Drętwienie rąk i nóg – kiedy powinniśmy zgłosić się do lekarza?
Drętwienie rąk i nóg może stanowić niepokojący objaw, który wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza. W wielu jednak przypadkach powód jego wystąpienia jest prozaiczny.
1. Jakie choroby objawiają się drętwieniem rąk i nóg?
Kiedy drętwieniu kończyn towarzyszą problemy z poruszaniem się, uczcie dezorientacji, trudności z mową i bardzo silny ból głowy, natychmiast należy szukać pomocy lekarza. Objawy te mogą bowiem wskazywać na udar mózgu lub krwawienie podpajęczynówkowe.
Uczcie drętwienia nóg oraz zaburzenia czucia mogą również wskazywać zespół Guillaina i Barrego (GBS). Jest to nabyta choroba nerwów obwodowych o podłożu autoimmunologicznym. Przyczyną jej pojawienia się są najczęściej zakażenia wirusowe (EBV, wirus grypy, CMV) lub bakteryjne.
Objaw może również towarzyszyć bólowi i obrzękowi stawów, co z kolei niesie za sobą podejrzenie reumatoidalnego zapalenie stawów.
Chorobą, która objawia się między innymi drętwieniem kończyn, bólami głowy, drgawkami oraz zmianami skórnymi, jest ponadto toczeń rumieniowaty układowy.
2. Drętwienie kończyn a układ krwionośny
Uczucie drętwienia rąk i nóg w niektórych przypadkach wiąże się z utrudnionym dopływem krwi do kończyn. W takiej sytuacji symptom ten wskazuje na problemy z układem krwionośnym.
Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga drętwienie lewej ręki, któremu towarzyszy ból w klatce piersiowej. To bowiem pierwsze objawy zawału serca, których nie wolno bagatelizować.
Z drętwieniem związana może być również miażdżyca, w przebiegu której przepływ krwi w naczyniach krwionośnych jest ograniczony.
3. Drętwienie kończyn a styl życia
Nie należy jednak od razu łączyć drętwienia kończyn z poważnymi chorobami. Należy pamiętać, że w takich sytuacjach objaw ten nie występuje samodzielnie.
W zdecydowanej większości przypadków drętwienie kończyn ma związek z niezdrowym stylem życia i nieodpowiednią dietą.
Uczucie mrowienia w kończynach może wynikać z niedoboru magnezu, witamin z grupy B lub wapnia. Towarzyszą mu wówczas inne symptomy, np. drżenie mięśni oraz bolesne skurcze.
Na drętwienie nóg z kolei często skarżą się osoby pracujące w pozycji siedzącej. Ta uciążliwa dolegliwość powinna zniknąć, gdy będzie się pamiętać o regularnych przerwach na odejście od biurka. Wsparciem może być również regularne podejmowanie aktywności fizycznej.
Z kolei jeśli drętwienie kończyn pojawia się o określonej porze dnia, np. rano, warto jest bliżej przyjrzeć się swojemu posłaniu. Może poduszka jest nieodpowiednia lub materac zbyt wysłużony?
Jeśli zmiana trybu życia nie przyniesie oczekiwanych efektów, konieczna jest konsultacja z lekarzem.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.