcja napięcia jest adekwatna, staje się nieodzowną pomocą w życiu.
Jeśli jednak stres jest długotrwały, a organizm nie ma szans na odpowiedni odpoczynek, to może zacząć sygnalizować to na różne sposoby. Mogą cię na przykład zacząć męczyć wzdęcia, ponieważ twój układ pokarmowy zwalnia, a u kobiet PMS może być bardziej dokuczliwe niż zazwyczaj. Jeśli stres towarzyszy ci niemal przez cały dzień, dowiedz się, z jakim jego rodzajem masz do czynienia i poznaj sposoby na jego ujarzmienie.
2. Zestresowany i podminowany
Do objawów stresu, któremu towarzyszy ciągłe podminowanie, zaliczamy nieumiejętność relaksu, bycie w „ciągłej gotowości” oraz wrażliwość na światło, dźwięk i inne bodźce zewnętrzne. Do rozwoju tego rodzaju stresu dochodzi zazwyczaj, gdy nerwowym sytuacjom towarzyszy stała stymulacja dźwiękowa i świetlna. Jeśli więc nasz układ nerwowy zostaje ustawiony na nieustanny tryb gotowości, w końcu uznaje to za sytuację normalną, a podminowanie za naturalny stan. Ostatecznie może to stać się tak męczące, że w skrajnych przypadkach prowadzi do wycieńczenia organizmu.
Chcesz uniknąć takiego stanu? Zamiast po powrocie z pracy od razu siadać do komputera, zdecyduj się na odpoczynek: wyjdź na spacer, posłuchaj muzyki lub poczytaj książkę. Zadbaj też o odpowiednie stężenie magnezu w organizmie, ponieważ jego niedobory mogą prowadzić do bezsenności, skurczów mięśni, ataków paniki i problemów z poziomem cukru we krwi. Najwięcej tego składnika mineralnego znajdziesz w nasionach, warzywach liściastych i ziemniakach.
3. Zestresowany i zmęczony
Uczucie zmęczenia towarzyszy ci nawet tuż po przebudzeniu? Czujesz, że jesteś uzależniony od cukru? Nie pamiętasz, jak to jest przespać całą noc? Te wszystkie objawy mogą świadczyć o ciągłym stresie, którego doświadcza twój organizm. Tygodnie pod jego wpływem, bez odpowiedniej ilości odpoczynku, mogą w końcu skutkować zmęczeniem organizmu objawiającym się spadkiem energii, zwolnieniem metabolizmu i przyrostem masy ciała. W dodatku wysokie stężenie hormonów stresu prowadzi do sytuacji, w której organizm nie jest w stanie wytworzyć energii bez pomocy cukru lub innych używek.
Jeśli i tobie towarzyszą stres i ciągłe zmęczenie, walkę z nimi zacznij od ograniczenia używek. Niech słodycze, kawa i papierosy zejdą na dalszy plan, a twój organizm na nowo nauczy się samodzielnego wytwarzania energii. Każdy dzień zacznij od odpowiedniej porcji białka, które wspomoże produkcję energii. Nie zapomnij też o ćwiczeniach – gdy mięśnie pozostają bez ruchu przez długi czas, twój metabolizm znacznie zwalnia.
4. Zestresowany i wychłodzony
Jeśli doświadczasz nieustannego uczucia zimna, wypadania włosów, pogorszenia krążenia, zatrzymywania płynów i braku koncentracji, wiedz, że są to także objawy stresu. Stan taki „przełącza” organizm na mechanizm przetrwania, aby zaoszczędzić potrzebną do przeżycia energię. Zwalnia więc metabolizm, temperatura ciała spada, a utrata masy ciała staje się bardzo trudna. Takie objawy występują najczęściej u kobiet zmagających się z niedoczynnością tarczycy.
Co zrobić, żeby sytuacja wróciła do normy? Przede wszystkim unikaj cukru. Zamiast niego w składzie twoich posiłków powinno pojawić się białko. Nie unikaj też zdrowych tłuszczów. Nie zapominaj o ćwiczeniach na świeżym powietrzu – stymulują one wydzielanie hormonów tarczycy i zwiększają termogenezę organizmu.
5. Zestresowany i wzdęty
To normalne, że w ciągłym stresie twój układ pokarmowy zwalnia i mogą pojawić się wzdęcia. Jeśli jednak towarzyszą im zaparcia lub biegunki, objawy zespołu jelita drażliwego, bóle głowy i bóle brzucha po każdym posiłku, to znak, że stres powoduje w twoim organizmie coraz więcej szkód. Nie dość, że obniża skuteczność działania pożytecznych bakterii jelitowych, to doprowadza też do powstania stanu zapalnego, a nawet rozwoju astmy, egzemy i problemów ze stawami.
Aby zniwelować dolegliwości układu pokarmowego związane ze stresem, uzupełnij swoją dietę o probiotyki i prebiotyki. Unikaj też produktów wysoko przetworzonych, jedz więcej warzyw, owoców i produktów bogatych w błonnik.
6. Zestresowany i pozbawiony motywacji
Problemy ze snem, brak motywacji, żeby rano wstać z łóżka i światłowstręt mogą być skutkami stresu. Dzieje się tak, ponieważ zdenerwowanie powoduje natychmiastowy wzrost dopaminy i serotoniny, czyli hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Niestety, równie szybko sprawiają, że nasz nastrój spada, a apetyt na cukier rośnie. Stąd już prosta droga do zwiększenia masy ciała, obniżenia samooceny i braku chęci wychodzenia z domu.
Aby zapobiec takim sytuacjom, uzupełnij swoją dietę w zdrowe kwasy tłuszczowe, np. te, które znajdziesz w tłustych rybach. Zadbaj też o jak największe wydzielanie endorfin w twoim organizmie. Najłatwiej zrobisz to, spotykając się z ludźmi, których lubisz, słuchając muzyki czy uprawiając seks. Dzięki temu zapobiegniesz sytuacji, w której stwierdzisz, że nie warto rano wstawać z łóżka.
7. Zestresowany pod wpływem hormonów
Negatywny wpływ stresu na hormony jest powszechny zwłaszcza wśród kobiet. Doświadczają one bardziej uciążliwego niż zwykle PMS, mają problemy z płodnością, ich miesiączki są bardziej bolesne, stają się bardziej drażliwe i płaczliwe. Taka reakcja na stres zachodzi, ponieważ żeńskie hormony, czyli estrogen i progesteron, pod wpływem stresu zaczynają się wahać.
Dlatego kobiety prowadzące stresujący tryb życia powinny zrezygnować z alkoholu, który może przyczynić się do cięższego napięcia przedmiesiączkowego. Warto też unikać wysoko przetworzonych produktów, a w ich miejsce wprowadzić świeże warzywa i owoce.
8. Zestresowany i obolały
Stres może powodować powstawanie wielu stanów zapalnych w naszym organizmie. Jeśli więc przechodzisz nerwowy okres i zaczął występować u ciebie katar sienny, pojawiła się łuszczyca, chorujesz na zapalenie stawów, infekcje górnych dróg oddechowych, może mieć to związek z twoim trybem życia.
Wzbogać swoją dietę w przeciwutleniacze, które pomogą pozbyć się skutków stresu i usuną zanieczyszczenia z organizmu. Jedz dużo warzyw, owoców, nasion, orzechów, gorzkiej czekolady i pij zieloną herbatę. Zrezygnuj też z cukrów, ponieważ mogą one zaostrzać stany zapalne w organizmie.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.