Trwa ładowanie...

Dysfagia demaskuje raka przełyku. Może być pierwszym objawem choroby

 Patrycja Pupiec
12.12.2023 13:09
Objaw raka przełyku. Nie lekceważ
Objaw raka przełyku. Nie lekceważ (Getty Images)

Około 2 proc. osób z diagnozą choroby nowotworowej zmaga się z rakiem przełyku. Choroba dotyka głównie mężczyzn, a jej symptomy łatwo zbagatelizować, szczególnie na wczesnym etapie. Dysfagia może być pierwszym jednoznacznym sygnałem, który wskazuje, że pora umówić się na wizytę u lekarza.

spis treści

1. Dysfagia to pierwszy objaw nowotworu przełyku

Dysfagia, czyli problemy z przełykaniem, często jest pierwszym z najbardziej zauważalnych symptomów raka przełyku. Jeśli guz jest umiejscowiony tak, że zwęża światło przełyku, może to utrudniać jedzenie i picie.

Podczas przechodzenia pokarmu, proces ten staje się utrudniony, ponieważ ściana przełyku ulega deformacji. Niekoniecznie chodzi o całkowitą niemożność przyjmowania pokarmu, ale raczej o zauważalne zwiększenie wysiłku i czasu potrzebnego na przełykanie.

Jeśli zauważymy nieznany nam wcześniej dyskomfort, który nie jest związany z przeziębieniem, powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z gastrologiem lub laryngologiem.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Dr Deborah Lee z "Dr Fox Online Pharmacy" zaznacza, że bardzo często rak przełyku atakuje jego dolny odcinek. Ma to związek z działaniem kwasu żołądkowego. Wówczas mogą pojawić się inne sygnały, takie jak mdłości oraz wymioty.

2. Inne symptomy raka przełyku

Trudności z przełykaniem to jednak nie jedyny objaw raka przełyku. Jeżeli występują w połączeniu z innymi symptomami, powinno to skłonić nas do podjęcia działań. Do innych objawów należą uczucie pieczenia w rejonie serca i refluks żołądkowo-przełykowy.

O rozwoju nowotworu przełyku może także świadczyć niestrawność, która manifestuje się częstym odbijaniem, a także kaszel związany z chorobą refluksową. Chrypka, ból w środku klatki piersiowej podczas przełykania, ciągłe zmęczenie i brak energii również zwiastują nowotwór przełyku.

Osoby palące i regularnie spożywające alkohol są najbardziej narażone na rozwój tej choroby nowotworowej.

W celu potwierdzenia, czy zmiany w przełyku są zmianami nowotworowymi, przeprowadza się badanie endoskopowe (gastroskopię) oraz wykonuje biopsję ściany przełyku. Pozwala to ustalić, czy tkanki uległy transformacji nowotworowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze