Drętwienie rąk i nóg – kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza?

Drętwienie rąk i nóg może stanowić niepokojący objaw, który wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza. W wielu jednak przypadkach powód jego wystąpienia jest prozaiczny.

Kiedy drętwieniu kończyn towarzyszą problemy z poruszaniem się, uczcie dezorientacji, trudności z mową i bardzo silny ból głowy, natychmiast należy szukać pomocy lekarza. Objawy te mogą bowiem wskazywać na udar mózgu lub krwawienie podpajęczynówkowe.

Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?

Uczcie drętwienia nóg oraz zaburzenia czucia mogą również wskazywać zespół Guillaina i Barrego (GBS). Jest to nabyta choroba nerwów obwodowych o podłożu autoimmunologicznym. Przyczyną jej pojawienia się są najczęściej zakażenia wirusowe (EBV, wirus grypy, CMV) lub bakteryjne.

Jak rozpoznać udar mózgu?

Każdego roku na udar mózgu, który doprowadził do śmierci znanego krytyka muzycznego, Bogusława Kaczyńskiego, zapada 70 tysięcy Polaków. Niemal połowy pacjentów...

Objaw może również towarzyszyć bólowi i obrzękowi stawów, co z kolei niesie za sobą podejrzenie reumatoidalnego zapalenie stawów.

Chorobą, która objawia się między innymi drętwieniem kończyn, bólami głowy, drgawkami oraz zmianami skórnymi, jest ponadto toczeń rumieniowaty układowy.

Drętwienie kończyn a układ krwionośny

Uczucie drętwienia rąk i nóg w niektórych przypadkach wiąże się z utrudnionym dopływem krwi do kończyn. W takiej sytuacji symptom ten wskazuje na problemy z układem krwionośnym.

Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga drętwienie lewej ręki, któremu towarzyszy ból w klatce piersiowej. To bowiem pierwsze objawy zawału serca, których nie wolno bagatelizować.

Z drętwieniem związana może być również miażdżyca, w przebiegu której przepływ krwi w naczyniach krwionośnych jest ograniczony.

Drętwienie kończyn a styl życia

Nie należy jednak od razu łączyć drętwienia kończyn z poważnymi chorobami. Należy pamiętać, że w takich sytuacjach objaw ten nie występuje samodzielnie.

W zdecydowanej większości przypadków drętwienie kończyn ma związek z niezdrowym stylem życia i nieodpowiednią dietą.

Uczucie mrowienia w kończynach może wynikać z niedoboru magnezu, witamin z grupy B lub wapnia. Towarzyszą mu wówczas inne symptomy, np. drżenie mięśni oraz bolesne skurcze.

Na drętwienie nóg z kolei często skarżą się osoby pracujące w pozycji siedzącej. Ta uciążliwa dolegliwość powinna zniknąć, gdy będzie się pamiętać o regularnych przerwach na odejście od biurka. Wsparciem może być również regularne podejmowanie aktywności fizycznej.

Z kolei jeśli drętwienie kończyn pojawia się o określonej porze dnia, np. rano, warto jest bliżej przyjrzeć się swojemu posłaniu. Może poduszka jest nieodpowiednia lub materac zbyt wysłużony?

Jeśli zmiana trybu życia nie przyniesie oczekiwanych efektów, konieczna jest konsultacja z lekarzem.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej, od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN.

Agnieszka Gotówka , 6 miesięcy temu

Bibliografia

  • Kozubski W., Liberski P., Choroby układu nerwowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2636-9.

Krew i naczynia krwionośne

Komentarze (21)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Krew i naczynia krwionośne
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Krew i naczynia krwionośne
Krew i naczynia krwionośne

Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia

Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia

której przyczyną jest najczęściej nadużycie alkoholu. Zapalenie trzustki może spowodować, że krew opuszcza naczynia krwionośne, aby dostać się do tkanek objętych (...) Zbyt niskie też niedobre Niektórzy...

Krew i naczynia krwionośne

Układ krwionośny człowieka

Układ krwionośny człowieka

Układ krwionośny człowieka jest zamkniętym systemem żył i tętnic, w których krąży krew. Obieg krwi w naczyniach krwionośnych wymusza serce. Układ (...) krwionośny...

Krew i naczynia krwionośne

Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi (WIDEO)

Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi (WIDEO) Odtwórz wideo

Serce Polaka jest średnio o 6 lat starsze od niego samego. Wyniki kampanii "Ciśnienie na Życie" trwającej od 2012 do 2015 roku ogłoszono 20 listopada br. w trakcie gali Heart Forum w Krakowie. Żyjemy 7 lat krócej niż mieszkańcy Szwecji. Odpowiadają za...

Krew i naczynia krwionośne

Syndrom Raynauda: przyczyny (WIDEO)

Syndrom Raynauda: przyczyny (WIDEO) Odtwórz wideo

Syndrom Raynauda to nagły skurcz naczyń krwionośnych w obrębie dystalnych części rąk. Objawia się charakterystycznym zblednięciem palców u rąk (...) łącznej i naczyń krwionośnych. Jeśli...

Krew i naczynia krwionośne

Syndrom Raynauda: badania (WIDEO)

Syndrom Raynauda: badania (WIDEO) Odtwórz wideo

na zbadanie przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Stosowane są także badania takie jak oznaczenie immunoglobulin klasy E czy klasy M, które pozwalają (...) Syndrom Raynauda to napadowe skurcze...

Krew i naczynia krwionośne

Co to jest tętniak? (WIDEO)

Co to jest tętniak? (WIDEO) Odtwórz wideo

Tętniak jest to okresowe poszerzenie naczynia krwionośnego na określonym odcinku. Najczęściej takiemu poszerzeniu ulega fragment tętnicy. Wewnątrz (...) , uzależnienia od alkoholu, wysokiego poziomu cholesterolu, osłabienia...