Trwa ładowanie...

Dziennikarka przeprowadziła eksperyment. Efekty przerosły jej oczekiwania

 Maciej Rugała
13.02.2023 23:44
Miesiąc kuracji magnezem zmienił jej sposób funkcjonowania
Miesiąc kuracji magnezem zmienił jej sposób funkcjonowania (Facebook, Adobe Stock)

Siedzący tryb życia, stres długie godziny spędzone przed ekranem komputera mogą skutecznie zrujnować zdrowy sen. Zauważyła to redaktorka popularnego amerykańskiego serwisu zdrowotnego. Postanowiła więc sprawdzić, czy na bezsenność pomoże codzienna suplementacja magnezem. Efekt był zaskakujący.

spis treści

1. Źle spała i była przemęczona

Kristine Gasbarre to redaktorka pracująca dla amerykańskiego serwisu ''The Healthy''. Kobieta od pewnego czasu miała problemy ze snem. Praca przed ekranem, mało ruchu na świeżym powietrzu i siedzący tryb życia sprawiły, że trudniej było jej zasypiać, a rano budziła się niewyspana. Postanowiła więc przeprowadzić eksperyment na własnym organizmie i rozpocząć suplementację magnezem.

Dziennikarka podeszła jednak do realizacji planu z właściwą rozwagą. Na początku skonsultowała swój pomysł z lekarzem, który stwierdził, że przyczyna bezsenności może być hormonalna, ale nie widzi przeciwwskazań do suplementowania magnezu.

Zobacz film: "Dlaczego dłonie drętwieją podczas snu?"

Kristine zaczęła brać magnez wraz z porannymi witaminami, dzięki czemu nie zapominała, by tabletki łykać codziennie. Efekty już po pierwszych kilku tygodniach były dla niej ogromnym zaskoczeniem.

2. Miesiąc suplementacji magnezem

Redaktorka z zachwytem relacjonuje to, co stało się z jej ciałem. "Po pierwszych kilku tygodniach zauważyłam, że potrafię skuteczniej odpoczywać. Po trzech tygodniach czułam się wspaniale, a kiedy minął miesiąc, doświadczyłam najlepszego snu w moim życiu" - napisała w sieci.

Tajemnicą oddziaływania magnezu na sen jest jego udział w syntezie melatoniny i serotoniny. Pierwsza z nich to hormon snu, a druga to bardzo ważny neuroprzekaźnik, który warunkuje nie tylko nasz spoczynek, ale także samopoczucie i ogólny dobrostan umysłu oraz ciała.

Jony magnezu uczestniczą w wielu przemianach biologicznych - także tych, które dotyczą receptorów GABA (gamma-aminomasłowych). Odpowiadają one za przygotowanie ciała do spoczynku, a także rozluźniają zarówno mięśnie, jak i uspokajają pobudzenie nerwowe mózgu związane ze stresem. Dzięki temu magnez podnosi odporność na stres, pozwala lepiej odpoczywać, a także sprawia, że śpimy lepiej, głębiej, a ciało regeneruje się podczas snu znacznie skuteczniej.

Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze