Trwa ładowanie...

Druga najczęstsza postać demencji. Lekarz zwraca uwagę na 2 objawy

 Karolina Rozmus
16.05.2023 12:31
Choroba może dawać dwa nietypowe objawy
Choroba może dawać dwa nietypowe objawy (Getty Images)

Otępienie naczyniopochodne to rodzaj wtórnej postaci demencji, spowodowanej zaburzeniem przepływu krwi mózgu. Może być skutkiem nieleczonego nadciśnienia lub udaru niedokrwiennego mózgu. Dla tej choroby kluczowej jest szybkie wykrycie, niestety często objawy bywają bagatelizowane.

spis treści

1. Coraz więcej chorych. Tak wzrasta ryzyko demencji

Otępienie naczyniopochodne uznawane jest za drugi po chorobie Alzheimera rodzaj demencji. Do czynników ryzyka wystąpienia należą nie tylko podeszły wiek, ale też nieleczone latami nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca naczyń wieńcowych czy hiperlipidemia. Na wyższe ryzyko narażone są też osoby po udarze mózgu czy zawale mięśnia sercowego.

Otępienie może również współwystępować z alzheimerem, a z którąkolwiek z chorób otępiennych może się zmagać dziś od 15 do 21 milionów osób na całym świecie. Do 2050 roku tę diagnozę według wyliczeń ekspertów usłyszy nawet ponad 106 milionów ludzi.

Zobacz film: "Jak zmniejszyć ryzyko demencji?"

Główną przyczyną lawinowego wzrostu chorych jest starzenie się społeczeństw, a swoją cegiełkę z pewnością dokładają choroby, które dziesiątkują mieszkańców krajów rozwiniętych. Mowa o wspomnianych już zaburzeniach lipidowych, miażdżycy czy nadciśnieniu. Eksperci z John Hopkins Medicine wskazują również, że wyższe ryzyko demencji naczyniowej związane jest ze stosowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej, wysokim poziomem homocysteiny we krwi, zażywaniem statyn, a także z nadwagą i otyłością.

Na demencję nie ma obecnie lekarstwa, ale by zmniejszyć siłę rażenia choroby, ważne, by została szybko zdiagnozowana. Jak podkreśla cytowany przez Express.co.uk lekarz rodzinny dr Suhail Hussain, "jeśli doszło do uszkodzeń mózgu, nie można tego odwrócić".

Otępienie naczyniopochodne może pojawić się po udarze mózgu czy zawale serca
Otępienie naczyniopochodne może pojawić się po udarze mózgu czy zawale serca (Pixabay)

2. Pierwsze objawy mogą być mylące

Lekarz zwraca uwagę, że choroba może dawać początkowo dwa objawy. Dr Hussain mówi, że są to "problemy z koncentracją" oraz "problemy z osądem".

Według British Heart Foundation inne, wczesne symptomy demencji naczyniowej to:

  • zmiany nastroju lub osobowości, jak rozdrażnienie czy przygnębienie,
  • osłabienie pamięci krótkotrwałej,
  • narastające problemy w codziennych czynnościach jak czytanie książek czy prowadzenie auta,
  • trudność w precyzyjnym wyrażaniu myśli,
  • problemy z planowaniem i podejmowaniem decyzji.

W kolejnych stadiach choroby mogą wystąpić również:

  • zaburzenia pamięci długotrwałej,
  • dezorientacja i poczucie zagubienia,
  • narastające problemy z porozumiewaniem się z innymi,
  • zaburzenia równowagi,
  • depresja,
  • niekiedy utrata kontroli nad pęcherzem moczowym.

Eksperci z fundacji zwracają uwagę, że w tym typie demencji kluczowe jest leczenie czynnika podstawowego – takiego jak nadciśnienie tętnicze czy hipercholesterolemia bądź cukrzyca. Wskazują również, że zgodnie z badaniami modyfikacja stylu życia – prowadzenie zdrowej diety, aktywność fizyczna, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i zerwanie z nałogami – może spowolnić postęp choroby.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze