Trwa ładowanie...

Dymista - skład leku, działanie, kiedy i jak go stosować, na co uważać

Avatar placeholder
30.03.2021 16:51
Lek Dymista łagodzi objawy alergii.
Lek Dymista łagodzi objawy alergii. (iStock)

Dymista to spray do nosa przepisywany na dokuczliwe dolegliwości związane z alergiami. Stosuje się go jednak dopiero wówczas, gdy inne preparaty zawierające tylko lek przeciwhistaminowy lub glikokortykosteroid okazują się niewystarczające. Co warto wiedzieć o leku Dymista? Kiedy go stosować i na co uważać?

spis treści

1. Skład i działanie leku Dymista

Dymista to dwuskładnikowy aerozol do nosa, będący połączeniem leku przeciwalergicznego i przeciwzapalnego kortykosteroidu. Stosuje się go w celu łagodzenie objawów sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego.

Lek jest przepisywany dopiero w sytuacji, gdy inne środki zawierające jedną substancje czynną nie były skuteczne. Substancjami czynnymi leku są azelastyny chlorowodorek i flutykazonu propionian.

Zobacz film: "Alergia. Fakty i mity"

Jedna dawka aerozolu zawiera 137 mikrogramów azelastyny chlorowodorku i 50 mikrogramów flutykazonu propionianu. Obydwa składniki leku mają działanie przeciwzapalne, choć bazują na różnych mechanizmach.

Azelastyna jest środkiem przeciwalergicznym – przeciwhistaminowym. Z kolei flutykazon to kortykosteroid. Dzięki połączeniu ich siły Dymista hamuje reakcję alergiczną i zmniejsza stan zapalny.

Substancje pomocnicze to disodu edetynian, glicerol, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, benzalkoniowy chlorek, alkohol fenyloetylowy i woda oczyszczona.

2. Kiedy stosować lek Dymista?

Spray do nosa Dymista stosuje się w celu łagodzenia objawów alergicznego nieżytu nosa, zarówno sezonowego, jak i całorocznego. Czas trwania leczenia powinien odpowiadać okresowi narażenia na kontakt z alergenami.

Lek przepisuje się, gdy podawanie preparatów bazujących na jednym składniku (lek przeciwhistaminowy lub glikokortykosteroid) nie przynosiło pożądanych efektów.

3. Dawkowanie leku Dymista

Aerozol stosuje się donosowo. Najważniejsze jest, by lek Dymista zażywać zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Warto pamiętać, że preparat jest najbardziej skuteczny i przynosi największe korzyści wtedy, gdy jest stosowany regularnie.

Jak go dawkować? U dzieci powyżej 12. roku życia i dorosłych zwykle stosuje się jedną dawkę leku do każdego otworu nosowego - rano i wieczorem. Nie należy przekraczać zalecanych dawek.

Zobacz także:

4. Dymista: działania niepożądane

Dymista, jak każdy lek, może wywoływać skutki uboczne. Nie pojawiają się one jednak u każdego. Do najczęściej występujących działań niepożądanych należy krwawienie z nosa.

Często pojawia się ból głowy, nieprzyjemny zapach i gorzki smak w ustach, zwłaszcza podczas odchylania głowy lub podczas podawania leku.

Niezbyt często pojawia się niewielkie podrażnienie wnętrza nosa, kłucie, świąd, kichanie, suchość w nosie, kaszel czy podrażnienie gardła. Rzadko występuje suchość w ustach.

5. Dymista: środki ostrożności

Podczas stosowania aerozolu Dymista należy uważać, by mgiełka leku nie dostała się do oczu. Przed użyciem warto przeczytać ulotkę, na której zamieszczona jest instrukcja poprawnego użytkowania.

Preparatu nie mogą używać osoby nadwrażliwe na jakikolwiek składnik leku, zarówno na substancje czynne, jak i substancje pomocnicze. Stosowanie leku Dymista należy omówić z lekarzem, gdy pacjent:

  • przeszedł ostatnio operację nosa,
  • ma nieleczone zakażenie w obrębie nosa,
  • choruje na gruźlicę,
  • cierpi na jaskrę,
  • ma zaćmę,
  • ma zaburzenia czynność nadnerczy,
  • zmaga się z ciężką chorobą wątroby.

Leku Dymista nie przepisuje się dzieciom poniżej 12. roku życia, ponieważ długotrwałe stosowanie może wywołać zahamowanie tempa wzrostu. Warto pamiętać, że w przypadku przekroczenia zalecanego dawkowania, może dojść do zahamowania czynności nadnerczy.

Przed zastosowaniem leku należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o:

  • wszystkich lekach przyjmowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty,
  • wszystkich lekach, których przyjęcie jest planowane,
  • ciąży i karmieniu piersią.

Lek może być stosowany podczas ciąży i karmienia piersią tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści uzasadniają potencjalne ryzyko dla dziecka.

6. Dymista: cena i opinie

Dymista nie należy do najtańszych leków, nie jest też refundowany. W zależności od apteki jego cena waha się od 60 do 120 zł. Jest to jednak lek, który cieszy się dobrą opinią pacjentów.

Często bowiem zdarza się, że przynosi ulgę osobom, które próbowały innych, łagodniejszych środków – bez zadowalających efektów. Trzeba jednak pamiętać, że Dymista nie jest przepisywany przez lekarzy w pierwszej kolejności, ze względu na swój skład i działanie. Należy go używać wyłącznie wtedy, kiedy jest to konieczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze