Rozwój dziecka - 17 miesiąc
Dziecko w wieku 17 miesięcy potrafi być urocze i kochane, ale jednocześnie uczy się, że jest odrębną osobą. W celu zaznaczenia swojej indywidualności bywa nieznośnie uparte i daje się rodzicom we znaki. Wielu maluchów w tym wieku ma ataki furii, gdy coś nie idzie po ich myśli, a nie każdy rodzic jest w stanie zapanować nad swoim dzieckiem. Niektórzy rodzice nie są świadomi tego, że jest to naturalny etap rozwoju dziecka. Nie oznacza to jednak, że mają poddawać się woli malucha. Wręcz przeciwnie, konsekwencja i stanowczość rodziców wyjdą dziecku na dobre.
1. Rozwój dziecka 17-miesięcznego
1.1. Rozwój fizyczny dziecka
Jeśli rozwój dzieci przebiega prawidłowo, w wieku 17 miesięcy potrafią:
- pchać przed sobą wózek lub krzesełko – ponieważ maluch staje się silniejszy i bardziej ruchliwy, w czasie spaceru chętnie popycha wózek dla lalek lub pieska na kijku,
- wchodzić i schodzić po niskich schodach,
- przykucnąć i podnieść się bez niczyjej pomocy,
- przyswoić sobie nowe sztuczki i naśladować miny oraz dźwięki.
W tym czasie rozwija się duża i mała motoryka dziecka, ponadto udoskonaleniu poddana jest koordynacja wzrokowo-ruchowa.
1.2. Rozwój poznawczy dziecka
Dziecko w wieku 17 miesięcy stopniowo uczy się bawić samo. Rozwój dziecka możesz wesprzeć poprzez zaopatrzenie go w atrakcyjne wizualnie zabawki. Przygotuj się także na pojawienie się poczucia humoru i początków wyobraźni u malucha. Dzieci uczą się mówić, znają już proste, dwusylabowe wyrazy i kilkanaście słów dźwiękonaśladowczych. Koniecznie czytaj maluchowi książeczki, to wzbogaci jego słownictwo i sprawi, że osłucha się z normalną mową. Unikaj zdrobnień i dziecinnych określeń, w ten sposób dziecko szybciej nauczy się mówić w zrozumiały sposób. Rozmawiaj ze swoją pociechą i pokazuj jej świat.
Dzieci w wieku 17 miesięcy chłoną wszystko, co je otacza. Często pytają: „co to?” i chcą jak najwięcej się dowiedzieć. Zachowaj tu cierpliwość. Nawet jeśli setne tego typu pytanie zaczyna cię denerwować, pamiętaj, że twoje dziecko ma prawo wielu rzeczy nie wiedzieć. Przygotuj się także na to, że maluch może mieć złe sny. Wówczas pogłaszcz go po głowie i postaraj uspokoić.
1.3. Społeczny rozwój dzieci
Nie ma chyba rodzica 17-miesięcznego dziecka, który nie doświadczyłby nowo zaistniałej chęci podkreślania przez malucha swojej niezależności. Ulubionym słowem dziecka jest nagłe, krótkie i rzeczowe „nie”. Jednocześnie maluch zaczyna pokazywać niektórym osobom, że je lubi. Tym bardziej warto zapraszać do siebie różnych ludzi i pokazywać dziecku rodzinne zdjęcia. Maluch chętnie pozuje do zdjęć i lubi o sobie słuchać. Poza tym zna swoje imię i uwielbia, kiedy nazywa się go zdrobniale.
2. Co robić, kiedy 17-miesięczne dziecko daje się we znaki?
- Zachowaj spokój i bądź konsekwentny. Twoje „nie” to dla malucha koniec dyskusji.
- Daj dziecku do zrozumienia, że liczysz się z jego zdaniem, ale nie naginaj zasad pod wpływem chwili. Świadomość, że pewne rzeczy nie ujdą mu na sucho, sprawia, że maluch ma poczucie bezpieczeństwa.
- Pozwól dziecku na złość, gdy czuje się rozczarowane. Maluch ma prawo przeżywać fakt, że nie wszystko idzie po jego myśli. To dla niego trudna lekcja, ale musi ją przejść. W razie kryzysu pomóż dziecku uspokoić się. Najlepiej sprawdza się odwrócenie jego uwagi czymś innym. Nie krzycz na malucha, to tylko zdenerwuje go jeszcze bardziej.
- Ucz dziecko panować nad sobą. Nawet gdy jesteś u kresu wytrzymałości, zachowaj spokój.
- Szanuj swoje dziecko. To, że jest małe, nie znaczy, że nie jest człowiekiem, który zasługuje na dobre traktowanie. Nie stosuj wobec niego przemocy.
- Czasami dzieci wpadają w złość, gdy są głodne lub zmęczone. Zadbaj o potrzeby swojej pociechy, a ataki furii będą rzadsze.
Rozwój dziecka to długotrwały proces, który rządzi się swoimi prawami. Maluch nabywa nowych umiejętności, jednak wiąże się to z wyzwaniami dla rodziców. Dziecko w wieku 17 miesięcy ceni sobie wolność i za wszelką cenę chce walczyć o niezależność. Wówczas przed rodzicami stoi zadanie uszanowania odrębności swojego malucha przy jednoczesnym nauczeniu go respektowania zasad panujących w domu. Dla rozwoju dzieci świadomość pewnych ograniczeń jest niezbędna, aby spokojnie rosnąć.
ROZWÓJ DZIECKA
Zobacz także:
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.