Trwa ładowanie...

Dziwny zapach z ust. Jeśli go czujesz, to znak, że cukrzyca już zaatakowała

 Karolina Rozmus
26.10.2022 11:02
Dziwny zapach ust może być objawem cukrzycy
Dziwny zapach ust może być objawem cukrzycy (Adobe Stock)

Nieprzyjemny zapach, przypominający owoce, ale z wyraźnym zapachem acetonu, to objaw, którego nie wolno lekceważyć. Pojawia się bowiem u osób, u których rozwinęła się cukrzyca.

spis treści

1. Czym jest acetonemia?

Gdy we krwi znajduje się zbyt wysoki poziom ciał ketonowych, głównie acetonu, wówczas mówimy o zjawisku zwanym acetonemią. Ciała ketonowe to produkt rozpadu tłuszczów, które organizm trawi w celu pozyskania energii. Ich nadmiar może wskazywać, że dzieje się z nami coś złego.

Acetonemia pojawia się najczęściej w przypadku nieuregulowanej cukrzycy typu 1, a także może wystąpić w cukrzycy typu 2 – mówimy wtedy o cukrzycowej kwasicy ketonowej. W obu przypadkach organizm nie może wytworzyć odpowiedniej ilości insuliny lub nie jest w stanie dobrze jej spożytkować. Skutkiem tego jest utrzymywanie się glukozy we krwi, zamiast dostarczenie jej do komórek.

Zobacz film: "Groźna choroba. Milion Polaków nie wie, że ją ma"
Wysoki poziom ciał ketonowych we krwi dla diabetyków może być groźny
Wysoki poziom ciał ketonowych we krwi dla diabetyków może być groźny (Getty Images)

Organizm zaczyna czerpać energię z tłuszczów, a proces ich spalania prowadzi do odkładania się ketonów. Wówczas charakterystyczny owocowy zapach z ust jest dobitnym dowodem na to, że stan pacjenta jest bardzo poważny. Oprócz tego chorym najczęściej towarzyszy szereg innych objawów, takich jak:

  • duże pragnienie i wielomocz,
  • bóle brzucha i wymioty,
  • zmęczenie i osłabienie,
  • dezorientacja, niekiedy splątanie,
  • brak pocenia się.

Nadmiar ciał ketonowych u chorych na cukrzycę może prowadzić do tzw. śpiączki ketonowej. To stan zagrożenia życia, który wymaga pilnego leczenia.

2. Acetonemia nie tylko u diabetyków

Nie tylko cukrzycy są narażeni na podwyższony poziom ciał ketonowych we krwi. Są jeszcze dwie grupy osób, które mogą doświadczać tego charakterystycznego objawu.

Pierwszą z nich są osoby na diecie ketogenicznej, ale też ci stosujący głodówki. W przypadku tych metod odchudzania organizm również sięga do zasobów tłuszczów zamiast węglowodanów do pozyskania energii. Ta zmiana powoduje wzrost ciał ketonowych we krwi i charakterystyczny zapach z ust. Niektórzy mierzą poziom ciał ketonowych we krwi regularnie, a owocowa woń oddechu jest dla nich potwierdzeniem osiągnięcia pożądanego stanu ketozy.

Drugim zjawiskiem niezwiązanym z cukrzycą jest alkoholowa kwasica ketonowa. Nadmiar alkoholu również może odpowiadać za gromadzenie się ketonów we krwi, choć dzieje się to w specyficznych przypadkach – podczas nadużywania alkoholu przy jednoczesnym unikaniu posiłków. Niekiedy jest to połączone z intensywnymi wymiotami.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze