Trwa ładowanie...

Drotaweryna – właściwości, działanie, zastosowanie

Drotaweryna jest lekiem o działaniu rozkurczającym mięśnie gładkie i pochodną papaweryny. Działa na wszystkie rodzaje mięśni gładkich, niezależnie od tego, gdzie są zlokalizowanie. To sprawia, że jest często stosowana przy różnych dolegliwościach. Co warto o niej wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest drotaweryna?

Drotaweryna (łac. drotaverinum) to organiczny związek chemiczny, pochodna papaweryny. Należy do pochodnych izochinoliny, wykazujących działanie spazmolityczne na mięśnie gładkie. Jest skuteczna przy skurczach, zarówno pochodzenia mięśniowego, jak i nerwowego. Jest substancją, którą zawierają leki wpływające rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, układu moczowo-płciowego, układu krążenia oraz dróg żółciowych. Ma także działanie rozszerzające naczynia krwionośne, co skutkuje zwiększeniem przepływu krwi przez tkanki.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Właściwości drotaweryny

Drotaweryna ma silniejsze działanie od papaweryny, jej wchłanianie jest szybsze i pełniejsze. W mniejszym stopniu wiąże się z białkami surowicy krwi. Substancja jest metabolizowana w wątrobie. Jest szybko i całkowicie wchłaniana zarówno po podaniu doustnym, jak i pozajelitowym. Wydalana jest głównie z moczem i w mniejszym stopniu z żółcią. Jej biologiczny okres półtrwania wynosi maksymalnie 10 godzin, a w ciągu 72 godzin zostaje usunięta z organizmu.

Mechanizm działania drotaweryny polega na hamowaniu enzymu o nazwie fosfodiesteraza IV. Wpływa to na wzrost stężenia przekaźnika (c-AMP), co pociąga za sobą inaktywację kinazy lekkiego łańcucha miozyny. Następuje rozkurcz mięśnia. Jej wzór sumaryczny - C24H31NO4, zaś masa molowa - 397,51 g/mol. W lekach występuje w postaci soli: chlorowodorku drotaweryny.

3. Preparaty z drotaweryną

Preparaty handlowe dostępne w Polsce to:

Drotaweryna jest dostępna w aptekach bez recepty w dawce 40 mg i 80 mg. Na receptę można ją kupić w postaci roztworu do wstrzykiwań w dawce 20 mg/ml. Cena leków z drotaweryną wynosi od 8 do 25 zł. Zależy głównie od wielkości opakowania (liczby tabletek) i dawki substancji aktywnej. Tabletki są wydawane bez recepty. Nie są objęte refundacją. Odpłatność za nie wynosi 100 %.

4. Dawkowanie drotaweryny

Wskazaniami do stosowania dotaweryny są stany skurczowe mięśni gładkich. Zażywa się ją:

Maksymalna dobowa maksymalna dawka drotaweryny wynosi 120-240 mg. Należy ją podać w około 2-3 dawkach. Drotaweryny nie należy stosować u dzieci poniżej 12. roku życia. U młodzieży dobowa dawka wynosi 160 mg i musi być podana w 2-4 podzielonych dawkach.

5. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Przeciwwskazaniami do stosowania drotaweryny jest:

  • nadwrażliwość na substancję czynną,
  • blok przedsionkowo-komorowy serca II i III stopnia,
  • ciężka niewydolność nerek, wątroby, układu krążenia.

Zażywając lek należy zachować ostrożność przy występującym niedociśnieniu, a także u dzieci. W przypadku ciąży drotawerynę można stosować wyłącznie na zalecenie lekarza, gdy korzyści wynikające z jej stosowania są większe niż ewentualne ryzyko. Stosowanie drotaweryny w okresie karmienia piersią nie jest zalecane ze względu na brak badań potwierdzających jej przenikanie do mleka matki.

Bardzo ważne jest by pamiętać, że drotaweryna przechodzi przez łożysko. To dlatego nie należy jej stosować w okresie porodu, ponieważ grozi zwiększonym ryzykiem wystąpienia krwotoku poporodowego.

Działania niepożądane po stosowaniu drotaweryny występują rzadko. Do najbardziej charakterystycznych możemy zaliczyć:

Przedawkowanie drotaweryny może wywoływać zaburzenia rytmu serca oraz przewodnictwa sercowego. W skrajnych przypadkach znacznego przedawkowania może dochodzić do zatrzymania krążenia, co grozi śmiercią.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza