Działają jak niebieska tabletka. Naturalnie podniesiesz testosteron
Mężczyźni po pięćdziesiątce często doświadczają spadku poziomu testosteronu o 1-2 proc. rocznie. Niski poziom hormonu wpływa na popęd seksualny, produkcję krwinek, zdrowie kości i mięśni oraz produkcję plemników. Jak temu zapobiec? Kluczowy jest w szczególności jeden mikroelement.
W tym artykule:
Dieta bogata w cynk i witaminę D
Ostrygi i inne skorupiaki, takie jak krewetki, kraby czy małże, są bogate w cynk kluczowy dla produkcji testosteronu. Badania pokazują, że niedobór cynku wiąże się z obniżonym poziomem tego hormonu. Tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela i tuńczyk, dostarczają nie tylko cynku, ale także witaminy D, która reguluje hormony.
Zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i jarmuż, są bogate w magnez, który może pozytywnie wpływać na poziom testosteronu. Awokado z kolei dostarcza nie tylko magnezu, ale i boru, który wspiera produkcję hormonów płciowych. Badania sugerują, że suplementacja borem może zadziałać jak popularna Viagra i zwiększać poziom testosteronu.
Ruch i sen kluczowe dla produkcji testosteronu
Regularna aktywność fizyczna, zwłaszcza trening siłowy, może wspierać produkcję testosteronu. Ćwiczenia pomagają również w utrzymaniu zdrowej masy ciała, co jest istotne, ponieważ otyłość często wiąże się z niższym poziomem tego hormonu.
Również sen odgrywa kluczową rolę w produkcji testosteronu. Większość tego hormonu wytwarzana jest podczas fazy REM snu. Dlatego starsi dorośli powinni dążyć do 7-9 godzin snu każdej nocy, aby wspierać naturalne procesy hormonalne.
Unikanie szkodliwych substancji
Ograniczenie spożycia alkoholu, unikanie tytoniu i opioidów oraz minimalizowanie stresu mogą pomóc w utrzymaniu zdrowego poziomu testosteronu. Warto również unikać związków chemicznych, które mogą naśladować hormony, takich jak bisfenol A (BPA).
Warto wiedzieć, że nie tylko niedobór testosteronu związany jest z zaburzeniami libido. Za ten stan mogą odpowiadać także choroby układu sercowo-naczyniowego jak nadciśnienie czy miażdżyca, cukrzyca czy wreszcie choroby neurologiczne, w tym parkinsonizm.
Źródło: MedicalNewsToday
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.